Neli riiki leppisid kokku elektriühenduse ehitamiseks Aserbaidžaanist Euroopasse

Ungari peaminister Viktor Orban, Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Rumeenia peaminister Nicolae Ciuca ja Gruusia peaminister Irakli Garibashvili pärast lepingu allkirjastamist. Taamal Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Rumeenia presid
Ungari peaminister Viktor Orban, Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Rumeenia peaminister Nicolae Ciuca ja Gruusia peaminister Irakli Garibashvili pärast lepingu allkirjastamist. Taamal Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Rumeenia presid Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Aserbaidžaani, Gruusia, Ungari ja Rumeenia liidrid sõlmisid laupäeval kokkuleppe elektriühenduse rajamiseks läbi Musta mere Kaukaasiast Euroopasse. Tegemist oleks osaga Euroopa Liidu laiemast tegevusest Vene energiasõltuvusest vabanemisel.

Bukarestis allkirjastatud dokumendi kohaselt hakkab Aserbaidžaanis rohelist energiat vahendav 1100-kilomeetrine ja 1000 megavatise võimsusega kaabel kulgema Gruusia rannikust Rumeeniasse.

"Arvestades praegus julgeolekuolukorda, mida kujundab sõjaline agressioon Ukrainas, vajame paremat koostööd ja suuremat solidaarsust, et tulla toime ühiste väljakutsetega," ütles Rumeenia president Klaus Iohannis tseremoonial, millel osales ka Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Iohannise sõnul on algatus vastuseks praegusele strateegilisele olukorrale ning tugevdab Euroopa energeetilist vastupidavust ning avardab varustuskanalite valikut.

Von der Leyen kinnitas omalt poolt, et Euroopa Liidu strateegia loobuda Venemaa fossiilsetest kütustest ja mitmekesistada pakkumist "usaldusväärsete partnerite" poolt, toimib. Tema kinnitusel on EL valmis projekti toetama.

Von der Leyeni sõnul muudab Musta mere alune elektrikaabel Gruusia elektrivarustuse sõlmeks ja integreerib selle Euroopa Liidu energiaturuga ning samas aitab ka taastada Ukraina energiasüsteemi ning riigi ülesehitamist.

Kokkuleppele andsid oma allkirja Ungari peaminister Viktor Orban, Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Rumeenia peaminister Nicolae Ciuca ja Gruusia peaminister Irakli Garibašvili.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: