Operail müüs 22,1 miljoniga 807 rendivagunit

Vagunid
Vagunid Autor/allikas: Operail

Operail Leasing müüs 22,1 miljoni euroga 807 rendivagunit Kasahstani firmale Atasu Group ja Eesti Skinest Railile.

Operaili vagunite rendiga tegeleva tütarettevõtte enampakkumisel pakuti osalemisvõimalust 40 ettevõttele, erinevates etappides tegi pakkumise 20 huvilist. Rahaliselt kasulikum oli müüa vagunid mitmes jaos.

Esimeses järgus müüdi 522 Ukrainas asuvat vagunit maha Ukraina ettevõttele Fortior Capital ja Eesti ettevõttele Teslar Trans, tehingute kogusumma oli 6,51 miljonit eurot. Ukrainas asuvate vagunite hinda mõjutas sõda, mille tõttu on vaguneid keeruline riigist välja tuua.

Teises osas sõlmis Operail detsembri lõpus müügilepingu Kasahstani ühe suurema logistikaettevõtete kontserni Atasu kahe tütarettevõttega, kes ostsid 410 vagunit. Eelmisel nädalal sõlmis Operail lepingu Eesti vagunirendiettevõtte Skinest Railiga 397 vaguni müügiks.

Enamik müüdud vaguneid on kaetud rendilepingutega. Kõik rentnikud eranditult on Euroopa ettevõtted. Vagunid asuvad valdavalt Kasahstanis, Tadžikistanis, Mongoolias ja Balti riikides ning Venemaale vaguneid renditud ei ole.

Operail Leasing on läbirääkimistes veel viimaste alles jäänud rendivagunite müügiks.

Operail alustas vagunite rentimist aastal 2001, mil ettevõte oli veel osa Eesti Raudteest. 2009. aastal liikus vagunite rent koos kaubavedudega eraldi ettevõttesse EVR Cargo, millest sai hiljem Operail.

Vagunite rent oli viimased kuus aastat Operaili tulusaim ärisuund, millest tuli 99 protsenti kasumist. Riik otsustas vagunirendiärist väljuda, kuna see pole riigile strateegiliselt oluline tegevus ning äri on edukas ka vabal turul, vajamata riigi sekkumist majandusse.

Riik otsustas Operaili mittestrateegilistest ärisuundadest väljumise 2016. aastal, kui see kirjutati koalitsioonilepingusse. Äridest väljumise protsessi alustati 2021. aasta kevadel. 2022. aasta kevadel otsustati Operail Leasingu osalise erastamise asemel Venemaa agressiooni tõttu müüa selle vara maha.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: