Scholz: sõjaline abi Ukrainale on tähtsam Ukraina NATO liikmesuse jutust

Saksa kantsler Olaf Scholz Bundestagile kõnet pidamas
Saksa kantsler Olaf Scholz Bundestagile kõnet pidamas Autor/allikas: SCANPIX/Kay Nietfeld/dpa

Saksa kantsler Olaf Scholz ütles neljapäeval peetud kõnes, et Ukraina NATO liikmesuse arutelust on tähtsam Ukrainale antav relvaabi.

Saksa Liitvabariigi kantsler Olaf Scholz ütles neljapäeval, et järgmine NATO tippkohtumine peaks keskenduma Ukraina relvajõudude tugevdamisele, selmet avama sõjas oleva riigi alliansiga liitumise väljavaateid. Kõnes Saksa parlamendile Bundestagile ärgitas Scholz teiste NATO riikide liidreid vaatama Ukraina NATO-ga liitumise soovi kainelt, vahendas Politico.

Olaf Scholz juhtis oma kõnes tähelepanu, et ka Kiiev ise on välistanud NATO-ga liitumise kuniks sõda Ukraina pinnal kestab. Scholzi sõnul peab seetõttu Ukraina võitlusvõime tugevdamine olema Vilniuses toimuva NATO tippkohtumise absoluutne prioriteet.

Saksa kantsleri sõnul töötavad Euroopa Liidu ja G7 grupi riikide riigid parallelselt Ukrainale mõeldud efektiivsete ja pikaajaliste julgeolekutagatistega. Julgeolekutagatiste osana on kavas jätkata Ukrainale relvaabi saatmist ning samuti majandusabi Ukraina tugevdamiseks Venemaa vastu.

Olaf Scholz õhutas samas kõnes Türgit toetama Rootsi liitumist NATO-ga. Saksamaa peaks Saksa kantsleri sõnul jõudma riigikaitse kulude puhul kahe protsendini SKP-st 2024. aastal.

Prantsusmaa poliitiline juhtkond on hiljuti jõudnud arusaamani, et oleks mõistlik toetada Ukraina püüdlusi liituda NATO-ga ning riigi liitumist Euroopa Liiduga.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: