Sudaani võitlevad pooled leppisid kokku nädalases relvarahus

Sudaani pealinn Hartum.
Sudaani pealinn Hartum. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mohamed Nureldin Abdallah

Sudaani armee ülem ja poolsõjaväeline kiirreageerimisjõudude rühmitus jõudsid põhimõttelisele kokkuleppele seitse päeva kestvas relvarahus, teatas Lõuna-Sudaani välisministeerium teisipäeval.

Armee kindral Abdel Fattah al-Burhani ja kiirreageerimisjõudude juhi kindral Mohamed Hamdan Dagalo kokkuleppe järgi kestab relvarahu 4. maist 11. maini.

Pressiteate järgi rõhutas Lõuna-Sudaani president Salva Kiir, et tähtis on kehtestada pikem relvarahu ning nimetada rahukõnelusteks esindajad.

Teates lisati, et mõlemad osapooled nõustusid nimetama ooma esindaja läbirääkimistele.

Lõuna-Sudaan määrati üheks läbirääkimisi võõrustavaks riigiks ning riik on pakkunud end ka Sudaani konfliktis vahendajaks.

Sudaani pealinnas Hartumis vallandusid 15. aprillil ägedad lahingud, kui Sudaani kiirreageerimisjõud asusid riigis võimu haarama. Sudaani kiirreageerimisjõud on poolsõjaväeline rühmitus, kel on mõjukas liider, ligi 100 000 liiget ja verine ajalugu.

Konflikt Aafrika riigis vallandus pärast katseid liikuda sõjaväelaste juhtimiselt demokraatliku valitsuse loomise suunas ja kokkuleppe osana peaks kiirreageerijate rühmitus saama osaks Sudaani armeest. Selles ei ole aga õnnestunud kokkuleppeni jõuda.

Sõjavägi on juhtinud Sudaani alates 2021. aasta riigipöördest, mis lõpetas pikaajalise endise presidendi Omar al-Bashiri tagandamise järel sõlmitud võimu jagamise kokkuleppe.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: