Vene Urals naftabarreli hind oli reedel vaid 38 dollarit

Vene naftatornid Uurali mägede lähistel Gremikhinskoje naftaväljal
Vene naftatornid Uurali mägede lähistel Gremikhinskoje naftaväljal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Sergei Karpukhin

Reedel oli Vene Urals naftabarreli hind Primorski sadamas vaid 38 dollarit, mis on märkimisväärselt allapoole G7 riikide kehtestatud nafta hinnalaest. Hinna kukkumise suurimaks teguriks on Bloombergi hinnangul Euroopa turu äralangemine.

Venemaa Urals nafta hind oli reedel vaid pool rahvusvahelisest nafta hinna tasemest, teatas Bloomberg.

Samuti on Uralsi hind märkimisväärselt allapoole G7 grupi riikide kehtestatud hinnalaest Vene naftale, mille eesmärgiks oli Vene naftatulude kärpimine.

Reedel maksis Vene Urals nafta barrel Läänemere Primorski sadamas vaid 37,80 dollarit. Venemaa müüb Urals naftat enam kui ühtegi teist naftavarianti. Brent naftabarreli hind oli reede õhtuks 78,57 dollarit. Brenti peetakse maailma naftaturu põhimõõdikuks, mida jälgida.

Praegu pole veel selge kuidas Venemaa nii odavale nafta hinnale reageerib. Ühelt poolt vajab Vene riigikassa raha, et maksta kinni sõjategevus Ukraina vastu. Samas nii madal hind võib Bloombergi hinnangul motiveerida Moskvat tootmist vähendama. Venemaa on sellisele võimalusele varem ka viidanud.

Euroopa Liidu merelt tarnitava Vene nafta tarned lõppesid 5. detsembril. Varem oli Euroopa Vene nafta põhiline sihtturg. Samal ajal ühines Euroopa Liit G7 riikide nafta hinna lae ettepanekuga. Nafta hinna lage jõustatakse läbi teenuste ja eelkõige kindlustusturu abil. Enamus maailma naftakindlustusega tegelevatest ettevõtetest paiknevad lääneriikides.

Suur enamus Uralsi hinna kukkumisest on Bloombergi hinnangul tingitud Euroopa turu äralangemisest, kuna nüüd saab Venemaa tarnida naftat ainult Indiale ja Hiinale.

Kuna need kaks riiki asuvad Vene sadamatest kaugel, siis lisandub nafta hinnale ka suurem tarnekulu. See surus samuti hinna alla, kuna Vene naftaga konkureerivad riigid Lähis-Idast asuvad nii Indiale kui Hiinale ka geograafiliselt merd mööda lähemal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: