Fotod: Harju maakohtus algas Porto Franco kohtuprotsess
Harju maakohtus algas reedel mõjuvõimuga kauplemises süüdistatavate Hillar Tederi, Mihhail Korbi ja MTÜ Eesti Keskerakond kohtuprotsess.
Kohtualused ennast süüdi ei tunnistanud.
Korb ütles reedel ERR-ile, et tal on hea meel, et protsess lõpuks algas ning ta saab esitada oma nägemuse, mis täpselt juhtus.
"Mul on hea meel, et see täna pihta hakkas, mis on minu hinnangul minu õigeksmõistmise protsess. Mul on võimalik oma seisukohti rääkida ja anda oma nägemus. Loomulikult mul on hea tänase päeva üle," lausus ta.
Korbi sõnul oleks mõttetu eitada, et ta Tederiga suhtles, kuid tema hinnangul oli tegu täiesti tavapärase suhtlusega kahe inimese vahel. Millest täpselt räägiti, selgub Korbi sõnul protsessi käigus.
"Ei saa öelda, et me ei ole Hillar Tederiga tuttavad ja ei suhelnud – loomulikult me suhtlesime, suhtlesime päris palju. Me rääkisime Hillar Tederiga paljudest asjadest – päevapoliitikast, tema äriettevõtmistest, tulevikust, maailma tulevikust, riigi tulevikust. Nagu see protsess käib – kui inimesed suhtlevad, siis nad ikka räägivad, ei saa istuda toas, vaikida, vahtida teineteisele otsa. Loomulikult rääkisime olulistest asjadest. Mis need asjad olid, millest me rääkisime, ma arvan, et kohus toob päris suurel määral välja," lausus ta.
Mihhail Korbi kaitsja, vandeadvokaat Paul Kerese sõnul pole ükski prokuratuuri etteheide põhjendatud.
"Prokuröri avakõne oli väga sorav ja ilma suurema süüstava sisuta. Pole kokkulepet, pole eelistamist, kõik oli täiesti tavapärane," sõnas Keres.
Keskerakonna kaitsja, vandeadvokaat Aivar Pilve sõnul ei nähtu tõenditest mõjuvõimuga kuritarvitamise kokkulepet. Tema sõnul pole Tederi antud 120 000-eurone annetus Keskerakonnale ja Porto Franco servituuditasu langus omavahel seotud.
"Need on olnud kaks omavahel mitteseotud toimingut. See, et Teder on toetanud erinevaid erakondi, on kõigile teada. Aga see, et servituudiga seotud küsimusi on arutatud, see on olnud eraldiseisev sellest," ütles Pilv.
Riigiprokurör Taavi Pern ütles, et prokuratuuri eesmärk on ikkagi tõendada, et haldusmenetlus, mis linnavalitsuses viidi läbi servituudi hinna kujundamiseks, ei olnud tavapärane ja seda mõjutas Teder omapoolse ettepanekuga Keskerakonnale.
"Kas Porto Francot on avaliku huvi seisukohast koheldud teistest soodsamalt. Ja kõige olulisem, kas see kohtlemine on saavutatud Hillar Tederi ja Mihhail Korbi vahelise kokkuleppega," ütles ta.
"Meie hinnangul kinnitavad meie kogutud ja tulevikus kohtumenetluse raames esitatavad tõendid, et on seos servituudi hinna alandamise ja Keskerakonnale tehtud annetuste vahel," ütles Pern.
Korb ütles, et kuigi kohtuprotsess on juba enne algust tema poliitilist karjääri mõjutanud, kavatseb ta siiski kevadel riigikogu valimistel kandideerida.
Protsess võib kesta aasta
Eeldatavasti kestab kohtuprotsess aasta ning otsuseni jõuab kohus järgmise aasta sügisel. Viimane istung on planeeritud 24. augustile.
Riigiprokuratuur esitas tänavu mais Hillar Tederile, Mihhail Korbile ning MTÜ-le Eesti Keskerakond süüdistuse mõjuvõimuga kauplemises.
Süüdistuse järgi kasutas Keskerakonna toonane peasekretär Mihhail Korb isiklikku ja erakonna mõjuvõimu Tallinna linnapea üle Hillar Tederi ja Porto Franco huvides, et viimane saaks servituuditasu määramisel ebavõrdse ja põhjendamatu eelise.
Vastutasuna pakutud teene eest lubas Teder Keskerakonda toetada kuni miljoni euro suuruse annetusega.
Prokuratuuri hinnangul ei järginud Tallinna linnavalitsus Porto Francole servituuditasu määramisel tavapärast praktikat ja hinna kujundamise põhimõtteid. Tallinn vähendas Porto Francolt nõutud servituuditasu 776 580 eurolt 301 000 eurole ja Teder annetas samal ajal erakonnale 120 000 eurot.
Porto Franco kriminaalasi on jagatud mitmeks osaks, aprilli algul esitati süüdistused esimestele kahtlustatavate ringile, sealjuures Kersti Krachtile ja Hillar Tederile.
Rauno Teder: kriminaalasi on arendust pidurdanud
Kohtuvaidluse keskmes on väidetav soodustus servituuditasule. Servituud oli vaja seada selleks, et ehitada valmis pääs maa-alusesse parklasse. Parklasse pääsu pole välja ehitatud, küll aga kerkivad tasapisi Porto Franco hooned. (42)
"2020. aastal sõlmisime Tallinna linnaga servituudilepingu. Me oleme Tallinna linnale ära maksnud selle turuhinnast 2,5 korda kõrgema servituuditasu. See on seatud, paigas. Keegi pole vaidlustanud, et see oleks kuidagi valesti seatud või midagi sellist," rääkis Porto Franco arenduse juht, Hillar Tederi poeg Rauno Teder.
Ta näitas "Aktuaalsele kaamerale" uhkusega peagi valmivat hoonet, kuhu esimesed üürnikud kolivad sisse veel enne aasta lõppu. Baltimaade suurimast kinnisvaraarendusest on kevadeks valmis ehitatud umbes kolmandik.
Kuigi Porto Francole ei ole kahtlustust ega süüdistust esitatud, on kriminaalasi arendust pidurdanud.
"Kui kogu seda operatsiooni ei oleks kaks aastat tagasi toimunud, siis oleks Porto Franco tänaseks valmis. Selle tõttu jäime ilma 100-miljonilisest laenust EBRD-lt ja Luminorilt," ütles Rauno Teder.
Jutud rahalistest raskustest on Porto Francot saatnud algusaastatest peale, möönab Teder. Arendaja sõnul on ettevõttel silmapiiril kolm investorit, kelle abiga tööd lõpuni viia. Kui raha tuleb, saab kvartali Tederi sõnul valmis pooleteise aastaga. Viimases etapis ehitatakse valmis ka pääs maa-alusesse parklasse, mis on keskne teema alanud korruptsiooniprotsessis.
Toimetaja: Marko Tooming, Madis Hindre, Johannes Tralla