Vaatlejad: Putini võim mureneb ja riigis võib puhkeda järgmine mäss

Vladimir Putin ja tema lähimad liitlased
Vladimir Putin ja tema lähimad liitlased Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/SPUTNIK

Venemaa vaatlejad kirjutavad sotsiaalmeedias, et Wagneri ülestõus pani Vladimir Putini võimu kõikuma ning Venemaal võib puhkeda taas organiseeritud mäss Kremli vastu.

Legendaarne maletaja ja Venemaa opositsioonipoliitik Garri Kasparov leiab, et Putini võim mureneb. Kasparovi hinnangul oli Putini viimane kõne haletusväärne vaatepilt. Tema sõnul on Venemaa maffiariik, kus kõike määrab vägivald. Putinil pole aga riigis enam vägivalla kasutamise monopoli. 

Putin kohtus esmaspäeval ka kõrgeimate julgeolekuametnikega. Kohtumisel osalesid kaitseminister Sergei Šoigu, Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) juht Aleksandr Bortnikov ja rahvuskaardi juht Viktor Zolotov.

Mõttekoja Rand Corporation analüütik Dara Massicot hindas, et ametnikud olid väsinud. Eriti kehv nägi välja Šoigu.

Ka Portugali poliitik ja politoloog Bruno Macaes leiab, et Putin näeb räsitud välja ja tundub, nagu ta oleks nüüd hoopis 85-aastane. 

Twitteris kirjutav Venemaa ekspert Kamil Galejev võrdles Venemaad Ladina-Ameerika diktatuuririigiga ning hindas, et Prigožini mäss oli alles eelmäng suurematele rahutustele Venemaal. Tema sõnul suutsid Wagneri väed väga kergelt üle võtta kaks piirkondlikku keskust ja armeegrupi peakorteri. Galejev hindas, et veel suuremad segadused võivad puhkeda juba sel aastal. 

Galejev leiab, et praegune Venemaa režiim loodi 1917. aastal, kui bolševikud korraldasid riigipöörde. Galejevi sõnul sarnaneb praegune Venemaa olukord paljuski 1917. aastaga. Siis langes Venemaal tsaarivõim.

Galejev väidab, et sel aastal võib riigis võim vahetuda ning see tähistaks Lenini loodud režiimi lõppu. Seetõttu ei sarnane praegune olukord 1991. aastaga ning riiki tabavad  suured raputused, mis võivad kaasa tuua impeeriumi lagunemise. 

Ajalehe The Wall Street Journal ajakirjanik Yaroslav Trofimov leidis samuti, et Prigožini mässust põhjustatud segadused pole Venemaal veel kaugeltki lõppenud.

Rahvusvaheliste suhete ekspert Ulrich Speck leidis, et ebaõnnestunud sõda kiirendab olukorra muutumist Venemaal ja toob kaasa uue poliitilise dünaamika. Tema sõnul ei pruugi keegi Venemaal enam olukorda täielikult kontrollida. Speck leidis, et Venemaa on täis üllatusi ja ajalugu ei pruugi alati korduda. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: