Reformierakond, Keskerakond ja SDE: pensionid tõusku vähemalt 1000 euroni

Pensionärid. Foto on illustratiivne.
Pensionärid. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Reformierakond ja Keskerakond lubavad 2027. aastaks tõsta pensioni 1000 euroni, Sotsiaaldemokraatlik Erakond aga lausa 1200 euroni kuus. Pensionitõusuga lubavad jätkata ka Eesti 200 ja EKRE. Isamaa ja Eesti 200 nimetasid neid lubadusi isetäituvateks lubadusteks.

Reformierakond lubab oma valimisprogrammis hoida keskmise pensioni tulumaksuvaba ja tõsta keskmist pensioni nelja aastaga 400 eurot. 

"Seisuga 1. jaanuar 2022 on Eesti keskmine pension 596 eurot. 1. jaanuariks 2027 peab keskmine pension olema vähemalt 1000 eurot kuus," seisab Reformierakonna programmis.

Lisaks lubab Reformierakond muuta üksi elava pensionäri toetuse igakuuliseks pensionilisaks 80-aastastele ja vanematele inimestele.

Keskerakonna valimisprogrammist leiame lubaduse tõsta keskmine vanaduspension koos indekseerimisega ja erakorraliste pensionitõusudega vähemalt 1000 euroni aastaks 2027. "Selleks tuleb suurendada pensionite baasosa igal aastal erakorraliselt vähemalt 50 euro võrra, hoida keskmine vanaduspension tulumaksuvabana ja tõsta eakate hambaravihüvitis 170 eurole aastas," seisab Keskerakonna programmis.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond tõstaks aga vanaduspensioni lausa 1200 euroni, kuid mitte vähem kui 50 protsendini keskmisest palgast.

"Kolmekordistame pensionäride puudetoetuse. Kehtestame pensioni alampiiriks 400 eurot, kuid mitte vähem kui kahekordne toimetulekupiir. Kehtestame tööandjapensioni," lubavad sotsid oma valimisprogrammis.

EKRE sooviks maksta pensionäridele 13. kuu pensioni, et tasandada inflatsioonist tingitud kuristikku elukvaliteedi ja sissetulekute vahel. EKRE aseesimees Henn Põlluaas ütles ERR-ile, et pensionitõusu toetab ka EKRE, aga ei tahtnud veel öelda, mis summani nende erakond tõusu ette näeks.

Eesti 200 ridades kandideeriv endine Isamaa erakonna liige Liisa Pakosta ütles, et kui Eesti 200 on valitsuses, siis pensionid tõusevad kindlasti.

"Nimelt tõusevad pensionid tänu indekseerimisele igal aastal 1. aprillil selle võrra, kui palju on vahepeal tõusnud palgad ja hinnad. Lisame siia juurde keskmise pensioni tulumaksuvabastuse ja saame juba tänavu keskmiselt enam kui 100-eurose pensionitõusu. Kui palkade ja hindade kasv jätkub, on pensionitõus isetäituv ennustus, paraku koos hinnatõusuga," rääkis Pakosta.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et Isamaa suurendab lapse eest ettenähtud 3,5-aastakoefitsiendilise pensionilisa 7 aastakoefitsiendini. "Reformi tulemusena saab lapse üles kasvatanud ema või isa iga lapse eest aastas lisapensioni ca ühe keskmise kuupensioni ulatuses," lausus Seeder.

Seeder märkis, et Isamaa toetab mõistagi pensionide indekseerimise jätkamist, aga eelpool lubatud pensionitõusud näiteks 1000 euroni võivad indekseerimise tulemusena niikuinii sellele tasemele tõusta.

Aastal 2019 ehk eelmiste riigikogu valimiste aastal oli keskmine vanaduspension 475 eurot.

Rahandusministeerium osutab oma prognoosis, et keskmine vanaduspension, mis 2022. aastal oli 595 eurot, kasvab 2023. aastal erakorralise pensionitõusu ja keskmise vanaduspensioni maksuvaba tuluga arvestades 704 euroni.
2023. aastast muutub keskmine pension tulumaksuvabaks, mistõttu jääb pensionist senisest suurem osa inimestele kätte.

Pensioneid indekseeritakse Eestis igal kevadel. Pensioniindeksi arvutamisel võetakse arvesse eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumist ja inflatsiooni. Igale inimesele on arvutatud tema eelnevast tööpanusest sõltuv individuaalne pension.

Tänavu kinnitas valitsus pensioniindeksi suuruseks 1,079. Pensioni baasosa on pärast indekseerimist 255,76 eurot ja aastahinne 7,718 eurot. Rahvapensioni suurus on 275,3 eurot.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: