Ryanair: sulgesime liinid lennujaama ebaloogilise hinnatõusu tõttu

{{1675425900000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Hiljuti Tallinnast kuue lennuliini sulgemisest teatanud Ryanair nimetab lennuliinide sulgemise põhjusena lennujaama "ebaloogilist otsust tõsta tasusid ülemäärase 33 protsendi võrra" ning kutsub lennujaama üles hinnatõusust loobuma.

Ryanair sulgeb kevadest liinid Pariisi, Dublinisse, Nürnbergi, Napolisse, Billundisse ja Maltale ning vähendab lendude arvu Berliini. Detsembris sulges ettevõte liinid Edinburghi ja Liverpooli.

"Meil on kahju, et olenemata mitmetest Ryanairi katsetest leida Tallinna Lennujaama ja konkurentsiametiga olukorrale lahendust, liikus Tallinna lennujaam edasi oma läbimõtlemata ja ebaloogilise otsusega tõsta lennujaamatasusid uskumatud 33 protsenti ning selle tõttu vähendab Ryanair oma suvegraafikut 35 protsendi võrra," ütles Ryanairi kõneisik Dara Brady.

Brady nimetab Tallinna lennujaama kommertsdirektori Eero Pärgmäe kommentaari, et üheks põhjuseks liinide sulgemisel on tugev konkurents, samuti ebaloogiliseks ja naeruväärseks.

"Kui Ryanair sedasi ütles, siis see on nende õigus. Kui meie vaatame otsa finantsnumbritele ja liinide täituvusele, siis me arvame, et põhjus on mujal. Liinid ei olnud kasumlikud. Me räägime lennujaamatasu kolmeeurosest muutmisest, mis on tegelikult äärmiselt väike," kommenteeris Tallinna lennujaama juhatuse esimees Riivo Tuvike.

Tallinna lennujaam tõstis vimati lennujaamatasusid 2009. aastal. Kuna ainuüksi kommunaalkulud kasvasid möödunud aastal üle 3,5 miljoni euro, on tasu tõstmine Tuvikese sõnul tänavu vältimatu.

"Me eelmisel aastal teenisime lennunduses üle miljoni euro kahjumit. Selle sammuga, mida me teeme, me jõuame nulli. Meie lennujaamatasud on endiselt Euroopa ühed odavamad. Samamoodi tõstis Vilnius tasusid, meil on enam-vähem samad tasud. Helsingil meie kõrval on umbes 50 protsenti kallimad tasud. Keskmiselt Euroopas on veel kallim," rääkis Tuvike.

Brady märkis, et hiljuti tõstis 30 protsendi võrra lennujaamatasusid ka Vilniuse lennujaam, mille peale vähendas Ryanair lennumahtusid proportsionaalselt sama palju. Sarnast hinnatõusu plaaninud Riia lennujaam aga jättis plaanitud hinnatõusu ära ning Ryanair jätkab Lätist lendamist endises mahus.

Ettevõte kutsub ka Tallinna Lennujaama üles tasude tõusust loobuma.

Turismiliit: tasude tõstmine pole praegu Eestile kasulik

Turismiga seotud tasude tõstmine ei tule praegu Eestile kasuks, ütles turismi- ja reisifirmade liidu juhatuse liige Tiit Pruuli.

"Eestil on juba ammugi üsna kalli turismisihtkoha maine. Kui seda süvendada lennujaamamaksudega, turismimaksuga, millest Tallinn räägib, siis nii need turistid siia tulemata jäävadki," rääkis Pruuli.

"Aga siin on küsimus mitte niivõrd Tallinna lennujaamale, kes on viimastel aastatel väga hästi tegutsenud, vaid eelkõige omanikule. Eesti on natuke nurgatagune koht. Võib-olla tuleks lennujaama toetada, et neid otseühendusi oleks võimalikult palju," lisas ta.

Toimetaja: Barbara Oja, Johannes Tralla, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: