Hollandi küberturbe amet: häkkerid võivad päikesepaneele rünnakuks kasutada

Päikesepaneelid
Päikesepaneelid Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Päikesepaneelide tööd juhtivad konverterid võivad sattuda häkkerite rünnaku sihtmärgiks ning sellega võidakse ohustada Hollandi elektrivõrgu toimimist, hoiatas riigi valitsuse juures tegutsev digitaristu inspektsioon (RDI).

"Paljud konverterid põhjustavad häireid ja on küberjulgeoleku mõttes ebaturvalised. See võib põhjustada näiteks läheduses asuvates juhtmevabades seadmetes rikkeid või talitlushäireid ning päikesepaneelide süsteemidesse võidakse ka sisse häkkida," seisab RDI läbiviidud uuringu kokkuvõttes, mida vahendas väljaanne EurActiv.com.

Päikesepaneelide konverterid juhivad protsessi, millega paneelide kaudu kinnipüütud energia muundatakse elektrienergiaks. Uuringus analüüsitud üheksast konverterist viie puhul avastati risk, et neisse võib sisse häkkida. Ebaturvalist konverterit saab eemalt välja lülitada või kasutada seda teenusetõkestusrünnakuteks (DDoS).

Arvestades praegust geopoliitilist olukorda, mida on kujundanud Venemaa sissetung Ukrainasse, on rünnakud Hollandi päikesepaneelide infrastruktuuri vastu muutunud realistlikumaks, ütles RDI seadmete direktor John Derksen Hollandi avalikõiguslikule ringhäälingule NOS.

"Kui korraldada organiseeritud rünnak, millega lülitada kõik muundurid korraga välja ja siis need uuesti korraga sisse lülitada, võib see tekitab võrgus tõukeid, mis võivad elektrivõrgu töö peatada. Siis võib kogu Holland elektrivarustuseta jääda," lisas ta.

RDI soovitas konverterite tootjatel, mille seadmed ei vasta küberturvalisuse nõuetele, nende julgeolekumeetmeid parandada, et need vastaks 1. augustist 2024 kehtima hakkavatele nõuetele.

RDI ülesanne on hallata ja kaitsta Hollandi digitaaltaristut. Hollandi energiatootmisest tuli 2022. aastal 14 protsenti päikesepaneelidest, mis on Euroopa Liidu kõrgeim näitaja.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: