Lehtme: kõik kogutud raha on jõudnud Ukraina abivajajateni

{{1681547760000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

MTÜ Slava Ukraini kandis 1,5 miljonit eurot Eestist kogutud annetusi oma Ukraina koostööpartneri juhtidega seotud erafirmale IC Construction, kuid mis selle eest vastu saadi, pole teada, kirjutas laupäeval Eesti Päevaleht.

Slava Ukraini tegevjuht Johanna-Maria Lehtme ei täpsustanud ERR-i küsimusele vastates, miks oli vaja mittetulundusühingu (MTÜ) kõrval kanda raha äriühingule. Lehtme kinnitusel on kõik kogutud raha jõudnud abivajajateni.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal avaldab järgnevalt Lehtme laupäeval ERR-ile antud intervjuu täies mahus.

Kui Slava Ukrainil oli Ukrainas teine koostööpartner, MTÜ All For Victory, siis miks oli vaja kaasata teine koostööpartner IC Construction?

Meil on Ukrainas väga mitmeid partnereid, ma võiks öelda, et mitukümmend. Tänases olukorras, tänase Eesti Päevalehe artikli valguses oleme juba ka enne alustanud revisjoni, et tuvastada, kas koostöö oli efektiivne ja kas see oli tõhus. Mitte keegi ei kahtle selles, et kõik need abikogused, mis me oleme välja öelnud ja kõik see raha, mida me oleme kogunud, et see oleks jõudnud Ukrainasse kohale – selles ei kahtle mitte keegi. Kõik see abi, kõik need numbrid, mis me oleme välja öelnud, vastavad tõele ja on jõudnud kohale.

Miks kandis Slava Ukraini IC Constructionile 1,5 miljonit eurot?

Nemad on üks meie koostööpartneritest Ukrainas ja nemad aitasid meil teostada teatud projekte. Aga jällegi kõik see abi, kõik need numbrid, mis me oleme välja öelnud, need on täpselt jõudnud kohale nendesse kohtadesse, kus seda abi küsiti.

Mis selle 1,5 miljoni euro eest vastu saadi?

Noh, me võime siin näiteks tuua, et guerilla-kiirabide ehituse ja 2300 vormi, talvevormi. Kui me ütlesime välja, et saame selle kogutud summa eest 2000 vormi, siis meil õnnestus see hind odavamaks saada ja teha 2300 vormi. Ja see abi kõik on kohale jõudnud täpselt sama moodi.

Eestis me võime öelda, et oleks võinud minna seda turvalist teed – teha Eestis kaks-neli-kuus korda kallimalt seda, minna selle kaubaga Poola, anda see enne piiri üle ja öelda siis, et meie vastutus siin lõppeb. Aga meie läksime seda teed, et toimetasime selle ise ka reaalselt kohale.

Mina olen viimase aasta jooksul veetnud iga kuu kaks nädalat Ukrainas ja veendunud, et see abi jõuaks kohale nende abivajajateni, just sinna, kus nad – ütleme nii – on selle tellinud.

Eesti Päevalehe loo kohaselt selgus IC Constructioni majandusaasta aruandest, et selle firma kasum oli tänu eestlaste annetustele 250 000 eurot. Kuidas on võimalik annetuste pealt kasumit saada?

IC Constructioni puhul on tegemist eraettevõttega, kes osutas meile teenuseid. Ma ei saa kommenteerida kahjuks selle summa kindlust eks, mina ei ole majandusaastaaruannet näinud. Ma ei tea, kust need andmed pärinevad, aga kindlasti me kontrollime seda läbi revisjoni oma partneritele. Ma arvan, et selle revisjoni (MTÜ Slava Ukraina nõukogu algatas ühingu tegevuse suhtes revisjoni - toim.) eesmärk ju tegelikult ongi see, et nõukogu ja juhatus istuvad maha koos ettevõttega, kes teostab Slava Ukraini revisjoni ja siis me hindame, kas annetusi on hinnatud tõhusalt (Lehtme mõtleb ilmselt kasutatud tõhusalt - toim.) või oleks saanud ka paremini. Kuid hetkel meil sellist kahtlust ei ole.

Kas teie MTÜ Slava Ukraini tegevjuhina ise kontrollisite, kuhu eestlaste annetused lähevad ja kas keegi saab sellelt ka mingit kasumit?

Meil on erinevaid koostööpartnereid. Täpselt samamoodi on meil järgmisel nädalal tulemas väga head uudised, näiteks partneriga, kes teeb meie meditsiinikoolitusi. Me teeme uue lepingu nendega, et abi jõuaks ja me saaksime treenida sõdureid. Ma arvan, et see on meie praegune põhifookus lisaks revisjonile.

Kas teie ise olete nende annetuste pealt mingit kasu saanud?

Ei! Ja nõukogu on ka ikkagi väga selgelt välja öelnud seal samas artiklis, pluss me oleme omavahel rääkinud, et ei ole ühtegi kahtlustust ega süüdistust mitte ühegi Eesti Slava Ukraini töötaja vastu. Ja Ukrainas meil ei olegi töötajaid, nii et meie vastu ei ole mitte ühtegi süüdistust ega kahtlustust.

Sotsiaalmeedias avaldatud fotodel olete endiselt koos partneritega, teete koostööd, toimetate koos nendega. Miks, kui käib audit, et välja selgitada, kas nad on usaldusväärsed?

Viimasel ajal ei ole neid pilte olnud. Ma tean, et meie viimased droonid on nende poolt välja jagatud, sellepärast, et endiselt on käimas sõda - ma kordan, sest see kipub ka ununema, et hetkel on ikka endiselt sõjaolukord ja sõduritel on tarvis neid droone, autosid ja kõike muud vajalikku. Neid on kohale toimetatud, aga maksed – jah oleme nendele kahele partnerile, mida me oleme ka välja öelnud, tegelikult peatanud. Aga see ei tähenda, et meil on ikka endiselt nende ladudes veel taktikalist meditsiini[varustust], mille me kavatseme välja jagada hiljemalt kuu aja jooksul abivajajatele. Seda koostööd me peame ikka endiselt tegema, et see abi, mis meil hetkel veel seal Ukrainas ladudes on, jõuaks lõpp-abisaajani.

EPL kirjutab Hennadiy Vaskivist kui teie lähedasest sõbrast. Defineerime ära, mis see tähendab? Kuivõrd lähedane ta on?

No kõik need sõbrad ja kontaktid on ju tekkinud selles sõjaolukorras. Täpselt sama moodi kõik need üksustes sõdivad meesterahvad ja naisterahvad, kõik meedikud, kes on rindejoonel – need on meie koostööpartnerid ja sõbrad, inimesed, kes on võidelnud tegelikult ja käinud rindejoonel meiega aasta aega koos. Need on teistsugused kontaktid ja sõbrad, kes tekivad, sest see, mida me näeme seal ja see, mida me kogeme rindejoonel käies – ütleme, et väga paljudel inimestel kahjuks, ka ukrainlastel, ei ole julgust teha seda tööd ja minna otse sinna, kus pommitatakse, kus on väga karmid tingimused. Ja need inimesed, kes meiega koos on nõus seda tegema, tegelikult riskivad igapäevaselt oma eluga ja olgem ausad, tegelikult ju võitlevad ka meie vabaduse eest.

Mis on need teenused, mida IC Construction teile pakub?

Nad aitasid meil projekte läbi viia ja olid selles osas meie partnerid, pakkusid meile teenust.

EPL: 1,5 miljonit eurot firma IC Construction arvele

Skandaali keskmes on Slava Ukraini Ukraina peapartnerina tuntud mittetulundusühing All For Victory (Все для Перемоги) ja selle tähtsamate eestvedajatega seotud ettevõte IC Construction. Mõlema ühinguga on seotud Lvivi linnavalitsuse varasemad tippametnikud. Kui All For Victory nimi on Eesti ajakirjandusest varem läbi käinud, siis suurem osa rahast ehk üle miljoni euro liikus Slava Ukraini kontolt erafirma IC Constructioni arvele, kirjutas EPL.

Lehe andmeil on All For Victory juht MTÜ Slava Ukraini tegvjuhi Johanna-Maria Lehtme "lähedane sõber" Hennadiy Vaskiv, väga laia tegevusampluaaga IC Constructioni tegevjuht on aga Roman Panasjuk, kes töötas Lvivi linnavalitsuses koos Vaskiviga. EPL toob ka välja, et IC Constructioni omanik ja juht oli kuni eelmise aasta augusti viimaste päevadeni Oleksandr Tšernov, kes on samal ajal ka All For Victory logistika juht, kuid siis ta lahkus ettevõttest ning selle uueks omanikuks nimetati küünetehnikuna töötav Marta Luta, kes tegutseb ilusalongis, kus töötavad ka Vaskivi tütar Viktoria ja abikaasa Oksana, kes on ka ilusalongi kaubamärgi omanik.

EPL märkis, et 2021. aasta septembris asutatud firma tegevus aktiveerus eelmise aasta veebruaris, kui Venemaa Ukrainale kallale tungis ning ettevõtte eelmise aasta müügitulu ulatus 41,7 miljoni grivna ehk umbes miljoni euroni, millest puhaskasum oli 9,3 miljonit grivnat ehk umbes 250 000 eurot. "Panasjuk kinnitas telefonivestluses meie kolleegile Kyiv Independentist, et pea sada protsenti ettevõtte käibest pärineb just nimelt Slava Ukrainilt ehk Eesti annetajatelt saadud rahast," edastas EPL.

Slava Ukraini on teinud maksed IC Constructionile ka selle aasta esimestel kuudel ning need ulatuvad väidetavalt kokku 1,5 miljoni euroni, mis tähendab, et veerand Slava Ukraini eestlastelt kogutud ligikaudu 6,5 miljonist eurost annetustest on läinud "küünetehniku firmale", kuid teadmata on, mis teenuseid või kaupa IC Construction eestlaste annetuste eest korraldama täpselt pidi, märkis Eesti Päevaleht.

Slava Ukraini tegevjuht Johanna-Maria Lehtme ei vastanud küsimusele, miks oli vaja mittetulundusühingu kõrval kanda raha äriühingule. Lehtme sõnul on kõik kogutud raha jõudnud abivajajateni.

Nii Lehtme kui ka märtsis määratud MTÜ nõukogu liikmeks nimetatud Kristo Tohver lükkasid kommentaaris EPL-ile kahtlustused tagasi.

Kahtlused said avalikuks märtsis

MTÜ Slava Ukraini nõuandev kogu teatas 12. märtsil, et otsustas organisatsioonis korraldada revisjoni, kuna nõuandva kogu ja juhatuseni jõudsid signaalid kahe omavahel seotud Ukraina partneri usaldusväärsuse osas. Revisjoni tulemuste selgumiseni peatas MTÜ ka väljamaksed nendele koostööpartneritele.

MTÜ ei ole ise avalikustanud, kui suurte summadega võib raha väärkasutusel tegemist olla.

Slava Ukraini on Vene agressiooni tõrjuva Ukraina toetuseks kogunud sõja-aasta jooksul 6,5 miljonit eurot annetusi. Muu hulgas on ostetud Ukraina rinde lähedal elavatele inimestele 186 000 abipakki, kokku 1,1 miljoni euro eest.

Sõja algusest saati on aidatud Ukraina üksusi meditsiini- ja kaitsevahenditega, samuti rahastatakse kohapeal meditsiinikoolitusi.

Lisaks Eestist saadetud 54 täisvarustuses kiirabiautole ehitatakse Ukrainas kohapeal niinimetatud guerilla-kiirabiautosid – masinaid, mis peaks maastikul vastu ja suudaks viga saanud inimesi rindelt ära tuua.

Organisatsiooni senine juht Lehtme valiti Eesti 200 nimekirjas selle suurima häältemagnetina riigikogusse ning ta on eelmisel aastal saanud rohkelt tunnustust oma töö eest Vene agressiooni tõrjuva Ukraina abistamisel.

Toimetaja: Mait Ots, Mari Peegel

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: