Sõja 518. päev: Ukraina eitab Kupjanski lähedal asulate kaotamist

{{1690340400000 | amCalendar}}
Vene mereväe patrulllaev Vasilõ Bõkov klassist projekt 22160, samasse klassi kuulub ka Sergei Kotov
Vene mereväe patrulllaev Vasilõ Bõkov klassist projekt 22160, samasse klassi kuulub ka Sergei Kotov Autor/allikas: SCANPIX/EPA/LPhot Rory Arnold/MOD/CROWN COPYRIGHT

Suurbritannia hinnangul valmistub Venemaa Ukraina blokaadiks Mustal merel. Harkivi oblasti Pervomaiskõi linna tööstuspiirkonda ründasid öösel Vene droonid. ÜRO hinnangul ei pea Venemaa väited eelmise aasta Olenivka rünnaku kohta paika. USA luure hinnangul mõjutaks Shahed droonide tootmine Venemaa pinnal sõda Ukrainas negatiivselt.

Oluline kolmapäeval, 26. juulil kell 22.30:

- Ukraina õhujõudude teatel tulistasid nad alla 36 Venemaa tiibraketti;

- Ukraina väed olid Staromaiske piirkonnas lõunarindel edukad;

- Briti luure: Vene Musta mere laevastik valmistub Ukraina blokaadiks;

- Lääneriigid püüavad F-16 lennukite väljaõppeprogrammi paika panna;

- Vene droonid tabasid Harkivi oblastis tööstuspiirkonda;

- Ukraina vägi eitab Kupjanski lähedal asulate kaotamist okupantidele;

- Maljar teatas edusammudest lõunarindel;

- ÜRO: Venemaa väited Olenivka rünnaku kohta ei pea paika;

- USA luure: Shahedide tootmine Venemaal mõjutab Ukraina sõda negatiivselt;

- Briti välisminister: Venemaa võib rünnata Mustal merel tsiviillaevu;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 460 sõdurit, kolm tanki ja 22 suurtükisüsteemi.

Ukraina õhujõudude teatel tulistasid nad alla 36 Venemaa tiibraketti

Ukraina õhujõud teatasid, et peatasid 36 tiibraketti, mille Venemaa tulistas riigi pihta viimase rünnakulaine ajal.

"26. juulil hävitati 36 vaenlase tiibraketti," ütles kindralleitnant Mõkola Oleštšuk õhujõudude sotsiaalmeediakanalil.

Kindral ei täpsustanud, kas mõni Vene rakett tabas rünnaku ajal sihtmärki.

Õhujõudude täpsustuse kohaselt lasid Ukraina väed pärastlõunal esimese rünnakuseeria ajal alla kolm raketti Kalibr ning õhtul 33 raketti X-101 ja X-555. Raketid tulistasid kagusuunast välja kaheksa Tu-95 pommitajat.

Õhujõud mainisid kolmapäeva õhtul ka teist Venemaa rünnakut Lääne-Ukrainas asuvale Hmelnõtski oblastile, mida Moskva on korduvalt sihikule võtnud.

Ukraina keskosas asuva Dnipro kuberner teatas, et allatulistatud Vene raketi jäänused põhjustasid tulekahju, mis saadi kontrolli alla. Keegi surma ei saanud.

CNN: Lääne-Ukrainas oli kuulda plahvatusi

Telekanal CNN teatas, et Lääne-Ukrainas oli kuulda plahvatusi. Ukraina õhuvägi hoiatas varem, et Venemaa korraldab riigi vastu raketirünnaku. 

Ukraina õhuvägi teatas, et Venemaa saatis Kinžali raketid Lääne-Ukrainas asuva Hmelnõtskõi piirkonna suunas. Ajaleht The Guardian teatas, et pealinnas Kiievis käivitusid samuti õhuhäiresireenid. 

Ukraina vägi eitab Kupjanski lähedal asulate kaotamist okupantidele

Ukraina Ida väerühma kõneisik Serhi Tšerevatõi lükkas kolmapäeval ümber Venemaa väited kolme asula vallutamisest Kupjanski lähedal.

"Me ei kinnita seda. Taktikaline joon ei ole seal kuigi palju muutunud," ütles Tšerevatõi uudistekanalile CNN antud kommentaaris.

Venemaa kaitseministeerium teatas varem väidetavatest "edukatest vasturünnakutest", mille tulemusena vallutati Ukraina Luhanski oblastis Serhijivka.

Maljar teatas edusammudest lõunarindel

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas, et riigi väed liiguvad edasi Melitopoli ja Berdjanski suunal. Maljari sõnul teevad Ukraina väed edusamme ka Bahmuti ümbruses, vahendas The Guardian. , 

"Lahingud Staromaiske lähedal jätkuvad. Meie väed on teinud edusamme," ütles Maljar. 

Maljar ütles, et Ukraina väed jätkavad Vene vägede pealetungide tõrjumist Kupjanski ja Lõmani suunas. 

Maljari sõnul käivad Bahmuti lõunatiival ägedad lahingud. Lahingud käivad Klištšijivka, ja Andrijivka külade lähedal, vahendas The Guardian. 

Ukraina väed olid Staromaiske piirkonnas edukad

Ukraina kaitsejõudude peastaabi esindaja Andri Kovalev teatas kolmapäeva hommikul. Ukraina vägede edust Staromaiske piirkonnas lõunarindel. Samal ajal tegid Vene väed ebaeduka katse taastada enda endiseid positsioone Robotnões. Vene väed jätkavad tugeva vastupanu osutamist ning liigutavad üksuseid ja kasutavad aktiiselt enda reserve.

Briti luure: Vene Musta mere laevastik valmistub Ukraina blokaadiks

Ühendkuningriigi kaitseministeerium kirjutas oma hommikuses rindeülevaates Venemaa Musta mere laevastiku sõjalaevade hoiaku muutumisest. Näiteks on Vene korvett Sergei Kotov viidud Musta mere lõunaossa ning laev patrullib mereteedel, mis ühendavad Bosporuse väina Odessa sadamaga.

Brittide hinnangul on väga tõenäoline, et Sergei Kotov on osa suuremast lahinggrupist, mille eesmärgiks on tõkestada tsiviillaevade jõudmine Ukrainasse. Peale Venemaa lahkumist Musta mere viljaleppest on vägivallapotentsiaal Mustal merel kasvanud.

Lääneriigid püüavad F-16 lennukite väljaõppeprogrammi paika panna

Taani ja Hollandi juhitud 11 riigist koosnev koalitsioon pole veel pannud paika F-16 hävituslennukite väljaõppeprogrammi, kirjutas Politico. Ühe ettepaneku kohaselt saadetakse Ukraina piloodid Ameerika Ühendriikidesse, kus nende väljaõpet korraldaks Arizona osariigi Rahvuskaart. Sealne üksus tegeleb juba praegu välisriikide pilootidele piloodiõppe korraldamisega. Samas ei ole see plaan saanud laialdast toetust. Teine variant on õpetada ukrainlasi USA pilootide abil Euroopas.

Kahe USA valitsusametniku sõnul ei ole võimalike plaanide osas lõplikke otsuseid veel tehtud. Siiski on F-16 koalitsioon mõned ettevalmistavad sammud juba tehtud. Näiteks palkas USA kaitsetööstuse sektori ettevõte Draken International erus olevaid sõjalennukite piloote, kes saaksid osaleda väljaõppes. Nende väljaõpe toimuks Rumeeniasse rajatud väljaõppekeskuses. Euroopa ametnike sõnul rajatakse teine väljaõppekeskus Taani.

Euroopa riigid loodavad, et F-16 lennukite õpe algab sel suvel. Samal ajal õpetab Ühendkuningriik ukrainlastele baastasemel lennuoskuseid ja pakub keeleõpet. Samas ei ole veel paika pandud, et millised riigid ja millal annavad ukrainlastele F-16 hävituslennukeid. Ametlikult ei saa väljaõpe enne alata kuniks USA välisministeerium pole kiitnud heaks väljaõppekäsiraamatute ja lennusimulaatorite kasutamise, kuna need langevad ekspordikontrolli reeglite alla.

Ühe USA valitsusametniku hinnangul õpetatakse mõned Ukraina piloodid välja juba selle aasta lõpuks, kuid F-16 lennukid jõuavad Ukrainasse realistlikult alles järgmiselt kevadel.

Vene droonid tabasid Harkivi oblastis tööstuspiirkonda

Harkivi oblasti Pervomaiskõi linnapea Mõkola Bakšeev teatas, et öösel ründasid Vene väed linna tööstuspiirkonda Shahed droonidega. Rünnaku tõttu puhkes piirkonnas tulekahju, kuid kannatada saanutest teated puuduvad.

ÜRO: Venemaa väited Olenivka rünnaku kohta ei pea paika

ÜRO inimõiguste volinik Volker Turk ütles teisipäeval, et eelmise aasta suvel Donetski oblastis Olenivkas hukkunud 50 Ukraina sõjavangi ei hukkunud nõnda nagu Venemaa väidab. Turki sõnul väärivad hukkunute lähedased tõde, vahendas Reuters. ÜRO jõudis nendele järeldustele peale juurdlust, mille käigus intervjueeriti ka rünnaku üle elanud sõjavange.

Vene kaitseministeerium väitis tollal, et ukrainlased ise ründasid HIMARS-i rakettidega enda kaasmaalasi. Ukraina on neid väiteid eitanud ning väitnud, et Venemaa korraldas Olenivkas ise plahvatuse peitmaks ukrainlastest sõjavangide kehva kohtlemist.

Hukkunud Ukraina sõdurite mälestussein Kiievis Autor/allikas: SCANPIX/Roman PILIPEY/AFP

USA luure: Shahedide tootmine Venemaal mõjutab Ukraina sõda negatiivselt

USA luure hinnangul mõjutaks võimalik Venemaa pinnale rajatav Shahed droonitehas sõda Ukraina jaoks negatiivselt, vahendas CNN. Juhul kui uus tehas saab valmis, siis suudab Venemaa toota suurusjärkude võrra rohkem droone, millega Ukrainat rünnata.

USA: Venemaa ja Iraani sõjaline koostöö süveneb

USA välisministeeriumi esindaja Vedant Patel ütles briifil ajakirjanikele, et Iraan on jätkuvalt Venemaa põhiline sõjaline toetaja. Venemaa on Iraanilt saanud nii sadu ründedroone kui ka tehnikat uute droonide tootmiseks. Pateli sõnul on Venemaa ja Iraani sõjaline koostöö süvenemas.

Zelenski: õhutõrje tugevdus läheb kõige pakilisematesse paikadesse

Ukraina president Volodõmõr Zelenski pidas kolmapäeval kaitseküsimusi käsitleva veebinõupidamise, rõhutades, et õhutõrje tugevdus saadetakse kõige pakilisematesse piirkondadesse.

"Kuulasin praegu ettekandeid relvade ja laskemoona tarnimise kohta. Meie õhutõrjesüsteemile on olemas tugevdus. See saadetakse sinna, kus seda praegu kõige rohkem vajatakse," kirjutas Zelenskõi Telegramis.

Luurepeavalitsus ja välisluureteenistus teavitasid nõupidamisel vaenlase tegevusest ja tema lähiplaanidest, julgeolekuteenistus viimastest paljastustest vaenlase kohta riigis sees.

"Zalužnõi teavitas ründe- ja kaitseoperatsioonidest kogu rindejoone ulatuses. Usume oma meestesse. Töötame edasi," ütles Zelenski.

Briti minister: Venemaa võib rünnata Mustal merel tsiviillaevu

Briti välisminister James Cleverly ütles, et Venemaa võib pärast viljaalgatuse läbikukkumist rünnata Mustal merel tsiviillaevu. Cleverly hinnangul võib Moskva korraldada terrorirünnakuid seoses oma kampaaniaga hävitada Ukraina toiduainete eksport.

Venemaa teatas kuu keskel, et astub teraviljaleppest välja. Lisaks hoiatasid nad, et peavad Ukraina sadamatesse suunduvaid laevu edaspidi võimalikeks sõjalise otstarbega lasti vedajaiks.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 460 sõdurit, kolm tanki ja 22 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:           

 

- elavjõud umbes 243680 (võrdlus eelmise päevaga + 460);

- tankid 4177 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 8136 (+5);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 311 (+1);

- suurtükisüsteemid 4727 (+22);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 698 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 457 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 3993 (+16);

- tiibraketid 1307 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7211 (+17);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 708 (+5).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/BBC/CNN/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: