Reitinguagentuurid: vananev rahvastik ohustab juba riikide rahandust

Rahvusvahelised reitinguagentuurid hoiatasid, et vananev rahvastik ohustab juba riikide rahandust. Riigid peavad üha rohkem kulutama raha tervishoiule, tööealine elanikkond aga väheneb.
Rahvusvahelised reitinguagentuurid Moody's, S&P ja Fitch hoiatasid, et demograafiline olukord mõjutab juba riigireitinguid, vahendas Financial Times.
"Varem tuli demograafiat vaadata keskpikas ja pikaajalises perspektiivis. Nüüd on tulevik meiega ja juba tabab riigireitinguid," ütles Moody's tippjuht Dietmar Hornung.
"Kuigi demograafiline olukord areneb aeglaselt, siis probleem muutub üha pakilisemaks. Oleme paljudes riikides nende kahjulike mõjudega hästi kursis ja need ainult kasvavad," ütles Fitchi tippjuht Edward Parker.
USA Föderaalreserv, Euroopa Keskpank ja Inglise Pank jätkasid sel aastal rahapoliitika karmistamist. Reitinguagentuuride teatel avaldab laenukulude kasv mõju riikide rahandusele. Riigid peavad aga rohkem kulutama raha tervishoiule.
Euroopa Komisjoni hinnangul tõuseb üle 65-aastaste elanike osakaal praeguselt 20 protsendilt 2050. aastaks 30 protsendini. Sarnast trendi on näha ka USA-s ja Jaapanis. S&P prognoosis, et elanikkonna vananemisega seotud reformide puudumise korral suureneks ka eelarvepuudujääk.
"Mida kauem valitsused reforme edasi lükkavad, seda valusam saab see tegevus olema," ütles Parker.
Saksamaad kummitab juba tööjõupuudus. Saksamaa elanikkond vananeb ja riigi tööstus vajab juurde oskustöölisi.
Sündimus väheneb ka Aasia riikides. Lõuna-Koread räsib demograafiline kriis, kuna riigis langes sündimus eelmisel aastal rekordmadalale.
"Kui vaadata aastat 2050, siis Korea, Taiwan ja Hiina on ühed halvima väljavaatega riigid," ütles Parker.
Toimetaja: Karl Kivil