Kosovo ja Serbia ei suutnud läbirääkimistel suhteid siluda

Kosovo peaminister Albin Kurti
Kosovo peaminister Albin Kurti Autor/allikas: REUTERS/Ognen Teofilovski/Scanpix

Kosovo ja Serbia püüdsid Euroopa Liidu vahendatud läbirääkimistel kuid väldanud poliitilist kriisi lahendada, kuid ei jõudnud pärast 12 tundi kestnud kohtumist kokkuleppele.

Nii Serbia kui Kosovo tahavad liituda Euroopa Liiduga, kuid see ei ole võimalik, enne kui nad on omavahelised suhted korda saanud.

Serbia president Aleksandar Vucic ja Kosovo peaminister Albin Kurti kohtusid Põhja-Makedoonias Euroopa Liidu välisasjade kõrge esindaja Josep Borrelli juhitud läbirääkimistel. Kõnelustel jõuti küll jõudsid raamkokkuleppele, kuidas viia ellu EL-i vahendatud plaan suhete normaliseerimiseks, kuid leping jäi allkirjastamata.

EL nõuab nüüd mõlemalt jõuliselt kohustuste täitmist, kui nad soovivad blokiga ühineda.

EL kohustus korraldama 150 päeva jooksul doonorkonverentsi, et koostada investeeringute ja finantsabi pakett Kosovole ja Serbiale.

Kosovo kuulutas end 2008. aastal Serbiast ühepoolselt iseseisvaks. Kosovo iseseisvust on tunnustanud mitmed, kuid mitte kõik EL-i riigid. Samuti ei tunnusta Kosovot riigina Serbia ega Venemaa.

Euroopa Liit on vahendanud kõnelusi Serbia ja Kosovo vahel alates 2011. aastast.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: