Erakonnad jõudsid perehüvitiste seaduse muutmises kokkuleppele

{{1671788220000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigikogu juhatus kutsub kokku täiendavad istungid 28. detsembriks, et võtta muudetud kujul vastu presidendi poolt välja kuulutamata jäetud perehüvitiste seadus. Riigikogu esimehe Jüri Ratase (KE) sõnul on seaduse käesoleval aastal vastuvõtmiseks poliitiline soov olemas.

"Me otsustasime, et viis fraktsiooni ühiselt teevad ettepaneku koguneda 28. detsembril, et arutada presidendi poolt tagasi lükatud seadust," ütles Ratas ERR-ile pärast riigikogu vanematekogu kohtumist.

"Kuulates ära fraktsioonide juhid või esindajad, on mul tunne, et see poliitiline soov see sellel aastal vastu võtta on olemas," lausus Ratas.

"Mulle tundub, et üksmeel on selles, et seda muuta. Kuidas täpselt fraktsioonid seda muutmist ette näevad, eks seda siis ole näha. Ma loodan küll, et see suudetakse vastu võtta selliselt, et seal siis seda põhiseaduslikku riivet ei ole, mida president ette nägi," rääkis Ratas.

Ta märkis, et suure tõenäosusega hakkaks seadus kehtima jaanuaris, aga uued määrad hakkaksid ilmselt kehtima alates veebruarist ja kevadel tehtaks jaanuari osas tasaarveldus.

Kokku tuleb Ratase sõnul 28. detsembril viis erakorralist istungit, sest samal päeval on ka Keskerakonna ettepanek arutada haiguspäevade hüvitamist kahel erakorralisel istungil.

Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul jõudsid erakonnad kokkuleppele, et seadusest võetakse välja presidendi poolt viidatud probleemse lause: "eeldatakse, et lasterikka pere toetust arvatakse elatise väljavõtmisel ainult juhul kui seda makstakse ühiste laste eest."

"See lause tõenäoliselt võetakse välja," sõnas Sibul.

Kokkuleppega on nõus ka EKRE, mille esimees Martin Helme ütles samas, et kõnealuse lause puhul ei ole tegemist põhiseaduse vastase lausega. "Kui me saame selle lause sealt sirgu ajada ja seaduse kohe vastu võtta järgmisel nädalal, siis meile see sobib ja meie sellega lähme kaasa," ütles Helme.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Mart Võrklaev ütles, et plaanis on täiendada ka eelnõu seletuskirja, et vastata presidendi tõstatatud probleemile, et erineva suurusega perede erinevat kohtlemist ei põhjendata piisavalt. 

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets ütles, et sotsid tegid ettepaneku ka süsteemi muutmiseks. "Täna midagi kokku ei lepitud. Täna lepiti kokku ainult formaalsused, et toimuvad komisjonid, istungid. Aga ma arvan, et seda ebaõiglust, millele president viitas, tuleb kindlasti tasandada. Selle ühe lause muutmine seda kahjuks ei tee," rääkis Läänemets.

Ta märkis, et sotsidel on plaan esitada seadusele muudatusettepanekuid. "Selle sama summa raames on võimalik süsteem ümber teha niimoodi, et kõigi laste toetus kahekordistub. See tähendaks, et esimese ja teise lapse toetus suureneb ja ka kolmanda, neljanda ja viienda lapse toetus suureneb umbes 140 euro võrra," lausus Läänemets.

Läänemetsa sõnul tuleb üle vaadata ka toetuste indekseerimine. Samas on ta veendunud, et seadus võetakse sel aastal vastu.

President Alar Karis jättis välja kuulutamata riigikogus 7. detsembril vastu võetud perehüvitiste seaduse, kuna see sisaldab tema hinnangul normitehnilist praaki, mis on vastuolus põhiseadusega. Karis ütles, et riigikogu peab seadust uuesti arutama ja viima selle kooskõlla põhiseadusega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Joakim Klementi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: