Biden kaalub USA maksejõuetuse vältimiseks kongressist möödaminemist

{{1684672680000 | amCalendar}}
USA dollarid.
USA dollarid. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Dado Ruvic

USA president Joe Biden tõstatas pühapäeval võimaluse kasutada maksejõuetuse vältimiseks põhiseaduslikku võimu, kuna kõnelused vabariiklaste juhtidega on ummikus.

"Ma ei saa tagada, et nad ei sunni midagi pöörast tehes peale maksejõuetust," ütles Biden Hiroshimas G7 tippkohtumisel pressikonverentsil.

"Kaalun 14. parandust seoses küsimusega, kas meil on juriidilist võimu minna kongressist mööda," lisas president viitega klauslile, mille kohaselt riigivõlakehtivust ei saa kahtluse alla seada. 

Biden nimetas vabariiklaste ettepanekuid võlakriisis vastuvõetamatuteks. 

"Nüüd on vastaspoolel aeg oma äärmuslikelt seisukohtadelt edasi liikuda, sest suur osa sellest, mida nad on seni välja pakkunud, on õigupoolest vastuvõetamatu," ütles Biden. 

USA esindajatekoja spiiker Kevin McCarthy teatas pühapäeval, et kohtub esmaspäeval president Joe Bideniga jätkamaks kõnelusi Ühendriikide võlalae tõstmise üle.

Vabariiklasest McCarthy ja Biden rääkisid telefoni teel pühapäeval, kui president lendas tagasi kodumaale G7 tippkohtumiselt Jaapanis. McCarthy sõnul oli telefonivestlus viljakas.

Biden ütles varem Hiroshimas ajakirjanikele, et usub endiselt võimalusse vältida Ühendriikide maksejõuetust.

Valge Maja teatas sel nädalal, et kongressi vabariiklaste ja demokraadist presidendi Joe Bideni meeskonna vahel on endiselt märkimisväärsed erimeelsused läbirääkimistel USA võlalae üle katastroofilise maksejõuetuse ärahoidmiseks.

"Eelarveküsimustes on erakondade vahel tõelisi erimeelsusi ja kõnelused saavad olema keerulised," edastati Valge Maja avalduses. "Presidendi meeskond teeb kõvasti tööd mõistliku parteiülese lahenduse nimel, mis võiks läbida esindajatekoja ja senati," lisati teadaandes.

Ühendriikide valitsuse eesmärk on tõsta riigi laenulimiiti juba 1. juuniks. USA jõudis jaanuaris 31,4 triljoni dollarilise võlalaeni, mis sundis rahandusministeeriumi võtma vastu erakorralisi meetmeid valitsussektori tegevuste rahastamiseks.

Riigi laenulimiidi tõstmine, mis lubab valitsusel tasuda juba tehtavate kulutuste eest, on sageli vaid formaalsus. Viimastel aastatel on aga paisunud võlalae tõstmine tüliõunaks saanud. Kongressi vabariiklased nõuavad sellele vastutasuks kulukärpeid ja eelarvepuudujäägi vähendamist.

"Me ei saa järgmisel aastal rohkem raha kulutada. Peame kulutama vähem. See on lihtne," on McCarthy öelnud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: