ERR USA-s: riigivõla ülempiiri tõstmises veel olulist läbimurret pole

Foto: SCANPIX/REUTERS/Gary Cameron

USA-s üritavad Valge Maja ning esindajatekoja vabariiklased jõuda kokkuleppele riigivõla ülempiiri tõstmises, et vältida kiiresti lähenevat valitsuse maksejõuetust. Seni ei ole märkiväärset läbimurret saavutatud.

Valge Maja ja esindajatekoja vabariiklased tunnistavad, et riigivõla ülempiiri läbirääkimised on olnud pingelised, kuid kokkulepe tuleks saavutada võimalikult kiiresti.

"Nõustume, et valitsuse maksejõuetus pole võimalus ja peame mingisuguse lahenduseni jõudma. Riigiarvete maksmata jätmine oleks suur löök ameeriklaste
majanduslikule seisule ja ausalt öeldes kogu maailmale," ütles USA president Joe Biden.

USA meedia andmetel pakkus Valge Maja kompromissina välja, et selle aasta kulud hoitakse mullustega samal tasemel. Vabariiklased aga soovivad tõsta kaitsekulutusi, kuid kärpida eelarve muid osi kuni 22 protsenti.

"Peaksime vähendama raiskamist. Peaksime aitama inimesi tööle ja kehtestama töönõude. Oleme ikka ja jälle näinud, et see toimib," ütles USA esindajatekoja vabariiklasest juht Kevin McCarthy.

Rahandusministeeriumi hinnangul on tõenäoline, et kui kokkulepet ei saavutata, siis lõpeb valitsusel juba nädala pärast raha otsa.

"See haavaks kõiki. Inimesi, kes sõltuvad valitsuse sotsiaaltoetustest ja maksetest, ja ka alltöövõtjaid. Neile lihtsalt ei makstaks. Laenukulud tõuseksid.
Laenu saamine muutuks raskemaks," selgitas majandusanalüütik Mark Zandi.

"Ma olen vihane ja ma ei vääri sellist kohtlemist," kommenteeris USA sotsiaaltoetuse saaja Marilyn Ayers.

"Kõik majandusmuutused mõjutavad väikeettevõtteid nagu minu oma. Eriti, kui äritegevus on seotud meelahutusega, mis on valikuline," ütles Alexandria vanalinna raamatupoe omanik Ally Kirkpatrick.

USA riigivõlg on praegu 31,4 triljonit dollarit.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: