Donald Trump sai süüdistuse 34 võltsimisjuhtumi eest
Endine president ja 2024. aasta vabariiklaste presidendikandidaadi kandidaat Donald Trump astus teisipäeval Manhattani kohtusaali, kus ta sai ametliku süüdistuse. Trump ei tunnistanud end kokku 34 äridokumentide võltsimise juhtumis süüdi ning nimetas toimunut poliitiliseks protsessiks.
Tumesinist ülikonda ja punast lipsu kandnud 76-aastase Trumpi näol oli vähe emotsioone, kui ta viipas kohtumaja juurde kogunenud rahvahulgale. Trump, kes on öelnud, et süüdistustel on poliitilised motiivid, hoidis Trump Towerist lahkudes žestiks rusikat õhus ja ei andnud kommentaare.
New York Timesi teatel võeti Trumpilt sõrmejäljed, kuid pilti ei tehtud. New Yorgis kogunesid kohtumaja ette ka Donald Trumpi toetajad ja taunijad.
The Wall Street Journal juhtis tähelepanu, et tegu on Ameerika Ühendriikide jaoks ajaloolise kohtuasjaga, kuna süüdistatakse endist ametis olnud USA presidenti süüteo sooritamises. Samuti teeb olukorra keeruliseks asjaolu, et Donald Trump on teatanud soovist kandideerida 2024. aastal USA presidendiks, mistõttu Trumpi presidendiks kandideerimise kampaania ühtib kohtus käimisega.
Süüdistuse keskmes on valimiseelse vaikimisraha maksmine kahele naisele, kelleks on pornotäht Stormy Daniels ja endine Playboy modell Karen McDougal.
Mõlemad naised on tunnistanud, et neil oli Donald Trumpiga abieluväline armusuhe. Prokuröride väitel üritas endine president nende lugusid varjata, sest avalikustamine oleks võinud mõjuda negatiivselt tema 2016. aasta valimiskampaaniale.
Maksete tegelike põhjuste peitmiseks võltsis Trump prokuratuuri hinnangul äridokumente ja rikkus nii New Yorgi osariigi valimisseadust.
Manhattani peaprokurör Alvin Bragg rõhutas, et Donald Trump sooritas New Yorgi osariigis kriminaalkuriteo. Bragg rõhutas, et tegu on tõsiste süüdistustega, olenemata seaduserikkujast.
New Yorgi ringkonnaprokuröri abi Catherine McCaw ütles, et prokuratuur tahab kohtuasjaga alustada 2024. aasta jaanuaris. Samal ajal algavad USA vabariikliku erakonna eelvalimised ning 2024. aasta sügisel toimuvad USA presidendivalimised. Üks Donald Trumpi advokaat viitas, et Trumpi õigusmeeskond tahab kohtuasja menetlemise hilisemaks lükata.
Donald Trump tõenäoliselt vangi ei lähe, kuna äriandmete võltsimine defineeritakse e-klassi süüteoks (Class E felony), mis on süütegude madalaim aste. Kuigi maksimaalselt võidakse selle eest panna inimene süüdimõistva otsuse korral kuni neljaks aastaks vangi, siis tavapraktikas karistatakse esmarikkujaid leebelt.
Juriidiliselt võib Donald Trumpi kohtuasi samas ebakindel olla, kuna ükski New Yorgi kohus ei ole varem otsustanud, et osariigi prokurörid võivad föderaalse valimiskampaania rahastamise kuriteo varjamise eest äridokumentide võltsimise süüdistust esitada.
Manhattani vandekohus otsustas eelmisel nädalal esitada Donald Trumpile vaikimisraha maksmise eest kriminaalsüüdistuse. Trump on ise väitnud, et tema ainuke kuritegu oli USA vankumatu kaitsmine nende eest, kes üritavad seda hävitada. Endine president süüdistas ka demokraate, kes on tema sõnul Trumpi kampaania üle luuranud ja rünnanud mitme tema sõnul valeliku uurimisega.
Manhattani prokuratuur avaldas hiljem Donald Trumpi vastu esitatud 13 lehekülge pika süüdistusdokumendi, milles tuuakse esile endise presidendi pingutused ebaseaduslikult varjata Stormy Danielsile vaikimisraha maksmist.
Süüdistuses tuuakse otse esile, et Donald Trump varjas sihipäraselt talle kahjulikku teavet 2016. aasta presidendivalimiste ajal. Süüdistuse kohaselt rikkus Trump valimisseadusi, võltsis äriandmeid ja esitas maksude maksmisel valeinfot.
We allege Donald Trump and his associates repeatedly and fraudulently falsified New York business records to conceal damaging information and unlawful activity from American voters. Learn more from the Statement of Facts: https://t.co/j6QJTdpWk6
— Alvin Bragg (@ManhattanDA) April 4, 2023
Toimetaja: Mari Peegel, Allan Aksiim
Allikas: Reuters, The Guardian, WSJ