Siseminister kõrvaldab politseijuht Vaheri ametist

{{1679398920000 | amCalendar}}
Egert Belitšev
Egert Belitšev Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseminister Lauri Läänemets kõrvaldab politseiameti peadirektori Elmar Vaheri teisipäeval esitatud kelmuskahtluse põhjal teenistusest ning nimetab peadirektori kohustesse Egert Belitševi, teatas siseministeerium.

"Otsus lähtus sellest, et ei tekiks kellelgi küsimusi ja näpuga näitamisi, seaduse järgi tuleb käituda," ütles siseminister "Aktuaalsele kaamerale".

Läänemets ütles "Ringvaates", et tema sai Vaherile kahtlustuse esitamisest teada samamoodi nagu avalikkus ning kuidas menetlus täpselt kulgeb, oskab öelda prokuratuur.

Vaherit siseminister ametist vabastada ei saanud, sest see on valitsuse otsus. Ametist kõrvaldamine oli aga ainus lahendus, ütles Läänemets.

"Esiteks ma arvan, et nii on Elmar Vaheril kergem. Ka teistpidi, kui kahtlustus on üleval, siis polisteis tuleb inimestele kindlus anda, et /.../ on töörahu tagatud," lausus ta.

Vaheriga Läänemets teisipäeval veel rääkinud polnud, kuid avaldas lootust, et õhtul see võimalus siiski tekib.

Lisaks Vaherile ja Eerik Heldnale on Läänemetsa sõnul juhtumiga seotud veel neli inimest, kuid nende rolli veel täpsustatakse, kas tegu oli tööalase kokkupuutega või olid need neli inimest samuti teadlikud Heldnale varistaaži loomisest.

Läänemets allkirjastas ühtlasi käskkirja teenistusliku järelevalve algatamiseks, eesmärgiga hinnata viimase viie aasta jooksul politsei- ja piirivalveametis (PPA) tehtud personalitoimingute õiguspärasust.

Teisipäeval esitasid kaitsepolitsei ametnikud kelmuse kahtlustuse maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhile Eerik Heldnale ning kelmusele kaasaaitamise kahtlustuse politseiameti peadirektorile Elmar Vaherile.

Kahtlustuse kohaselt vormistati toona kaitseväes töötanud Eerik Heldna tema soovil ja Elmar Vaheri osalusel 2019. aasta aprillis näiliselt teenistusse politsei- ja piirivalveametis, et luua võimalused politsei eripensioni saamiseks nõutava 25-aastase politseiametniku staaži näilikuks täitumiseks, teatas siseministeerium.

Vaheri ametiaeg oleks pidanud lõppema mai alguses, tema asemele on juba valitud uus politseijuht, Egert Belitšev.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: