Kliimaaktivistid tõkestasid Schipholi lennuväljal eralennukite õhkutõuse

Kliimaaktivistid Schipholi lennuväljal eralennukite juures.
Kliimaaktivistid Schipholi lennuväljal eralennukite juures. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Remko de Waal

Rohkem kui 100 keskkonnaaktivisti tormasid laupäeval Amsterdami Schipholi lennuväljal eralennukite alale ning takistasid mitme lennuki starti, istudes nende rataste ees.

Protest oli osa kogu päeva jooksul toimunud meeleavaldustest lennujaama ümbruses. Meeleavaldused korraldasid keskkonna eest võitlevad grupid Greenpeace ja Extinction Rebellion, et protestida lennundussektori põhjustatud kasvuhoonegaaside emissioonide ja muu saaste vastu.

Tavapäraseid lennureise protest ei mõjutanud.

"Me tahame vähem lende, rohkem ronge ja keeldu ebavajalikele lühimaalendudele ning eralennukitele," ütles Greenpeace'i Hollandi kampaania juht Dewi Zloch.

Greenpeace'i sõnul on Schiphol Hollandis suurim süsinikdioksiidi heitkoguste allikas, paisates õhku 12 miljardit kilogrammi süsihappegaasi aastas.

Sajad teised meeleavaldajad lennujaamas ja selle ümbruses kandsid loosungeid "Piirake lennutegevust" ja "Rohkem ronge".

Schipholi lennujaam ütles protestidele vastates, et on seadnud eesmärgiks muutuda 2030. aastaks heitmevabaks lennujaamaks ning toetab lennundussektori eesmärki viia heitmed 2050. aastaks nullini.

Hollandi sõjaväepolitsei pidas koos lennujaama turvameeskonnaga kinni mitu inimest, kes olid nende sõnul lennujaama territooriumil ilma loata.

Hollandi valitsus teatas juunis plaanist kehtestada lennujaama iga-aastane lendude arvu ülempiir 440 000 juurde, mis on ligikaudu 11 protsenti madalam kui 2019. aasta tase. Valitsus viitas oma plaanis õhusaaste- ja kliimaprobleemidele.

Transpordiminister Mark Harbers ütles oktoobris parlamendi ees, et tema ministeerium ei saa kontrollida kasvavat eralennuliiklust ning valitsus kaalub selle küsimuse lisamist oma kliimapoliitikasse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: