Slava Ukraini üldkogu otsustab neljapäeval auditi avalikustamise

Kristo Tohver ja Johanna-Marie Lehtme MTÜ Slava Ukraini pressikonverents 23. märtsil
Kristo Tohver ja Johanna-Marie Lehtme MTÜ Slava Ukraini pressikonverents 23. märtsil Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Raha väärkasutamise kahtluste alla langenud MTÜ Slava Ukraini üldkogu arutab ühingu tegevuse kohta koostatud auditit neljapäeval ning teeb siis ka otsuse, kas, millal ja kuidas selle kohta avalikkusele infot antakse.

"Me teeme täna koosoleku ära ja anname homme selle kohta infot. Seda otsustamegi täna koosolekul, kas ja kuidas me seda jagame. Ma usun, et jagame, aga see on üldkogu otsus," ütles Slava Ukraini nõukogu esimees Kristo Tohver neljapäeval ERR-ile.

Ta rõhutas, et tema soov on audit avalikustada, aga see on MTÜ üldkogu pädevuses.

"See on MTÜ üldkogu otsustada, mida ja kuidas tehakse. Seda otsust ei võta kindlasti endale mina. Ja millisel kujul me seda jagame… Ühesõnaga see on meie sisene dokument, mille kohta ma ei ütle, et me ei jaga seda, ma lihtsalt ütlen, et me otsustame selle ära ja siis me teeme seda. Ma pean mingi kommentaari sinna juurde andma ja kõik need asjad. Me homme teeme seda," rääkis Tohver.

"Ma ei ole ju absoluutselt öelnud, et me seda ei avalikusta. Ma ütlengi, et me teeme täna rahulikult selle otsuse ja siis suure tõenäosusega avalikustame. Minu soov on see avalikustada. /---/ Me anname selle info välja ühekorraga, mul ei ole mõtet tilgutada seda eraldi väikeste juppidena. Sellepärast tahamegi rahulikult võtta vastu otsuse, luua juurde kaaskirja, vajadusel kas või korraldame pressikonverentsi. Ühesõnaga tahamegi selle läbi rääkida, millisel kujul me selle avalikkuse ette toome ja mis me selleks teeme. Selleks on tänane koosolek, see teeb otsuse ja siis vastavalt sellele ka käitume," selgitas Tohver.

Slava Ukraini revisjoni alustati juba 10. märtsil ning selle valmimine on siiani veninud. Tohver rääkis 1. juunil ERR-ile, et revisjoni tehakse kahes osas: kõigepealt tehti selgeks, millised dokumendid on üldse olemas ning seejärel uuriti dokumentide põhjal, milliseid tehinguid tehtud on.

Tohveri sõnul pidi revisjon valmima hiljemalt 11. juuniga lõppeva nädala lõpus, seejärel esitatakse revisjoni otsus Slava Ukraini üldkoosolekule, mis revisjoni arutamiseks kokku kutsutakse. Üldkoosolek otsustab ka, millal revisjon avalikustatakse, lisas ta.

"Tegemist on dokumentaal- ja vastavusrevisjoniga, mille raames uuritakse fookuses olevate projektide "Lootuse jõulud", "Guerilla kiirabid" ja "1000 kangelast lumes" raames tehtud tehinguid ning lisaks kõiki IC Constructionsi ja AFV-ga seotud muid tehinguid.  Eesmärk on välja selgitada, millised dokumendid on olemas ja kas need vastavad Eesti seadustele, tavadele ja nõuetele," lausus Tohver.

Aprillis tuli avalikuks, et MTÜ Slava Ukraini kandis 1,5 miljonit eurot Eestist kogutud annetusi oma Ukraina koostööpartneri juhtidega seotud erafirmale IC Construction, millel on ilmselt fiktiivne omanik ja selle ainus tegevus oligi seotud Eesti MTÜ-ga. Ukraina ettevõtte eelmise aasta kasum oli 250 000 eurot.

Slava Ukraini tegevjuht Johanna-Marie Lehtme sai eelmisel aastal oma tegevuse eest rohkelt tunnustust ning valiti 5. märtsil Eesti 200 kandidaadina selle erakonna suurima häältesaagiga riigikogusse.

Ukraina riiklik juurdlusbüroo alustas kohtueelset uurimist 24. märtsil ning kriminaalmenetlust alustati kahe paragrahvi alusel: vara omastamine ning humanitaarabi ja heategevuslike annetuste kasutamine tulu saamise eesmärgil. Juhtumit uurib riiklik juurdlusbüroo, kuna asjasse on kaasatud ametnikud, prokuratuur teeb järelevalvet.

9. mail teatas ka Eesti prokuratuur, et alustas kriminaalmenetlust, uurimaks MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Kriminaalmenetlust alustati omastamist käsitleva paragrahvi järgi. Samal päeval teatas Slava Ukraini nõukogu, et kutsub Lehtme juhatusest tagasi.

19. mail andis Lehtme teada, et astub riigikogu liikme kohalt tagasi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: