Silmeti omanik rajab Narva 100-miljonise magnetite tehase

Ettevõte NPM Silmet.
Ettevõte NPM Silmet. Autor/allikas: Eesti keemiatööstuse liit.

Silmeti omanikfirma Neo Performance Materials (NPM) rajab Narvasse magnetite tootmistehase koos teadus- ja arenduskeskusega. Riik toetab tehase rajamist 18,75 miljoni euroga, NPM investeerib 81,25 miljonit.

NPM-i rajatavas tehases hakatakse valmistama magneteid haruldastest muldmetallidest ja ümbertöödeldud magnetitest.

Haruldasi muldmetalle sisaldavad magnetid on võtmekomponendiks taastuvenergia tehnoloogias, elektrisõidukites, andmekandjates, olmeelektroonikas, meditsiiniseadmetes ja robootikas.

"Kuna kogu maailmas tuleb üle minna süsinikneutraalsele majandusele, siis prognoositakse selliste magnetite nõudluse tugevat kasvu. Täna ei eksisteeri Euroopa Liidus veel jätkusuutlikku magnetite tarneahelat suurema nõudluse toetamiseks, samuti puudub täna võimalus taaskasutada juba kasutatud magneteid. Neo Performance Materials loob oma tehasega Euroopas unikaalse võimekuse ja tugevdab sellega tarneahelate kindlust ja ka meie majandust," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan.

NPM-ile kuulub ka Silmet, mis on Euroopas ainus kaubanduslikult töötav tööstusliku mastaabiga haruldaste muldmetallide eraldisrajatis.

NPM-i president Constantine Karayannopoulos ütles, et Narvasse rajatav tehas on esimene haruldaste muldmetallide püsimagnetite tehas, mis saab oluliseks osaks elektrisõidukite ja tuulegeneraatorite tarneahelates Euroopa Liidus ja Põhja-Ameerikas.

Riik toetab tehase rajamist õiglase ülemineku fondi rahaga. Õiglase ülemineku fondi Ida-Virumaa meede on suunatud suuremahuliste ja kliimaneutraalsuse põhimõtetest lähtuvate investeeringute elluviimiseks, mis aitavad mitmekesistada Ida-Virumaa majandust, arendada uut kõrge lisandväärtusega tootmist ning luua seeläbi maakonda uusi töökohti ja väärtusahelaid.

Toetusmeetme kavandatud kogueelarve on 153 miljonit eurot, millest toetatakse perioodil 2022–2026 eeldatavalt vähemalt 20 suurprojekti elluviimist ja vähemalt 1000 uue töökoha loomist Ida-Virumaal. Toetuse maksimaalne summa sõltub projekti kogumahust, tegevustest ja kavandatud tulemustest ning jääb reeglina vahemikku 500 000 eurot kuni 19 miljonit eurot.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: