Briti luure: Vene väed on Bahmutis hoo sisse saanud

{{1680842340000 | amCalendar}}
Ukraina sõdurid sõidavad Bahmuti lähistel Hollandi soomustransportööril YPR-765.
Ukraina sõdurid sõidavad Bahmuti lähistel Hollandi soomustransportööril YPR-765. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GENYA SAVILOV

Suurbritannia kaitseministeerium teatas oma ülevaates, et Vene relvajõud on Bahmutis täiendavat edu saavutanud ning ohustavad Ukraina peamist tarneteed linnast läänes. Samuti on brittide hinnangul Vene regulaarvägede ja Wagneri komandörid koostööd parandanud.

Oluline reedel, 7. aprillil kell 22.15:

- Venemaa rünnakud keskenduvad jätkuvalt Bahmutile, Avdijivkale, Marijinkale ja Lõmanile, teatas Ukraina peastaap;

- Tallinnast läks Ukraina poole teele järjekordne abisaadetis;

- Suurbritannia kaitseministeerium: Vene väed on Bahmutis edu saavutanud;

- Ukraina: Venemaa maksab Bahmuti edu eest kõrget hinda;

- Venemaa rünnakutes sai 3 inimest surma;

- Melitopoli linnapea eksiilis: Vene vägede baasis toimus plahvatus;

- Xi Jinping: Hiina prioriteet on lõpetada sõda;

- Leedu teatas uuest abipaketist Ukrainale;

- Venemaa prokurörid nõuavad Kara-Murzale 25-aastast vanglakaristust;

- New York Times: Pentagon uurib salastatud Ukraina sõjadokumentide leket;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 480 sõdurit;

- Lavrov: Kremli strateegiline eesmärk Ukrainas on uue maailmakorra kehtestamine.

Ukraina peastaap: Venemaa rünnakute fookus on jätkuvalt Bahmutil ja Avdijivkal

Venemaa rünnakud keskenduvad jätkuvalt Bahmutile, Avdijivkale, Marijinkale ja Lõmanile – viimase ööpäeva jooksul on Vene väed teinud seal üle 40 rünnaku, teatas Ukraina relvajõudude peastaap reede õhtul.

"Bahmuti piirkonnas jätkab vaenlane rünnakuid, püüdes saada täielikku kontrolli Bahmuti linna üle, lahingutegevus jätkub," teatas peastaap.

Ukraina kaitsejõudude teatel tõrjusid nad Bahmuti ümbruses ööpäeva jooksul umbes 14 Vene vägede rünnakut.

Bahmutist lõunas toimuvad Ukraina peastaabi teatel karmimad lahingud Marijinka lähistel, kus ukrainlased tõrjusid enda väitel üle kümne rünnaku. Ukraina peastaabi väitel hävitasid Ukraina jõud seal ka Vene sõjalennuki Su-25.

Viimase ööpäeva jooksul tegid Vene väed üle Ukraina 14 õhu- ja kaks raketirünnakut ning tulistasid enam kui kümme korda mitmikraketiheitesüsteemidest, teatas Ukraina peastaap.

Peastaap lisas, et Ukraina väed omakorda tegid Vene okupeerijate positsioonide piirkondadele üheksa rünnakut.

Tallinnast läks Ukraina poole teele uus abisaadetis

Tallinnast läks Ukraina poole teele järjekordne abisaadetis.

Heategevusorganisatsioon SAB UA saatis teele annetustest kokku pandud kolonni transpordivahendeid ja varustust Ukraina kaitseväele.

Seitsme auto hulgas on kolm kiirabiautot, kõik autod on täis varustust ja meditsiinitarbeid.

Meditsiinivahendeid ja ravimeid annetas Pirita Perearstikeskus.

Moskva ja Ankara leppisid kokku Vene väetise- ja viljaekspordi liikumises

Venemaa ja Türgi leppisid Ankaras kokku Vene väetise- ja viljaekspordi vabas liikumises. See võimaldaks pikendada kuu aja võrra ka ÜRO vahendusel sõlmitud Ukraina viljaekspordi lepet.

Vene välisministri Sergei Lavroviga kohtunud Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu ütles, et ta arutas seda nii NATO välisministrite kui ka Suurbritannia ja USA kolleegiga.

Mullu juulis sõlmitud kokkulepe on võimaldanud Ukrainal taasalustada viljaeksporti Vene sõjalaevade blokeeritud sadamatest. Märtsis lubas Venema lepet pikendada 60 päeva võrra, ehkki ÜRO, Ukraina ja Türgi soovisid poole pikemat pikendusaega.

Praegu pole Venemaa toidu- ja väetisetoodang sanktsioonide all, kuid Moskva näeb takistust kindlustuse ja SWIFT-i rahavahetussüsteemi blokeerimises.

Venemaa rünnakutes sai kolm inimest surma

Vene vead korraldasid viimase 24 tunni jooksul rünnakuid üheksa Ukraina oblasti vastu, teatas Ukraina kaitseministeeriumi meediakeskus, vahendas The Kyiv Independent.

Rünnakutes hukkus kolm tsiviilisikut ja haavata sai 17.

Venemaa rünnakutest teatati Donetskis, Hersonis, Tšernihivis, Harkivis, Sumõs, Dnipropetrovskis, Zaporižžjas, Mõkolaivis ja Luganski oblastis.

Meediakeskuse teatel kasutas Venemaa rünnakutes miinipildujaid, tanke, suurtükke, S-300 rakette ja droone ning andis löögi 114 asulale kus sai pihta 32 taristuobjekti.

Melitopoli linnapea eksiilis: Vene vägede baasis toimus plahvatus

Venemaa poolt okupeeritud Melitopoli linna lähedal Zaporižžja oblastis Vesele külas toimusid plahvatused, teatas Melitopoli linnapea eksiilis Ivan Fedorov Ukrainska Pravda.

Fedorovi sõnul olid Vene väed eelmisel neljal päeval oma varustust ja isikkoosseisu külasse toimetanud.

Xi Jinping: Hiina prioriteet on lõpetada sõda

Pekingi peamine prioriteet on saavutada relvarahu ja lõpetada sõda Ukrainas, ütles Hiina president Xi Jinping Euroopa Liidu Komisjoni juhile Ursula Von der Leyenile ja Prantsusmaa presidendile Emmanuel Macronile nende neljapäevasel kohtumisel, vahendas CNN.

Xi rõhutas oma seisukohta, et sõda Ukrainas ei ole konflikt Hiina ja Euroopa vahel.

"Hiina kutsub kõiki osapooli üles jääma rahulikuks ja mõistlikuks ning tegema koostööd, et luua tingimused rahuläbirääkimisteks... Oleme vastu katsetele, mis valaksid õli tulle ja muudaksid olukorra keerulisemaks," seisis kohtumise ametlikus teates, lisades, et Hiina püüab mängida aktiivset rolli. rahukõneluste ja dialoogide edendamisel.

Xiga kohtunud Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et Hiina president on valmis rääkida Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga.

Leedu teatas uuest abipaketist Ukrainale

Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas teatas 6. aprillil, et Leedu annab Ukrainale uue sõjalise abipaketi, mille suurus on 41 miljonit eurot.

"See (abi) koosneb saadetud seadmetest, uutest hankimistest, panustest rahvusvahelistesse fondidesse," ütles Anušauskas sotsiaameedias.

Venemaa prokurörid nõuavad Kara-Murzale 25-aastast vanglakaristust

Venemaa prokurörid nõuavad Kremli kriitikule Vladimir Kara-Murzale 25-aastast vanglakaristust, vahendas The Kyiv Independent.

Teda süüdistatakse riigireetmises, Venemaa sõjaväe kohta "valeinformatsiooni" levitamises ja nn ebasoovitava organisatsiooni toetamises, teatas Venemaa riikliku kontrolli all olev meedia RIA Novosti.

Venemaa võimud pidasid Kara-Murza kinni 2022. aasta kevadel, kuna ta võttis sõna Venemaa täiemahulise sõja vastu Ukraina vastu. Kreml kuulutas ta ka niinimetatud "välisagendiks".

New York Times: Pentagon uurib salastatud Ukraina sõjadokumentide leket

Ameerika ja NATO salajased plaanid abi andmiseks Ukrainale enne eeldatavat eelseisvat pealetungi postitati sotsiaalmeediasse selle nädala alguses, mistõttu Pentagon alustas uurimist, ütlesid Bideni administratsiooni kõrgemad ametnikud New York Timesile.

Pentagon uurib, kes võis olla dokumentide lekkimise taga. Sõjaväeanalüütikute sõnul on dokumente esialgsest vormingust teatud osades muudetud, ülehinnates Ameerika hinnanguid Ukraina vägede sõjas hukkunute arvu ja alahinnates Vene vägede hukkunute arvu.

Dokumentides sisalduv teave kirjeldab ka Ukraina sõjaväe kontrolli all oleva laskemoona, sealhulgas Himarsi raketisüsteemide laskemoona kulumäärasid.

Suurbritannia kaitseministeerium: Vene väed on Bahmutis edu saavutanud

Suurbritannia kaitseministeerium kirjutas oma igapäevases ülevaates, et viimastel päevadel on Vene väed Bahmuti lahingus taas hoo sisse saanud. Alates 2023. aasta märtsi lõpust oli nende edasiliikumine suures osas seiskunud.

"Venemaa on saavutanud täiendavat edu ja on nüüd suure tõenäosusega jõudnud kesklinna ning vallutanud Bahmutka jõe läänekalda. Ukraina peamine tarnetee linnast läänes on tõenäoliselt tõsiselt ohus," kirjutavas britid.

Vene regulaarväed, sealhulgas tõenäoliselt õhudessantväelased, on brittide hinnangul piirkonda tugevdanud ja Venemaa kasutab selles sektoris tõhusamalt taas suurtükiväge.

"On reaalne võimalus, et kohalikul tasandil on Wagneri ja Vene regulaarvägede komandörid oma jätkuva vaenu peatanud ja koostööd parandanud," seisis ülevaates.

Ukraina: Venemaa maksab Bahmuti edu eest kõrget hinda

Ukraina relvajõudude Ida väejuhatuse pressiesindaja Serhi Tšerevatji teatas reedel, et Venemaa koondab kõik oma jõupingutused Bahmuti linna hõivamisele.

Pressiesindaja sõnul on olukord raske, aga Ukraina relvajõud peavad vastu vaatamata Venemaa arvulisele ülekaalule.

Ta märkis, et Ukraina kontrollib Bahmuti olukorda, mõistab Venemaa kavatsusi ja seda, et Moskval oli kohati taktikaline edu. "Kuid selle eest makstakse kõrget hinda," sõnas ta.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 480 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:   

- elavjõud umbes 177 110 (võrdlus eelmise päevaga +480);

- tankid 3633 (+2);

- jalaväe lahingumasinad 7016 (+3);

- lennukid 306 (+0);

- kopterid 292 (+0);

- suurtükisüsteemid 2722 (+8);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 533 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 281 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2291 (+4);

- tiibraketid 911 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5587 (+13);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 304 (+2). 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, et millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Lavrov: Kremli strateegiline eesmärk Ukrainas on uue maailmakorra kehtestamine

Moskva soovib, et kõik Ukraina rahukõnelused keskenduksid "uue maailmakorra" loomisele, vahendab Prantsuse pressiagentuur Agence France-Presse (AFP) Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnu.

"Kõik läbirääkimised peavad põhinema Venemaa huvide ja Venemaa murede arvestamisel. See peaks puudutama põhimõtteid, millel uus maailmakord rajaneb," ütles Lavrov.

Agentuuri sõnul lisas ta, et Venemaa lükkab tagasi "unipolaarse maailmakorra", mida juhib "üks hegemoon".

Venemaa on pikka aega öelnud, et juhib võitlust USA domineerimise vastu rahvusvahelisel areenil, ja väidab, et Ukraina pealetung on selle võitluse osa. Kreml teatas sel nädalal, et tal pole muud valikut, kui jätkata pealetungi, kuna ei näe diplomaatilist lahendust.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Tõnu Karjatse, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: