Apteegid kasvatasid viirusterohke aasta toel käivet

Apteek. Foto on illustreeriv.
Apteek. Foto on illustreeriv. Autor/allikas: ERR

Möödunud aastal kasvas üldapteekide käive jõudsalt, sest aasta algul läks kaubaks ohtralt koroonateste ja aasta lõpus levisid laialdaselt viirused. Eestis tegutsevate apteekide kogukäive ulatus 643 miljoni euroni.

Ravimiameti statistika kohaselt oli üldapteeke Eestis eelmisel aastal 477 ja nende käive suurenes ligi kümne protsendi võrra. Haiglaapteeke oli 23 ja veterinaarapteeke vaid üks.

Eelmise aasta jooksul tegutsenud apteekide ja nende haruapteekide kogukäive jõudis mullu 643 miljoni euroni. Keskmiselt kasvab see käibenumber igal aastal kaheksa protsendi võrra.

Ehkki tegevuslubades tuleb pidevalt muutusi ette, on apteekide koguarv püsinud viimastel aastatel üsna samal tasemel.

Benu kaubamärgi apteeke on Eestis üle 140 ja ka sellel kaubamärgil on oma veebiapteek.

Benu apteekide frantsiisijuht Rainer Kaseväli ütles ERR-ile, et nende kaubamärgiga apteegid tegutsevad ligi 60 eri äriühinguna ja nende andmeid ei ole Benu koondanud. Siiski kinnitas ta, et apteekide käibed näitavad pigem positiivset trendi.

"Samuti teame, et apteeke mõjutavad kõik samad mured, mis majanduses üldiselt toimumas: kulude kasv, palgasurve, inflatsioon. Kliendid on aastatagusega võrreldes muutunud hinnatundlikumaks ning vaadatakse rohkem sooduspakkumiste poole," kirjeldas ta turutrende.

Kaseväli lisas, et proviisorid on väikeettevõtjad, kes peavad piiratud arvu apteeke ja nende majandustulemused sõltuvad ka asukohast, kus apteek tegutseb.

Apotheka kaubamärk kuulub Margus Linnamäe MM Grupile ja kodulehe andmetel on selle kaubamärgiga apteeke üle Eesti kokku 163, lisaks on neil ka e-apteek.

Apotheka apteeke peavad paljud eri äriühingud ja seetõttu nende koondandmeid MM Grupi aruandest ei selgu.

Südameapteegi frantsiisiketis tegutseb 69 apteeki ja e-apteek. Kaubamärgi omanik Pharma Holding OÜ märgib aastaaruandes, et 2022. aastal hakkas nende käive kiiresti kasvama, sest aasta esimestel kuudel andis tooni koroonatestide müük, aasta lõpus levisid hoogsalt viirused ja inflatsioon oli kõrge. Lisaks kasvatas esmaabi kaubagrupis hüppeliselt müüki Venemaa kallaletung Ukrainale, sest sõjakoldesse hakati aktiivselt abi saatma.

Käive oli mullu 10,4 miljonit eurot ja puhaskasum 1,3 miljonit eurot ehk 12 protsenti suurem kui aasta varem, mil see jäi veidi alla 9,3 miljoni euro.

Pharma Holdingu emaettevõte on SA Holding OÜ.

18 aastat tegutsenud Euroapteegi frantsiisiketti kuulub Eestis 74 apteeki ja veebiapteek. Ettevõtte käive oli mullu 11,7 miljonit eurot, mille juures jäädi 8,1 miljoni euroga kahjumisse. Aasta varem oli käive 9,6 miljonit eurot ja kahjum 2,75 miljonit eurot.

Eelmise aasta esimese poolaasta majandustulemusi mõjutasid ettevõtte teatel tavapärasest pikem ja raskem külmetus- ja gripihooaeg ning sõda Ukrainas. Teisel poolaastal toetas käivet märkimisväärselt külmetus- ja gripiravimite ning retseptiravimite müük, mis oli tingitud varajasest gripihooajast ning laialt levinud ülemiste hingamisteede viirushaigustest ja gripist.

Apteekide kogukäive aastatel 2002-2022. Autor/allikas: ravimiamet

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: