USA tahab panna sõjaväelased kaubalaevadele Hormuzi väinas

Iraani vägede poolt 2021. aastal kaaperdatud Lõuna-Korea tankerit eskordivad Iraani revolutsioonilise kaardiväe patrullpaadid
Iraani vägede poolt 2021. aastal kaaperdatud Lõuna-Korea tankerit eskordivad Iraani revolutsioonilise kaardiväe patrullpaadid Autor/allikas: SCANPIX/Tasnim News Agency via AP

USA kavatseb panna oma merejalaväelased Hormuzi väina läbivatele laevadele, et hoida ära nende kaaperdamist Iraani vägede poolt.

Ameerika Ühendriikide relvajõud valmistuvad paigutama relvastatud merejalaväelasi ja mereväelasi kaubalaevadele, mis läbivad olulist Hormuzi väina. See oleks USA poolt vastusamm mitmetele laevade konfiskeerimistele samas väinas Iraani poolt, kirjutas The Washington Post.

Kuigi ettepanek pole veel lõplikult heaks kiidetud, siis toetavad seda kõrgetasemelised Bideni administratsiooni ametiisikud ning see võib ühe ametniku sõnul alata juba sel kuul. USA merejalaväelased Lejeune baaslaagrist North Carolina osariigist on juba lennutatud Bahreini ning alustanud vastavat väljaõpet. Täiendav isikkoosseis peaks peatselt saabuma koos USA sõjalaevadega.

USA Valge Maja esindaja John Kirby suunas kõik ajakirjanike küsimused sel teemal USA kaitseministeeriumi pool. Samas märkis Kirby, et Hormuzi väin on võtmetähtsusega meretee. Pea viiendik maailma toornaftast tarnitakse maailmaturule läbi Hormuzi väina.

Ühe USA valitsusametniku sõnul oli poliitikamuutuse põhjuseks 5. juulil toimunud intsident, mille käigus püüdsid Iraani väed võtta enda kontrolli alla kahte tankerlaeva. Iraani väed samas taandusid kui piirkonda saabus USA sõjalaev USS McFaul. Iraan on selliselt Hormuzi väina merekaubandust mitmeid aastaid ahistanud. Lisaks mereväele on USA Iraani heidutamiseks saatnud Pärsia lahe piirkonda F-35 hävituslennukeid ja A-10 ründelennukeid.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: The Washington Post

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: