Eesti Energia uueks juhiks saab Andrus Durejko

{{1672729500000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Energia nõukogu kinnitas uueks juhatuse esimeheks seni Ericsson Eestit juhtinud Andrus Durejko, kes asub ametisse 1. aprillil.

Hando Sutteri, Eesti Energia praeguse juhi volitused lõppevad 31. märtsil. 

Durejko sõnul on tema eesmärk juhatuse esimehena jätkata ambitsioonika strateegia elluviimist ja juhtida ettevõte edukalt läbi kriisi ja eesootavate muutuste.

"On ilmselge, et energiasektorit ootavad ees suured muutused. Nendega toime tulemiseks on oluline võtta kasutusele uusi tehnoloogiaid, suurendada digitaliseerimise osakaalu, rajada uusi tootmisvõimsusi ja vähendada süsiniku jalajälge. See on väga suur väljakutse," ütles Durejko.

Eelkõige peab uus juht täitma Eesti riigi kui elektrijaamade omaniku ootusi.

"Hoitaks tootmisvõimsusi 1000 megavatti ja kujundatakse ettevõtted ringi keemiatööstusettevõteteks, suurendatakse taastuvenergia tootmismahte ja varustatakse meid energiaga. Vahepeal on lisandud universaalteenus veel nagu kõik teavad ja see universaalteenus on suur asi ja väga suur mahtude kasvatamine, millega Enefit Power on hakkama saanud," selgitas rahandusminister Annely Akkermann (RE) "Aktuaalsele kaamerale".

Kuid lisaks elektritootmisele tuleb esimeses järjekorras ette valmistada Elektrilevi eraldamine Eesti Energia kontsernist. Selleks on valminud juba kaks analüüsi. "Need tuleb läbi vaadata, läbi analüüsida ja vaadata, kas, kuidas ja millal on Elektrilevi eraldamine otstarbekas," ütles minister.

Eesti Energia nõukogu esimees Anne Mere ütles, et Andrus Durejko eristus konkursil väga heade liidriomaduste ja suurettevõtte juhtimiskogemuse poolest, samuti on ta tugevuseks energeetikaalane haridus. 

"Konkurss oli meil väga põhjalik. Lisaks intervjuudele tegime kandidaatidele teste, palusime koostada visioonidokumente, presenteerida neid. Küsisime soovitajatelt taustainfot. Tahtsime saada võimalikult laiapõhjalise info kandidaatidest," ütles Mere.

Mere sõnul olid kandidaatide visioonidokumendid erinevad ning kindlasti oli sisekandidaatidel ka rohkem infot, millest lähtuda.

"Ootus oli rohkem näha, kuivõrd kandidaadid suudavad näidata tervikut, rääkida detailidest ja seda kõike ka presenteerida. See oli võib-olla vähem sisule pööratud, aga oli ka oluline osa sellest esitlusest," ütles ta.

Mere sõnul ei saanud kandidaatidelt oodata, et neil oleks olemas konkreetne plaan, kuna välised kandidaadid pidid panema oma plaani kokku ajakirjanduse ja avatud dokumentide baasil. "Pigem oli see tahe mõista kandidaatide võimekust asju presenteerida tervikuna ja sisuliselt," rääkis ta.

Durejko töötab 2018. aastast Ericsson Eesti juhatuse, enne seda töötas ta pikalt Ericssonis erinevatel positsioonidel, sealhulgas Ericsson Eesti AS juhatuse liikmena tehnoloogia valdkonnas ja Ericsson Ukraina mobiilsidevaldkonna regionaalse juhina. Ericsson Eesti juhatuse liige on ta 1999. aastast. 

Durejkol on magistrikraad Eesti Maaülikoolist elektroenergeetikast. Lisaks Ericssonile on Durejko ka Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutuse (ELASA) nõukogu liige ja Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE nõuandva kogu liige.  

Eesti Energia juhatuse esimehe ametiaeg kehtib kolm aastat. Juhatuse liikme lepingud lõppevad 31. märtsil ka Andri Avilal, Raine Pajol, Margus Valsil ja Agnes Roosil. 

Septembri keskel teatas Eesti Energia nõukogu, et otsustas mitte pikendada Hando Sutteri lepingut.

Oktoobri alguseks laekus Eesti Energia juhi konkursile 27 kandidaadi avaldus, sihtotsinguga leitud inimestega koos ulatus kandidaatide arv poolesajani. Novembri keskpaigaks sõelus nõukogu välja neli parimat kandidaati.

Eesti Energia on riigile kuuluv energiaettevõte, mis tegutseb Baltimaade, Soome, Rootsi ja Poola turul.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Barbara Oja, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: