Detsembris oli veerand Vene naftaveost kindlustatud lääne firmade poolt

Naftatanker Venemaal
Naftatanker Venemaal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TATIANA MEEL

Ajaleht Financial Times kirjutab, et alates 5. detsembrist oli umbes veerand Venemaa merel transporditud toornaftast kindlustatud lääneriikides asuvate firmade poolt.

Lääne firmade poolt kindlustatud tankeritele on alates 5. detsembrist peale laaditud vähemalt 18 Venemaa toornafta lasti, selgub Financial Timesi ja andmefirma Kpler analüüsist. 

Kpleri teatel vedasid 5. ja 25. detsembri vahel Venemaa toornaftat 63 tankerit. Sel perioodil eksportis Venemaa mere kaudu umbes 50 miljonit barrelit toornaftat. Samal perioodil novembris eksportis Venemaa 67 miljonit barrelit toornaftat, vahendas Financial Times

Lääneriigid kehtestasid hiljuti Venemaa naftale hinnalaeks 60 dollarit barreli kohta. Hinnalage jõustatakse transpordi ja teenuste osutamise keeldude kaudu. Enamus maailma naftatankereid kindlustavatest ettevõtetest tegutsevad lääneriikides. Piirangud jõustusid 5. detsembril. 

Kreml avaldas teisipäeval uus seadluse, mille kohaselt Venemaa ei kavatse naftat müüa riikidele, kes järgivad Euroopa Liidu ja G7 kehtestatud Vene nafta hinna lage. 

Ülempiir pole veel aga reaalselt kehtima hakanudki. Venemaa toornafta Urals hind oli neljapäeval umbes 54 dollarit barreli kohta. Rahvusvahelise energia võrdlusaluse Brenti toornafta hind oli 82,24 dollarit barreli kohta. 

Kremli seadluses sisaldub ka säte, mille kohaselt võib Venemaa Putini eriotsuse alusel naftat tarnida ka hinnalae järgi. See võimaldab Venemaal jätkata naftatarneid Hiinasse ja Indiasse. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: