Politico: Saksa võimuliitu ootab ees vaevaline kärpimistöö

Brandenburgi värav Berliinis
Brandenburgi värav Berliinis Autor/allikas: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Michael Kuenne

Saksamaa jõudis ametlikult majanduslangusesse ja Euroopa suurimal majandusel on esimest korda viimase kümne aasta jooksul suured rahaprobleemid. Võimuliit peab kärbete osas üksmeelele jõudma, kuid erimeelsuste tõttu on kärbete maht veel ebaselge.

Saksamaa majandus kahanes 2023. aasta esimeses kvartalis 0,3 protsenti varasema kvartaliga võrreldes, 2022. aasta viimase kvartali miinus oli 0,5 protsenti. Saksamaa aprilli inflatsioon oli 7,2 protsenti ning tarbijad kulutavad üha vähem raha. See lisab koalitsioonile survet kulusid kärpida. 

Koalitsioonis puudub kärpimise osas üksmeel. Saksamaa valitsuse moodustavad sotsiaaldemokraadid (SPD), rohelised ja liberaalne FDP.  Rohelised tahavad rohkem raha investeerida keskkonnakaitsesse ja suurendada rikaste maksukoormust. FDP soovib alandada makse ja vähendada riigi osalust majanduses. 

SPD loodab samas, et kvalifitseeritud tööjõu ligimeelitamine ja uutesse rohelistesse tööstusharudesse investeerimine kiirendab majanduse arengut. 

"Saksamaa majanduse väljavaade on hea. Me töötame nende väljakutsetega, millega seisame silmitsi," ütles neljapäeval Saksamaa kantsler Olaf Scholz. 

Saksamaa majandusminister Robert Habeck (rohelised) hoiatas, et Saksamaa peab järgmisel aastal eelarvet kärpima kuni 22 miljardi euro ulatuses. 

"See on esimene kord paljude aastate jooksul, kui föderaaleelarve väheneb. Loomulikult pole süsteem selleks valmis," ütles Habeck. 

Viimati pidi Berliin suuri kärpeid tegema 2014. aastal pärast ülemaailmset finantskriisi. Siis moodustasid koalitsiooni kaks erakonda, SPD ja Angela Merkeli juhitud konservatiivne CDU. 

Rahandusminister ja FDP juht Christian Lindner hoiatas sel nädalal, et valitsus peab valmistuma rasketeks läbirääkimisteks. Samal ajal peab valitsus elavdama riigi majandust, vähendama bürokraatiat ja meelitama ligi rohkem investeeringuid ja kvalifitseeritud tööjõudu. 

Saksamaa majanduslangus tekitab probleeme ka teistele Euroopa Liidu liikmesriikidele. Euroopas tõusevad ka intressimäärad. 

"Me elasime väga pikka aega kunstlikult madalate intressimääradega, elasime väga hästi. Nüüd, erinevas keskkonnas, on meie ülesanne naasta usaldusväärse rahanduse juurde," ütles Lindner. 

FDP pressiesindaja Otto Fricke ütles, et järgmise aasta eelarve on kärbetest hoolimata palju suurem kui varasemad eelarved enne pandeemiat, vahendas Politico

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: