USA evakueeris oma diplomaadid Sudaani pealinnast

{{1682222040000 | amCalendar}}
Foto: Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters/Scanpix

USA evakueeris oma diplomaadid ja nende perekonnad Sudaani pealinnast Hartumist ning saatkonna töö on peatatud, kinnitas president Joe Biden. Oma diplomaatide ja kodanike evakueerimist Sudaanist on alustanud ka teised riigid.

Teadaolevalt osales operatsioonis kuus lennukit, aga praegu on ebaselge, kui palju inimesi minema toimetati.

Ka teised riigid otsivad võimalusi oma inimeste minema toimetamiseks. Sudaani armee on lubanud, et evakueerib pühapäeval oma lennukitega Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Hiina diplomaate ja kodanikke.

Hartumi rahvusvahelisel lennuväljal käib äge tulistamine ja lennuväli on suletud.

Vägivald puhkes Sudaanis 15. aprillil. Sellest ajast käib äge võitlus, kolmel korral on püütud relvarahu sõlmida, aga see ei õnnestunud isegi moslemite püha kuu Ramadani lõppemise puhul.

Vastamisi on endised liitlased, kes 2021. aastal koos riigipöörde korraldasid, aga hiljem riidu läksid. Üks neist on praeguse Sudaani armee eesotsas, teine juhib tuhandetest võitlejatest koosnevat rühmitust RSF. Praegu on ebaselge, missugused lennuväljad on kummagi rühmituse kontrolli all.

Prantsusmaa alustas samuti oma diplomaatide ja kodanike evakueerimist Sudaanist. Ka teised riigid otsivad võimalusi oma inimeste äraviimiseks. Hartumi rahvusvaheline lennuväli on suletud, kuna seal käib tulistamine.

Soome välisministri Pekka Haavisto sõnul on Sudaanis vähemalt kümme soomlast, praegu püütakse neid koostöös teiste riikidega turvaliselt evakueerida.

Rootsi valitsus teatas, et saadab relvastatud üksuse Sudaani appi rootslasi evakueerima. Kaitseminister Pål Jonsoni sõnul oleks neil volitused tegutseda kaitse-, pääste- ja vabastamisoperatsioonidel vastavalt vajadusele. Pühapäeval oodatakse veel Rootsi parlamendi heakskiitu ja seejärel asub rühm kohe teele.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: