Saks: Putini jätkamine on suure kahtluse alla seatud
Wagneri laupäevane väljaastumine on seadnud Venemaa režiimi liidri Vladimir Putini jätkamise riigi eesotsas kahtluse alla isegi siis, kui Putinil õnnestub kontroll olukorra üle tagasi saada, ütles julgeolekuekspert Rainer Saks "Aktuaalsele kaamerale".
Saksa hinnangul näitab Wagneri kiire ja peaaegu takistamatu liikumine Moskva poole seda, et Venemaa juhtkond ei kontrolli enam täielikult olukorda Vene armees ja seega ka Venemaal tervikuna.
Kaudselt viitab see Saksa sõnul ka sellele, et Venemaal on praegu võitlusvõimelisi vägesid vähe. "Nad on enamasti rindel Ukrainas ja seotud võitlustega. Reserve Venemaal peaaegu ei ole."
Prigožin teatas laupäeva õhtul väidetavalt, et Wagner peatas oma liikumise Moskva poole. Saks rääkis, et Wagner võis peatuda seetõttu, et Putin pakkus Prigožinile mõnd tehingut.
"Prigožin liikus edasi, aga see lõpp-punkt Moskva tähendab seda, et sa pead ka midagi edasi tegema, et see ei ole lihtsalt nii, et jõudsid Moskvasse, ostsid paki sigarette ja sõitsid tagasi. Selleks on vaja ikkagi selgelt järgmist käiku. Ja võib-olla suutis Venemaa president läbi (Valgevene liidri Aleksandr) Lukašenko või otse – me ei tea seda – pakkuda Prigožinile siiski mingit sellist tehingut, mis tundus talle sel hetkel normaalne," rääkis Saks.
"Aga me ei tea selle pakkumise ega kokkuleppe sisu. Samuti on ka informatsiooni, et see ei vasta tõele. Praegu kindlasti väga paljud välised jõud hakkavad siin sekkuma ja segadust tekitama. Nii et tuleb natuke oodata, et saada aru, mis tegelikult toimub," lisas ta.
Putini jätkamine on Saksa hinnangul Prigožini sammude tõttu kahtluse all. "Minu arvates kõige olulisem (mõju) on see, et küsimus Putini jätkamisest on väga suure kahtluse alla seatud isegi siis, kui Venemaa president suudab saavutada uuesti kontrolli olukorra üle Venemaal."
Saks: Prigožini väljaastumine on väljendus armee frustratsioonist rindel
Rainer Saks rääkis Venemaal toimuvast ka laupäeva hommikul "Vikerhommikule". Ta rääkis hommikul, et Venemaal valitseb seoses Jevgeni Prigožini väljaastumisega segadus, kuid Venemaa juhtkond ei ole olukorda meediaruumis kontrolli alla saanud ning toimuv on väljendus Vene armee frustratsioonist rindel Ukrainas.
"Eelkõige on see segadus ja seda olukorda praegu kuidagi teistmoodi defineerida on väga keeruline. Küsimus on selles, kas Wagneri grupi juhi korraldatud väljaastumine Venemaa juhtkonna vastu on väljunud Venemaa juhtide kontrolli alt või on tegemist lokaliseeritud mässuga, mis tõenäoliselt mingisuguse lahenduse leiab lähema aja jooksul," ütles Saks.
Saksa sõnul ei ole Venemaal kehtestatud eriolukorda, kuid on algatatud kriminaalasi Prigožini vastu, keda pole suudetud arreteerida, kuigi reedel saadeti Moskvast välja spetsiaalne üksus. "Aga Prigožin on kindlasti veel vabaduses," ütles ta.
Saks märkis, et väga keeruline on väliste tunnuste järgi teha vahet Wagneri võitlejatel ning Vene sisevägede ja armee sõduritel, kes kannavad kõik sama vormiriietust.
"Seetõttu, mis toimub täpsemalt Rostovi linnas, kus väidetavalt on Wagneri üksus sisenenud ja nende enda väitel mingeid hooneid kontrolli alla võtnud? Visuaalid seda ühemõtteliselt ei kinnita – need võivad olla ka Venemaa juhtkonnale lojaalseks jäänud sisevägede üksused, kes olukorda kontrollivad. Wagneri juht tegutseb ka põhimõttel, et kui suudad meedias luua mulje, et oled edukas, siis on võimalus, et Vene armee üksused ei hakka tema omadega võitlema," sõnas ta.
Reaalselt toimuvast võibki olla olulisem meedias toimuv, sõnas Saks. Ka Rostovi linnas on näha segadust. Saksa sõnul on selge, et mingid Wagneri üksused on Doni-äärsesse Rostovi linna sisenenud, kuid keeruline on öelda, mis nad seal teinud on.
Samuti on märgata, et inimesed üritavad linnast lahkuda. Vene televisioonil saab olema kandev roll ning sotsiaalmeedia ligipääsu on juba piiratud, sõnas Saks.
"Vähemalt Venemaa juhtkond eile oli küll segaduses. Seda me saame öelda, et Venemaa juhtkond meediaruumis olukorda ei kontrollinud ja ei usu, et nad ka praeguseks on selle kontrolli alla saanud. Selles mõttes on olukord ikkagi väga tõsine," ütles Saks.
Saks märkis, et ei ole kindel, et Prigožinile Venemaal toetust jagub. "Aga mida ma tahan rõhutada, on see, et mis praegu toimub, Prigožini isikus on see muutunud võitluseks tema ellujäämise nimel, aga miks see kõik toimub, on väljendus sellest, et Venemaa armees on mingi frustratsioon olukorra pärast rindel, sõjas, mis ei ole mingit edu toonud ja on väga suured kaotused," rääkis Saks.
"Kõikides impeeriumides on see loogika sügavalt olemas, et kohe, kui ollakse ebaedukad, hakkab võim oma legitiimsust kaotama, oma kindlust igal juhul," ütles Saks.
Saks sõnas, et Venemaa olukord sõjas Ukrainas on viimase päevaga täielikult muutunud, kuid ei saa öelda, kas see toob kaasa ka laiema lagunemise rindel.
Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael
Allikas: "Vikerhommik", "Aktuaalne kaamera"