Uus koalitsioon viib Eesti kõrgeimate tarbimismaksude maaks
Eesti võib uue koalitsiooni plaanitava käibemaksu ja aktsiiside tõusu toel saada Euroopa kõige kõrgemate tegelike tarbimismaksudega riigiks. Praegu on Eesti tegelike tarbimismaksude poolest Taani ja Ungari järel Euroopa Liidu kolmas.
Eestis praegu kehtiv käibemaksumäär 20 protsenti jätab selle maksu poolest meid Euroopa Liidu tagumiste sekka, kohale 18-22. Eestiga võrdne käibemaksumäär on neljal teisel riigil – Bulgaarial, Slovakkial, Austrial ja Prantsusmaal. Eestist madalam käibemaksumäär on viiel riigil – Saksamaal, Küprosel, Rumeenial, Maltal ja Luksemburgil.
Ka käibemaksumäära tõstmine kahe protsendipunkti ehk 10 protsendi võrra ei viiks Eesti käibemaksumäära Euroopa võtmes kuhugi tippu. Eesti oleks siis Euroopas üsna keskel, kohal 10-12, Itaalia ja Sloveenia tasemel. Käibemaks oleks kõrgem üheksas Euroopa riigis, kusjuures ulatudes Ungaris 27 protsendini.
Samas ei räägi puhas käibemaksumäär kogu tõde. Kui Eestis kasutatakse vähendatud käibemaksumäära vähestel tootegruppidel – näiteks ravimid, ajakirjandus, seni veel ka turismisektor, siis mujal Euroopas on sõltuvalt riigist käibemaksuerandid rohkem levinud. Seega puhas käibemaksumäär ei näita veel, kui palju reaalselt inimeste tarbimist ka maksustatakse.
Lisaks ei näita käibemaksumäär muude tarbimismaksude, näiteks aktsiiside või kasvõi tühja kasseti tasu suurust. Selleks oleks vaja vaadata tarbimise tegelikku maksustamist. Seejuures on Eesti aktsiiside tase üsna kõrge ja koalitsioon on lubanud neid veelgi tõsta.
Juba seniste maksumääradega ei ole Eesti tegelik tarbimise maksustamine mitte Euroopa tagumises otsas, nagu võiks käibemaksumäära järgi arvata, vaid jääb Euroopa tippu.
Eesti tarbimise tegelik maksumäär 23,2 protsenti on Euroopas kolmas, Taani ja Ungari järel, mille määrad on vastavalt 24,2 ja 23,5 protsenti.
Mehaaniliselt ei saa praegu veel öelda, milliseks kujuneb Eesti tarbimise tegelik maksumäär käibemaksumäära ja aktsiiside tõstmise järel, kuid Eesti tegelik maksumäär pigem kasvab.
Võrdluseks saab tuua, et Euroopa keskmine tegelik tarbimise maksustamise määr on 17,9 protsenti ja kõige vähem maksustatakse tarbimist 14,9 protsendiga Hispaanias, 15,2 protsendiga Rumeenias ja 16,3 protsendiga Saksamaal.
Praegune tegelike maksumäärade seis Euroopas:
Käibemaksud Euroopas on pärit siit ja tegelik tarbimise maksustamine siit.
Toimetaja: Huko Aaspõllu