X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Operaili vanad vedurid lähevad vanarauaks

Riigile kuuluva raudteefirma Operail vanad vedurid lõigatakse vanarauaks. Kuna Venemaa transiit on kadunud, on ettevõte suures kahjumis.

1980. aastatel toodetud ja 2002. aastal Eestisse ostetud niinimetatud Ameerika vedurid ei sõitnud enam ammu, küll sai nende küljest varuosi.

"Võtsime küljest viimased varuosad, mida võimalik tulevikus teiste vedurite peal kasutada, nii vanade vedurite puhul on varuosadega raskusi. Need olid sisuliselt muutunud vanarauaks ja korraldasime müügiaktsiooni, mille tulemusel kõik ära müüsime," selgitas Operaili juhatuse liige Merle Kurvits.

Konkursilt sai 32 diiselvedurit endale parima pakkumise teinud Cronimet.

"Me järjest lõikame neid, sorteerime, eraldame erinevad metallid ja valmistame ette müügiks. Esimesed müügikoormad on valmis pandud ja liiguvad sulatustehaste poole," ütles Cronimeti juhatuse liige Eva Pedjak.

Kogu must metall läheb Türki, värviline metall erinevatele ostjatele Euroopas või Aasias.

"Tehingu hinda ma hetkel ei avaldaks, aga metall tõenäoliselt tuleb 4750 tonni jagu. Päris suur kogus, mis ümbertöötlemisse saadetakse," sõnas Pedjak.

Kui vanade veduritega on asi selge, siis Operaili enda saatusega veel mitte.

"Operailile on jäänud siseriiklikud kaubaveod. Omame pea 50-protsendilist turuosa, oleme ühed suuremad tegijad endiselt Eesti turul. Meil on eelmise aasta lõpus esitatud valitsusele tegevuskava strateegiaplaani näol, kus esitatud, kuidas Operail võiks tänastest oludest edasi liikuda. Otsust ootame selle kuu lõpu poole," rääkis Kurvits.

"Sisuliselt me räägime kolmest variandist: kas toimida edasi tavapärast viisi, ettevõtte tegevus lõpetada või leida uusi tuluallikaid. Need ongi laias plaanis kolm valikuvarianti, mille üle saab arutada ja otsustada," sõnas kliimaministeeriumi liikuvuse asekantsler Sander Salmu.

Praegu tegeleb Operail raudteevedudega Eestis, kuid Merle Kurvitsa sõnul on Eesti turg liiga väike ja otsima peaks piiriülest tegevust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: