Karis kuulutas välja perehüvitiste seaduse

President Alar Karis kuulutas reedel välja perehüvitiste seaduse, perekonnaseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seaduse, mille riigikogu võttis detsembri lõpus muudetud kujul uuesti vastu. Seadust välja kuulutades märkis Karis, et näeb seaduses jätkuvalt ebaõiglust ühe ja kahe lapsega perede suhtes.
21. detsembril oli riigipea saatnud seaduse parlamendile uuesti arutamiseks, kuna selle üks säte oli vastuolus põhiseadusega.
Reedel seadust välja kuulutades tegi president Karis avalduse: "Kuulutan seaduse välja, sest riigikogu kõrvaldas sätte, mis tekitas vastuolu põhiseadusega. Ent meenutan, et Eesti Vabariik on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele. Praegu rõhutan eriliselt sõna õiglus," sõnas Karis.
"Mina, kes ma olen koos abikaasaga üles kasvatanud kolm last, näen ebaõiglust ühe ja kahe lapsega perede nii erinevas toetamises, nagu see on sätestatud kehtima hakkavas perehüvitiste seaduses. Ebaõigluse tunnet kogevad ka paljud lapsevanemad, kes peavad Eesti põhiseaduses märgitud erilist hoolt paljulapseliste perede üle vajalikuks, kuid ei mõista, miks ei saa sarnasemalt kohelda peresid, kus kasvab vähem lapsi. Just poliitiliste valikute põhjendamine aitaks sellistel juhtudel vähendada ebaõigluse tunnet, mida paljud ebavõrdse kohtlemise puhul paratamatult tajuvad ka siis, kui ebavõrdsus on kooskõlas põhiseadusega," märkis president.
"Andsin riigikogule võimaluse kaaluda veel kord seadust tervikuna ning põhjendada, miks peab erinevaid peresid kohtlema sedavõrd erinevalt. Seetõttu esitasingi mullu 22. detsembril "Perehüvitiste seaduse, perekonnaseaduse ja töölepingu seaduse muutmise seadust" mitte välja kuulutades parlamendile küsimuse, et millega on põhjendatud otsus jätta hindade tõusu riski vastu kaitseta kõik pered, kus on vähem kui kolm last, hoolimata sellest, milline on nende majanduslik olukord, sest seadusest, selle seletuskirjast ja arutelust riigikogus ei selgu, miks peab riigi eriline hool paljulapseliste perede ees hõlmama lisaks toetuse summale ka niisugust ebavõrdsust. Riigikogu jäi 28. detsembri hääletusel enda langetatud poliitilise valiku juurde," lausus Karis.
Uue perehüvitiste seadusega tõuseb sellest aastast esimese ja teise lapse toetus 80 euroni kuus, lasterikka pere toetus aga suureneb kolme kuni kuue lapse puhul 650 ning seitsme ja enama lapse puhul 850 euroni kuus. Seadus on pälvinud avalikkuses kriitikat, sest paljulapseliste perede toetused ühe lapse kohta on mitu korda suuremad, kui makstakse kuni kahe lapsega peredele.
Toimetaja: Mari Peegel