ISW: Vene rünnakute vähenemine rindel on valmistumine kulminatsiooniks

{{1681013520000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur Donetski rindel.
Ukraina sõdur Donetski rindel. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kai Pfaffenbach

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel räägivad nii Vene kui Ukraina allikad Venemaa ründeoperatsioonide vähenemist kogu rindejoonel, mis analüütikute sõnul näitab valmistumist kulminatsiooniks.

Oluline pühapäeval, 9. aprillil kell 22.25:

- Ukraina väed tõrjusid Lõmani, Bahmuti, Avdijivka ja Marinka suunal üle 40 Vene vägede rünnaku, teatas Ukraina peastaap;

- Bahmuti linnalahingud on väga keerulised, kuid Ukraina väed hoiavad jätkuvalt oma positsioone, ütles Ukraina sõjaväelane pühapäeval;

- Vene rünnakus Zaporižžjale hukkus kaks inimest;

- Prantsusmaa kaitseministeerium eitas Prantsuse sõdurite osalemist Ukraina sõjategevuses, nagu väidavad sel nädalal lekkinud dokumendid;

- ISW: Vene ründeoperatsioonide vähenemine rindel on valmistumine kulminatsiooniks;

- Üle 30 Ukraina lapse naasis Venemaalt koduriiki;

- Venemaa rünnakus Harkivi oblastis hukkus kaks inimest.

Peastaap: Ukraina tõrjus ööpäeva jooksul üle 40 rünnaku

Vene väed keskenduvad Donetski oblastis jätkuvalt Lõmani, Bahmuti, Avdijivka ja Marinka ründamisele, teatas Ukraina relvajõudude peastaap pühapäevaõhtuses ülevaates.

Peastaabi sõnul tõrjusid Ukraina väed neil suundadel ööpäeva jooksul üle 40 Vene rünnaku, sealhulgas 20 rünnakut Bahmutile.

Peastaap lisas, et Vene väed tegid viimase ööpäeva jooksul neli raketi-, 23 õhurünnakut ning üle kümne rünnaku mitmikraketiheitjatest.

Ukraina õhuvägi tegi kuus rünnakut Vene ajutiste baaside vastu.

Ukraina sõjaväelane: Ukraina väed hoiavad Bahmutis jätkuvalt oma positsioone

Lahingud Bahmuti linnas on kõige keerulisemad, sest vaenlane on väga lähedal, ütles Ukraina relvajõudude ida ringkonna esindaja Serhi Tšerevatõi pühapäeval Ukraina riigitelevisioonis.

"Aga varustustee on jätkuvalt avatud ning Ukraina väed hoiavad oma positsioone," lisas ta.

Tema sõnul on Wagneri võitlejad olnud Bahmuti suunal kõige agressiivsemad, kuid seal võitlevad ka Vene dessant- ja jalaväelased.

"Venelastel on oma peamistes rünnakupiirkondades endiselt märkimisväärne eelis suurtükiväes. Me tarnime Bahmutisse laskemoona, toitu ja varustust, samuti viime haavatuid minema," ütles Tšerevatõi.

Prantsuse ministeerium eitas Prantsuse sõdurite osalemist sõjas

Prantsusmaa kaitseministeerium eitas, et Prantsuse sõdurid on Ukrainas võitlemas, nagu väideti sel nädalal väidetavalt Pentagonile kuuluvates lekkinud dokumentides.

"Prantsuse jõud ei osale Ukrainas sõjategevuses. Viidatud dokumendid ei pärine Prantsuse armeelt. Me ei kommenteeri dokumente, mille allikas on ebaselge," ütles relvajõudude ministri esindaja Sebastien Lecornu.

Sotsiaalmeedias levisid viimase nädala jooksul dokumendid, mis väidetavalt sisaldasid graafikuid ja detaile eelseisvate relvatarnete, pataljonide tugevuste kohta ning muud tundlikku informatsiooni.

Vene rünnakus Zaporižžjale hukkus kaks inimest

Vene vägede rünnak tabas pühapäeval Zaporižžjas ühte elumaja, millles hukkus 50-aastane mees ja tema 11-aastane tütar. Ukraina võimude teatel päästeti rusudest 46-aastane naine.

Linnaametniku sõnul tabasid elumaju kaks raketti ning rünnakus hävines üks maja, mitmed teised said kahjustada.  

Venemaa kaitseministeeriumi väitel hävitasid Vene väed Zaporižžja lähistel 70 000 tonni kütust sisaldava hoidla, samuti Donetski ja Zaporižžja oblastis Ukraina sõjaväe laod, milles hoiti rakette, laskemoona ja muid suurtükiväe relvi.

ISW: Vene ründeoperatsioonide vähenemine rindel on valmistumine kulminatsiooniks

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel räägivad nii Vene kui Ukraina allikad Venemaa ründeoperatsioonide vähenemist kogu rindejoonel, mis analüütikute sõnul näitab seda, et valmistutakse kulminatsiooniks.

Vaatlejate sõnul on Venemaa jõud keskendunud praegu sellele, et Ukraina ei saaks vägesid koondada.

Veme väed võitlevad kogu rindejoone ulatuses, kuid ründepotentsiaal jätkab langust ning praegused rünnakud on keskendunud Ukraina vägede tähelepanu kõrvale juhtimisele. Vene väed pole üheski punktis rindejoonel märgatavalt edasi liikunud.

Üle 30 Ukraina lapse naasis Venemaalt koduriiki

Ukraina organisatsiooni Päästke Ukraina andmetel on üle 30 lapse naasnud Ukrainasse ja ühinenud oma peredega pärast seda, kui nad viidi ebaseaduslikult Venemaale.

Organisatsioon ütles Twitteris avaldatud postituses: "Venelaste poolt Hersoni ja Harkivi piirkonnast röövitud lapsed on pärast mitu kuud kestnud lahusolekut oma perede juures."

Lapsed on nüüd turvalises paigas, "kuid vajavad psühholoogilist ja füüsilist taastumist".

Kiievi hinnangul on möödunud aasta veebruarist Ukrainast Venemaale viidud ligikaudu 19 500 last. Moskva eitab laste röövimist ja väidab, et lapsed on Venemaale viidud nende enda kaitseks.

Venemaa rünnakus Harkivi oblastis hukkus kaks inimest

Kohalikue võimude teatel hukkus Venemaa rünnakus Harkivi oblastis Dvoritšna linnas kaks inimest.

Rünnakus hukkusid 65-aastane mees ja 34-aastane meest, ütles kohaliku sõjaväeüksuse juht Oleh Sõnehubov.

Dvoritšna linn asub Harkivi oblastis, Luhanski piiri lähedal. Kuigi Venem väed lahkusid piirkonnast septembris, on viimastel kuudel Vene väed seda endiselt rünnanud.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 470 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 178 150 (võrdlus eelmise päevaga +470);

- tankid 3636 (+0);

- jalaväe lahingumasinad 7024 (+4);

- lennukid 307 (+0);

- kopterid 292 (+0);

- suurtükisüsteemid 2740 (+13);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 533 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 282 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 2312 (+14);

- tiibraketid 911 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5602 (+3);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 309 (+5).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael

Allikas: Reuters, CNN, The Guardian, Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: