Poola ja Leedu kardavad Venemaa ja Valgevene provokatsioone

{{1691069160000 | amCalendar}}
Leedu president Gitanas Nauseda ja Poola peaminister Mateus Morawiecki.
Leedu president Gitanas Nauseda ja Poola peaminister Mateus Morawiecki. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Poola peaminister ja Leedu president kohtusid neljapäeval niinimetatud Suwalki koridoris, kus NATO liikmesriikide piirid saavad kokku Valgevene ja Venemaa Kaliningradi oblastiga, ning hoiatasid Moskva ja Minski provokatsioonide eest.

Kohtumine leidis aset kaks päeva pärast Valgevene helikopterite lühiajalist sisenemist Poola õhuruumi, mida peeti provokatiivseks sammuks.

Mõlemad NATO idatiiva riigid on tugevdanud julgeolekut piiril pärast seda, kui juunikuise nurjunud mässu järel toodi Venemaalt Valgevenesse mitu tuhat Wagneri eraarmee palgasõdurit.

"Venemaa ja Valgevene suurendavad survet piiridele, kasvab provokatsioonide arv ja me peame olema teadlikud, et nende hulk kasvab veelgi," ütles Poola peaminister Mateusz Morawiecki koos Leedu presidendi Gitanas Nausedaga ajakirjanikele esinedes.

Valgevene välisministeerium eitas Valgevene kopterite Poola sisenemist, kohalikud elanikud postitasid sotsiaalmeediasse fotosid, millel on Valgevene eraldusmärgid kopteritel selgelt näha.

Liidrid kohtusid Suwalki koridoris, hõredalt asustatud 96 kilomeetri pikkusel maaribal piki Poola-Leedu piiri. Koridor ühendab Leedut, Lätit ja Eestit maitsi ülejäänud NATO riikidega. See eraldab Valgevene Venemaale kuuluvast Kaliningradist, mis omakorda ei ole ühendatud ülejäänud Venemaaga.

Lääne sõjaanalüütikud on juba ammu hoiatanud, et Suwalki koridor on Venemaa-NATO vastasseisu korral plahvatusohtlik koht. Kardetakse, et kui Venemaa peaks koridori hõivama, lõigatakse Balti riigid ära Poolast ja teistest NATO riikidest.

Nauseda sõnul jääb Suwalki koridor kaitsetuks ka Rootsi NATO-ga liitumise järel.

"Mõned ütlevad, et NATO tippkohtumisel saavutatud kokkulepe Rootsi tulevases liikmesuses muudab geopoliitilist olukorda ja Suwalki koridori strateegiline tähtsus kahaneb. Mina ei ole selle seisukohaga kindlasti nõus, vaid usun, et Suwalki koridori jääb nii Venemaa kui Valgevene provokatsioonide potentsiaalseks sihtmärgiks," ütles Leedu president.

"Meie piirid on aastaid peatanud mitmesuguseid hübriidrünnakuid. Venemaa ja Valgevene hoogustavad oma arvukaid provokatsioone ja intriige, et destabiliseerida piiri NATO idatiival," ütles Morawiecki.

"Täna on Poola ja Leedu piir vaba maailma piirid, mis peatavad surve despootlikust idast," lisas ta.

Poola tugevdab õhuruumi rikkumise järel idapiiri

Poola teatas neljapäeval, et tugevdab valvet idapiiril, kus kaks Valgevene sõjaväekopterit paar päeva varem selle õhuruumi rikkusid.

Poola kaitseministri Mariusz Blaszczaki sõnul saadeti idapiiri tugevdamiseks piirile Valgevenega täiendavaid sõjaväekoptereid.

"Kui see õigustatuks osutub, kasutavad sõdurid relvi," lisas Blaszczaki.

Kaks Valgevene helikopterit rikkus teisipäeval Poola õhuruumi. Poola armee eitas algul rikkumise asetleidmist, kuid hiljem samal päeval tehtud avalduses seda siiski kinnitati.

Armee algne reaktsioon pälvis opositsiooni kriitika ja viis üleskutseteni kaitseministrile tagasi astuda.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: