Niguliste kiriku avamine võib lükkuda tehniliste probleemide tõttu edasi

{{1678276500000 | amCalendar}}
Niguliste kiriku renoveerimine. KOKO arhitektide nägemus. Klaaslift vaateplatvormil
Niguliste kiriku renoveerimine. KOKO arhitektide nägemus. Klaaslift vaateplatvormil Autor/allikas: Niguliste muuseum

Aasta tagasi alanud Niguliste kiriku remont pidi plaanide järgi saama sel reedel piduliku avamisega lõpu, kuid kuivõrd uuelt liftilt on tarneraskuste tõttu veel mõned detailid puudu, ei ole Niguliste muuseumil avamiseks vajalikku täielikku kasutusluba. Eesti kunstimuuseum samas ei välista, et laupäeval kirik inimestele siiski avatakse.

Kuigi Tallinna linnaplaneerimise amet andis Niguliste kirikule 2. märtsil kasutusloa ja oma kooskõlastused oli andnud selleks ka päästeamet, on tegu osalise kasutusloaga, mis puudutab ainult saaliosa, ütles ERR-ile Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret.

See tähendab, et torniosa, kuhu varem külastajatel ligipääs puudus ning kuhu nüüd on rajatud lift, pole kasutusluba veel saanud. Saareti sõnul on probleemid tehnilised ja muuseumi töötajad sinna midagi parata ei saa.

"Liftil on puudu veel mingid detailid, sest olid tarneraskused. Ootame neid asju," lausus ta.

Pidulik avamine pressile ja töötajatele pidi toimuma sel reedel, külastajatele pidi kirik avatama laupäeval. Kui palju tuleb avamist edasi lükata, ei osanud Saaret kolmapäeval öelda. "Homme oleme targemad," nentis ta.

Eesti kunstimuuseumist täpsustati, et avamise edasilükkamine pole siiski otsustatud ning reedene avamisüritus toimub kindlasti. Kas kirik laupäeval ka külastajatel avatakse, peaks selguma hiljemalt neljapäeval.

Niguliste kiriku remont algas mullu veebruaris. Eesti kunstimuuseumi juht Sirje Helme ütles Vikerraadiole, et lifti rajamise peale hakati mõtlema 2019. aastal ning luba selleks saadi muinsuskaitseametilt aasta hiljem.   

"Algul oli mõte ehitada lift orelikorruselt. Murranguline mõte oli, et lift tulebki põrandani välja ja seda saavad kasutada ka ratastoolis inimesed. See oligi muinsuskaitseametile argument, et kui me räägime nii palju ligipääsetavusest ja kõikidele võrdsete võimaluste tagamisest. Minu arvates oli see väga õige otsus," lausus Helme.

Šaht lifti jaoks valmis mullu juunis. Helme sõnul sõidab lift viimaste suurte akendeni, kust avaneb vaade vanalinnale ja merele. Remondi järel tekib külastajatel võimalus pääseda varem suletud kohtadesse, lift hakkab peatuma kolmel korrusel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: