ÜRO erisaadiku sõnul on Sudaani konflikti osapooled valmis läbi rääkima

Sudaani pealinn Hartum 1. mail.
Sudaani pealinn Hartum 1. mail. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Sudaani konflikti osapooled, Sudaani armee ja poolsõjaväeline rühmitus Rapid Support Forces (kiirreageerimisjõud), on valmis läbirääkimistelaua taha istuma, teatas ÜRO erisaadik riigis.

Erisaadiku sõnul on osapooled kokku leppinud oma esindajate saatmises läbirääkimistele, mille eesmärk on esialgu saavutada stabiilne relvarahu, mille täitmist jälgivad riiklikud ja rahvusvahelised vaatlejad.

Läbirääkimiste raamistikku pole veel koostatud ning ametlikult on läbirääkimisteks valmisolekust teatanud vaid sõjaväelased.

Paralleelselt sellega puhkesid esmaspäeval aga uued lahingud.

Sudaani armee nõustus pikendama relvarahu veel 72 tunniks. See algas ööl vastu pühapäeva ja kestab kolmapäeva südaööni.

Sudaani pealinnas Hartumis vallandusid 15. aprillil ägedad lahingud, kui Sudaani kiirreageerimisjõud asusid riigis võimu haarama. Sudaani kiirreageerimisjõud on poolsõjaväeline rühmitus, kel on mõjukas liider, ligi 100 000 liiget ja verine ajalugu.

Konflikt Aafrika riigis vallandus pärast katseid liikuda sõjaväelaste juhtimiselt demokraatliku valitsuse loomise suunas ja kokkuleppe osana peaks kiirreageerijate rühmitus saama osaks Sudaani armeest. Selles ei ole aga õnnestunud kokkuleppeni jõuda.

Sõjavägi on juhtinud Sudaani alates 2021. aasta riigipöördest, mis lõpetas pikaajalise endise presidendi Omar al-Bashiri tagandamise järel sõlmitud võimu jagamise kokkuleppe.

Toimetaja: Margitta Otsmaa, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: