Sõja 398. päev: Venemaa on Bahmuti peale suunanud enda parimad üksused

{{1679972580000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid 28. brigaadist Bahmuti lähistel Donetski oblastis
Ukraina sõdurid 28. brigaadist Bahmuti lähistel Donetski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Libkos

Ukraina maavägede ülema Oleksandr Sõrskõi sõnul on Venemaa Bahmuti peale suunanud enda parimad üksused. Ukraina õhukaitse tulistas öösel alla 12 Iraani päritolu Shahed drooni, mis olid suunatud Ukraina põhja- ja kaguosa vastu. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi hinnangul tõid Vene väed Avdijivkasse toetuseks Wagneri kogenud sõdurid.

Oluline teisipäeval, 28. märtsil kell 20.57:

- Briti Challenger 2 tankid jõudsid Ukrainasse;

- Sõrskõi: Venemaa on Bahmuti peale suunanud enda parimad üksused;

- Bulgaaria müüb jätkuvalt Ukrainale suures koguses suurtükimoona;

- Ukraina peastaap: õhutõrje hävitas 14 Shahed drooni 15-st;

- Saksamaa tahab suurendada sõjalist abi Ukrainale 15 miljardi euroni;

- IAEA juht: olukord Zaporižžja tuumajaama ümbruses muutub üha pingelisemaks;

- Ukraina ametnik: Avdijivka ümbruses käivad ägedad lahingud;

- Briti luure: Vene väed on suurte kaotuste kiuste jätkanud Avdijivka pealetunge ning 10. tankirügement on kaotanud enamiku enda tankidest;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 570 sõdurit, 15 suurtükisüsteemi ja 13 soomukit.

Zelenski külastas Sumõ piirkonda

Ukraina meedia teatas, et president Volodõmõr Zelenski külastas teisipäeval Sumõ piirkonda. Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid.

Viimase seitsme päeva jooksul on Zelenski külastanud Hersoni, Harkivi, Donetski ja Zaporižžja piirkondi, vahendas The Guardian.

Ukraina tõrjus tagasi Venemaa rünnakud Donbassis 

Ukraina peastaap teatas teisipäeval, et riigi väed tõrjusid viimase ööpäeva jooksul tagasi 24 Vene vägede rünnakut. Peastaabi teatel käivad kõige ägedamad lahingud Bahmutis ja Avdijivkas.

"Bahmuti sektoris jätkab vaenlane Bahmuti linna ründamist. Meie kaitsjad peavad vapralt vastu ja tõrjuvad tagasi vaenlase rünnakuid," teatas peastaap. 

Vene väed on on viimaste nädalate jooksul teinud Bahmuti ja Avdijivka ümbruses väikeseid edusamme. Mõlemad linnad on Vene vägede poolt kolmest küljest ümber piiratud, vahendas CNN.      

Briti Challenger 2 tankid jõudsid Ukrainasse

Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov jagas sotsiaalmeedias videot, milles on näha Ukrainasse jõudnud brittide Challenger 2 tanke. Suurbritannia oli esimene riik, kes lubas Ukrainale moodsaid lääne tanke.

Sõrskõi: Venemaa on Bahmuti peale suunanud enda parimad üksused

Ukraina maavägede ülema kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi sõnul on Vene väejuhatus saatnud Bahmuti rünnakutele enda parimad üksused. Sõrskõi rõhutas, et Ukraina eesmärgiks jääb võimalikult suure osa vastase isikkoosseisust hävitada, et hiljem minna pealetungile.

Kindralpolkovnik Sõrskõi rõhutas, et tema ja ohvitserid lepivad ühiselt oma kaitseplaanid kokku mitte kaardil, vaid otse lahinguväljal. Sõrskõi on korduvalt ise Bahmutis rindeüksuseid külastanud.

Venemaa jätkab Harkivi oblasti pommitamist

Vene väed jätkasid teisipäeval Harkivi oblasti pommitamist. Ukraina teatel sai Venemaa raketirünnaku tõttu viga 73-aastane mees, vahendas The Kyiv Independent.

IAEA juht: olukord Zaporižžja tuumajaama ümbruses muutub üha pingelisemaks

Rahvusvahelise energiaagentuuri juht Rafael Grossi ütles teisipäeval, et olukord Zaporižžja tuumajaama ümbruses muutub üha pingelisemaks

Grossi sõnul on piirkonnas sõjategevus kasvanud. Zaporižžja tuumajaam on Euroopa suurim tuumaelektrijaam. Tuumajaam asub Vene vägede poolt okupeeritud Ukraina aladel.

Ukraina ametnik: Avdijivka ümbruses käivad ägedad lahingud

Ukraina ametnik ütles, et Avdijivka ümbruses käivad ägedad lahingud. Ametniku sõnul tahavad Vene väed linna "maa pealt ära pühkida". 

Ukraina relvajõud hoiatasid eelmisel nädalal, et Avdijivkast võib saada peatselt teine Bahmut. Avdijivka asub Bahmutis rohkem kui 50 kilomeetrit lõuna pool ning Donetski linnast loodes. Nõnda nagu Bahmutis varem on ka Avdijivka sisuliselt kolmest küljest ümber piiratud.

Prantsusmaa kahekordistab 155 mm mürskude tarnimist Ukrainale

Prantsusmaa kaitseminister Sebastien Lecornu ütles, et riik kahekordistab 155 mm mürskude tarnimist Ukrainale. Prantsusmaa hakkab Ukrainale tarnima kaks tuhat mürsku kuus. 

Ukraina sõjavägi kasutab 155 mm mürske Prantsuse haubitsates Caesar ja Saksa haubitsates Panzerhaubitze 2000. 

Euroopa Liit lubas hiljuti, et hangib Ukrainale sel aastal miljon mürsku. 

Bulgaaria müüb jätkuvalt Ukrainale suures koguses suurtükimoona

Bulgaaria laskemoona tootjad müüvad tõenäoliselt läbi vahendajate suures koguses suurtükimoona Ukrainale, teatas Euractiv. See võib endise Bulgaaria kaitseministri Boiko Noevi sõnul märkimisväärselt Ukrainas toimuva sõja kulgu muuta.

Bulgaaria kaitseministeerium saadab 175 miljoni euro väärtuses aegunud laskemoona Bulgaaria VMZ kaitsetööstuse ettevõttele ning saab tehaselt vastu uue moona. Moonavahetuse eesmärgiks on endise kaitseministri sõnul Bulgaaria moonavarude saatmine Ukraina relvajõudude käsutusse. Boiko Noevi hinnangul on tegu Bulgaaria relvajõudude suurima moderniseerimisega moodsal ajal.

Kuna Bulgaaria armee ladudes on Nõukogude kaliibriga laskemoon tankidele, haubitsatele, tanktõrje relvadele, mitmikraketiheitjatele ja AK-47 automaatidele, siis saavad Ukraina relvajõud saadetava laskemoona koheselt kasutusse võtta.

Euractiv on ka varem teatanud, et Bulgaaria on miljardite eurode väärtuses saatnud Ukrainale relvastust, seda hoolimata Sofia eitustest. Bulgaaria ei osale ka koos Iirimaa, Läti ja Sloveeniaga Euroopa Liidu suurtükimoona ühishankes.

Ukraina peastaap: õhutõrje hävitas 14 Shahed drooni 15-st

Ukraina kaitsejõudude peastaabi hommikuse rindeülevaate kohaselt tulistas Ukraina õhutõrje alla 14 Iraani päritolu Shahed 131/136 drooni. Kokku tulistasid Vene väed Ukraina suunas 15 sellist drooni. Peastaap hoiatas, et Vene raketi- ja õhurünnakute oht püsiv jätkuvalt kogu Ukraina territooriumi ulatuses kõrge.

Peastaabi sõnul tõrjusid Ukraina väed viimase ööpäeva jooksul 62 Vene rünnakut. Kokku tulistasid Ukraina väed viimase ööpäeva jooksul alla viis Vene luuredrooni.

Ukraina õhuväe teatas varem, et Venemaa ründas Ukraina põhja- ja kaguosa öösel Shahed-136 ja Shahed-131 droonidega. Muuhulgas oli droonide sihtmärgiks Ukraina pealinn Kiiev, mida tabada püüdnud droonid tulistati esialgsetel andmetel kõik alla. Siiski tekitasid ühe alla tulistatud drooni jäänused Svjatošinski rajooni ehitusmaterjalide poes põlengu.

Dnipropetrovski oblastis Dnipro linnas tekitas droonirünnak samas suure põlengu ühe eraettevõtte territooriumil, teatas oblasti kuberner Serhi Lõsak.

Lisaks sellele kasutasid Vene väed Ukraina vastu üht Granat-4 luuredrooni ning KAB juhitavaid lennukipomme.

Tuletõrjujad kustutamas Vene droonirünnaku tõttu tekkinud põlengut Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/SHESTAK/AFP

Saksamaa tahab suurendada sõjalist abi Ukrainale 15 miljardi euroni aastas

Saksa föderaalvalitsus tahab Ukrainale antava relvaabi mahtu lähiaastatel märgatavalt suurendada, selgus Saksa rahandusministri esindaja saadetud kirjas Bundestagi rahanduskomisjoni liikmetele, millega Der Spiegel tutvus. Kirjas prognoositakse, et Saksamaa sõjalise abi maht Ukrainale võib lähiaastatel küündida kuni 15 miljardi euroni. Lähemalt ERR-i uudistes.

ISW: Vene väed tõid Avdijivkasse toetuseks Wagneri kogenud sõdurid

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul tõid Vene väed Avdijivka pealetungile toetuseks Wagneri kogenud võitlejaid, et seniseid edusamme toestada. ISW analüütikud juhtisid lisaks tähelepanu, et kuulujutud Vene inforuumis Vene Ida sõjaväeringkonna juhi, kolonel Rustam Muradovi tagasiastumisest, tekitasid eelkõige vaoshoitud ning küünilise reaktsiooni.

ISW mõtte tõi esile, et lisaks Muradovile spekuleeritakse ka Lääne sõjaväeringkonna juhi kindralpolkovnik Jevhen Nikiforovi tagasiastumise osas. Lääneringkonna üksused paiknevad Ida-Ukrainas Kupjansk-Svatove-Kreminna kaitseliinil. Mõttekoda rõhutas oma rindeülevaates, et kuigi Vene väejuhtide ametist vabastamist ei saa kinnitada on selliste arutelude toimumine kõnekas, kuna need seoduvad ka rindelõikudega, kus Vene vägede senine edu on olnud piiratud või kus Vene väed on kandnud suuri kaotusi.

ISW analüütikud rõhutasid, et Vene võimud ja osad sõjablogijad on keskendunud üksikute väejuhtide süüdistamisele, selmet otsida ja lahendada süsteemseid probleeme Vene väejuhatuse juhtimises, relvajõudude struktuuris ning üksuste rindele saatmise mustrites.

Mõttekoja hinnangul on Vene väed edenenud vähesel määral Svatove rindelõigul ning jätkavad rünnakuid Kupjansk-Svatove-Kreminna liinil. Samuti jätkuvad pealetungikatsed Bahmuti vastu ning Donetski lähedal asuva Avdijivka pommitamine.

Briti luure: Vene väed on suurte kaotuste kiuste jätkanud Avdijivka pealetunge

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi hommikuse rindeülevaate kohaselt on Vene väed jätkuvalt prioritiseerinud Avdijivka ümberpiiramise katseid. Vene väed on brittide sõnul taktikaliselt vähe edasi edenenud ning kaotanud seejuures palju soomustehnikat.

Vene 10. tankirügement on tõenäoliselt kaotanud suure osa enda tankidest olles püüdnud tungida Avdijivka peale lõuna poolt. 10. tankirügement on osa Vene 3. armeekorpusest, mis moodustati eelmisel aastal. Mitmete avalikult kättesaadavate allikate kohaselt on 3. armeekorpuse puhul näha eriti palju probleeme distsipliini ja moraaliga.

Kuigi 10. tankirügemendi üksused käisid Valgevenes väljaõppel, siis on nende lahingvõimekus osutunud väheseks. Üksuse kaotused on tõenäoliselt tingitud ebaõnnestunud otserünnakutest, mida ilmestasid ka varasemad katsed vallutada Vuhledari.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 570 sõdurit ja 15 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

   

- elavjõud umbes 171730 (võrdlus eelmise päevaga + 570);

- tankid 3602 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 6966 (+13);

- lennukid 305 (+0);

- kopterid 291 (+0);

- suurtükisüsteemid 2653 (+15);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 525 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 277 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2235 (+19);

- tiibraketid 911 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5502 (+9);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 287 (+2).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: