Automaksu vastu on 72 protsenti elanikest

{{1690258920000 | amCalendar}}
Autod
Autod Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Automaksu kehtestamist toetab 21 protsenti ja selle vastu on 72 protsenti Eesti elanikest, selgus MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati küsitlusest.

Vastajatele esitati küsimus: "Kuidas teie suhtute automaksu kehtestamisse Eestis?" 21 protsenti vastajatest ütles, et "toetan" või "pigem toetan". 72 protsenti vastas "pigem ei toeta" või "ei toeta" ning ülejäänud "ei oska öelda".

Eestlastest vastajatest toetab automaksu 23 protsenti ("toetab" 7 ja "pigem toetab" 16 protsenti). Automaksu vastu on eestlastest vastajatest 70 protsenti ("pigem ei toeta" 18 ja "ei toeta" 52 protsenti). Seisukoht puudus 7 protsendil eestlastest vastajatest.

Muust rahvusest vastajatest toetab automaksu vaid 11 protsenti ("toetab" 5 ja "pigem toetab" 6 protsenti). Automaksu vastu on 80 protsenti ("pigem ei toeta" 11 ja "ei toeta" 69 protsenti). Seisukoht puudus 9 protsendil muust rahvusest vastajatest.

Küsitlusele vastanutest 80 protsenti ütles, et talle või tema leibkonnaliikmele kuulub auto. Nendest vastajatest, kelle leibkonnas on auto, toetas automaksu kehtestamist 18 protsenti ning ei toetanud 77 protsenti.

Nendest vastajatest, kelle leibkonnas ei ole autot, toetas automaksu kehtestamist 35 protsenti ning ei toetanud 50 protsenti vastajatest.

Reformierakonna valijatest toetas automaksu kehtestamist 52 protsenti ning ei toetanud 37 protsenti. Eesti 200 valijatest toetas automaksu kehtestamist 33 protsenti ning ei toetanud 57 protsenti. Sotsiaaldemokraatide valijatest toetas automaksu 44 protsenti ning ei toetanud 50 protsenti.

Opositsioonierakondade valijad on selgelt automaksu kehtestamise vastu. EKRE valijatest ütles 96 protsenti, Keskerakonna valijatest 84 protsenti ja Isamaa valijatest 83 protsenti, et nad ei toeta automaksu kehtestamist Eestis.

Kõikide sotsiaaldemograafiliste gruppide lõikes (vanus, haridus, sissetulek jms) olid selges ülekaalus vastajad, kes automaksu kehtestamist ei toeta. Seega on Reformierakonna valijad ainus vastajate grupp, kelle seas on automaksu toetajad ülekaalus. 

Norstati küsitlus tehti 21. – 22. juulini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1004 vastajat.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: