Läti süüdistab Valgevene võime illegaalsete piiriületajate aitamises

{{1691510100000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Valgevene võimud aitasid pühapäeval neljal mehel illegaalselt Lätti siseneda, ütles Läti piirivalveülem Guntis Pujats.

Piiriületuskatse toimus Kaplava küla lähistel. Läti piirivalveülema kinnitusel aitasid Valgevene võimud mehed üle, lõhkudes eelnevalt piiriaeda ning seejärel sulgesid selle augu, et migrandid ei saaks naasta Valgevenesse.

"Valgevene teenistused mitte ainult ei sekku, vaid organiseerivad illegaalset piiriületust Valgevenest Lätti. Nad destabiliseerivad regulaarselt julgeolekuolukorda piiril," ütles Pujats.

"Kaebus saadetakse valgevenelastele, kuid suure tõenäosusega tegeleb pärast nende vastust selle intsidendiga edasi välisministeerium," lisas ta.

Läti president Edgars Rinkevics käis olukorda piiril hindamas. Ta hoiatas hübriidrünnaku eest ajal, mil wagnerlased on samuti Valgevenes.

"Meie sõbrad ja liitlased NATO-s ja Euroopa Liidus peavad mõistma, et kõige vähetõenäolisem stsenaarium on klassikaline sõjaline operatsioon. Kõige tõenäolisem on minu arvates hoopis hübriidoperatsioon," ütles president.

Läti valitsus kehtestas pooleaastase eriolukorra piiriäärsetel aladel. Läti piirivalve on kahe aasta jooksul tõkestanud 14 000 inimese sisenemise, kuid neist üle kolmandiku ehk ligi 5500 on proovinud Valgevenest Lätti jõuda tänavu.

Viimase ööpäevaga proovis Valgevenest Poolasse pääseda 112 inimest, kes on pärit 15 riigist kas Aasias või Aafrikas.

"Migrandid väänavad aeda, lõikavad lõiketraati. Võõramaalased, kes tahavad piiri ületada, lõikavad lõiketraati üleval. Neil on selleks redelid, erikäärid ning nii nad piiri ületavadki," selgitas Poola piirivalvur.

Sel aastal on Poolasse proovinud saada 19 000 ebaseaduslikku sisserändajat, samas kui terve eelmise aasta peale kokku oli neid 16 000. Nii nende, aga ka palju suurema ohu ehk Wagneri võitlejate võimalikuks tõrjumiseks otsustas valitsus saata 1000 sõdurit piirivalvele appi.

Poola valitsus süüdistas esmaspäeval Valgevene ja Venemaa võime järjekordse migratsioonilaine korraldamises.

Varssavi ehitas piirile elektroonilise valvega tara pärast 2021. aastat, kui kümned tuhanded peamiselt Lähis-Ida riikidest pärit inimesed proovisid Poolasse pääseda.

Ka Leedu kavatseb suurendada piirivalvurite arvu Valgevene suunal, sest olukord on pingeline, kuid siiski stabiilne. Leedu piirivalve teatel on Valgevenes ligi 4500 Wagneri võitlejat, kes võivad korraldada provokatsioone.

"Võimalike stsenaariumite seas on migrantide rühmade vastupanu piirivalvuritele, mõne rühma katsed tungida piirist läbi, aga ka relvastatud võitlus ja meie piirivalvurite tulistamine Valgevene territooriumilt," ütles Leedu piirivalveameti ülem Rustams Liubajevas.

Leedu valitsus kaalub vähemalt kahe piiriületuspunkti sulgemist Valgevene suunal. Punkte on kokku kuus.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: