Ungari tahab lõpetada sõltuvuse Vene gaasist aastaks 2050

Zsana gaasihoidla Lõuna-Ungaris
Zsana gaasihoidla Lõuna-Ungaris Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Bernadett Szabo/File Photo

Eesmärgist lõpetada Vene gaasi import aastaks 2050 teatas teisipäeval Ungari tehnoloogia- ja tööstusminister Laszlo Palkovics.

Minister Laszlo Palkovicsi sõnul jõuab Vene maagaasi import nulli aastaks 2050 kui tingimused ei muutu, vahendas Ungari majandusportaal Portfolio.

Aastaks 2030 peaks maagaasi osakaal energiatarbimises vähenema 36 protsendi peale 25 protsendini ehk absoluutmahus 2,4 miljardit kuupmeetrit.

Ungari plaanib muudatusi enda elektri- ja gaasiturul võttes eesmärgiks päikese- ja tuuleenergia osakaalu tõusu elektritootmises.

Lühiperspektiivis proovitakse aastaks 2023 vähendada riigis gaasitarbimist ning 2023 ja 2025 vahemikus on plaanis kasutusele võtta meetmed energiafektiivsuse suurendamiseks ja ning energiatarbimise suuremaks elektrifitseerimiseks, lisas Palkovics.

Samas juhtis Ukrainska Pravda tähelepanu Ungari gaasisõltuvuse kasvule.

Alates 1. septembrist tarnib Gazprom Ungarile läbi Serbia 5,8 miljardit kuupmeetrit maagaasi rohkem kui varem sõlmitud lepingu kohaselt sai kokku lepitud.

Enne seda lubas Venemaa anda Ungarile täiendavad 700 miljardit kuupmeetrit gaasi peale Ungari välisministri Peter Sijarto visiiti Moskvasse.

Ungari tuumaenergiaamet andis samuti hiljuti loa Paksi tuumajaama laiendamiseks. Tööde teostajaks on Vene Rosatom.

BBC teatel rahastab 12,5 miljardi eurot maksma minevat tuumajaama laiendust suuresti Venemaa.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Portfolio/Ukrainska Pravda/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: