Kallas ei lähe riigikokku aru andma: riigieelarvesse see küsimus ei puutu

{{1693221960000 | amCalendar}}
Kaja Kallas riigikogus.
Kaja Kallas riigikogus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Kaja Kallas (RE) ütles, et kuna äritegevus Venemaal kuidagi riigieelarvet ei puuduta, siis ta ei lähe teisipäevasele riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisele erakorralisele istungile.

Kas te homme osalete riigieelarve kontrolli erikomisjoni ja korruptsioonivastase erikomisjoni ühisel erakorralisel istungil riigikogus, kus on teemaks sõjaaegne äritegevus Venemaal?

Ma olen vastanud, et ma olen valmis osalema asjaomaste komisjonide töös, aga riigieelarvesse see küsimus nüüd küll mitte kuidagi ei puutu. Nii et kui asjaomased komisjonid kutsuvad, siis alati olen valmis vastama. Peaministril on igal neljapäeval pressikonverentsid, kus ma vastan kõikidele küsimustele avalikult ja mul on ka algamas ju riigikogu infotunnid, kus iga kolmapäev kaks tundi ma vastan riigikogu liikmete küsimustele. Nii et ma tõesti kuhugi nende küsimuste eest pagemas ei ole.

See kriitika, mida president esitas, see ei ole teie hinnangul asjakohane?

Ei ole.

Kaja Kallas riigikogus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ajakirjanduses ilmusid fotod teie läinud aasta jaanuarikuu külaskäigust ettevõttesse Metaprint. Ühel fotol oli näha, kuidas teie istute laua taga ja seinale on kuvatud slaid, kus oli kirjas, et Metaprindil on tehas ka Venemaal, Peterburis. Kas see ei andnud teile viidet, et teie abikaasa ettevõte, mis Metaprindiga koos töötab, teeb Venemaa sõite?

Peaminister käib aasta jooksul tuhandetes või sadades ettevõtetes. 1000 võib-olla on palju, aga sadades ettevõtetes kindlasti. Ja igal pool tehakse slideshow'd,
kus räägitakse, kus nad tegutsevad, kuidas tegutsevad. Kas ma suudan seda kõike meelde jätta? Ei suuda. See külaskäik toimus Covidi ajal või peale Covidit, enne sõda. Ja ma mäletan sellest külaskäigust just eelkõige seda, kuidas tänu sellele, et meil ei olnud ulatuslikke piiranguid sai Metaprint rohkem toota ja oma toodangut müüa, kuna teised tehased Euroopas olid kinni. Oleks olnud see peale sõda, siis oleks see kindlasti silma torganud, aga enne sõda see
niimoodi küll ei paistnud silma.

Mis te arvate, mis sellest skandaalist edasi saab? Kas see nüüd vaibub ära? Läheb see edasi? Kuidas see teie poliitilist karjääri mõjutab?

Ma usun, et see ei ole ei opositsiooni ega ka ajakirjanduse huvides, et see asi vaibuks ära, nii et ma arvan, et see läheb veel edasi. Opositsioon kindlasti tuleb välja umbusaldusavaldusega, siis ma tulen riigikogu ette seda selgitama. Käin asjaomastes komisjonides kindlasti. Nii et see kindlasti kestab veel. Mida mina saan teha, on see, et ma mõistan hukka sellise tegevust Venemaal, mida ma olen ka varem teinud ja teen jätkuvalt. Millele ma ei saa vastata, on Eesti kõikide äriühingute tegevus.

Ehkki te mõistate sellist tegevust hukka, siis ometi olete te öelnud, et teie abikaasa ei ole midagi valesti teinud.

Ma mõistan hukka igasuguse tegevuse Venemaal või Venemaaga. Ja ka minu abikaasa on tänaseks oma tegudega näidanud, et ta sellest aru saab, müües võileivahinnaga oma osaluse ettevõttes, mida ta on aastatega ehitanud. Nii et ma ei tea, mis oleks veel selgem vastutuse võtmine.

Madis Hindre intervjuu Kaja Kallasega. Autor/allikas: Dmitri Kulikov/ERR

Pärast koalitsiooninõukogu lõppu vastas Kaja Kallas veel täiendavatele Eesti meediaväljaannete ajakirjanike küsimustele.

Kas ei ole teie enda huvides see olukord kiiresti ära klaarida?

Seetõttu ma loodangi, et riigikogu liikmed, opositsioonipoliitikud, nii nagu nad on öelnud ja ähvardanud, et nad teevad umbusaldusavalduse, võiksid seda teha. Siis ma saaksin ka aru, milles nad mind täpselt süüdistavad ja saaksin kõigile küsimustele riigikogu ees vastata, mis on ka täiesti avalik istung. Saaks selle teema maha ja riigikogu liikmed saaksid oma suhtumist väljendada ka häletamise teel.

Nii, et te ei saa täpselt aru, millest teid süüdistatakse?

Minult saab küsida moraalseid hinnanguid ja neid moraalseid hinnanguid ma olen andnud. Nii nagu varasemalt nii ka praegu, suhtun ma sellesse täpselt samamoodi. Igasugune tegevus Venemaal ja Venemaaga peab lõppema. Iga ettevõte peab leidma üles oma moraalse kompassi, et seda teha. Mina ei tegele ettevõtlusega, mina töötan Eesti Vabariigi peaministrina. Ja milles mina olen eksinud Eesti Vabariigi peaministrina, see on see küsimus, mis ilmselt sellest umbusaldusavaldusest välja tuleb.

Kui te käisite külastamas Metaprinti, siis te ei teadnud, et teie abikaasa ettevõte on sellega seotud?

Ma teadsin, et mu abikaasa äripartner on Metaprindis osanik. Loomulikult teadsin. Me oleme ju kokku puutunud. Aga kõikide ettevõtetega, kus ma käin, ei saa kuidagi öelda, et kui mulle esitatakse slideshow, siis ma selle eest vastutan. See tähendaks seda, et ma enam ettevõtetesse minna ei saa, sest ma ei tea, milles kõiges ma siis kokkuvõttes süüdi olen.

Te ütlesite, et teie abikaasa müüs ettevõtte võileivahinna eest. Mis te mõtlesite sellega?

Odavamalt kui selle osaluse väärtus.

Kui palju odavamalt?

See ei puutu teisse.

Kui palju olete pidanud sel teemal väliskolleegidele sel teemal aru andma?

Väliskolleegid on olnud väga toetavad, kõik on saatnud sõnumeid, et pea vastu, me toetame sind, me vajame sind. Need on need sõnumid, mis on välismaalt tulnud.

Presidendi avalduses on kirjas, et selline tegevus seoses Venemaaga seab kahtluse alla ka Eesti usaldusväärsuse. Kuivõrd teie hinnangul on Eesti usaldusväärsus praegu kahtluse all?

Eesti usaldusväärsus ei ole kahtluse all.

Te ütlesite, et teil ei olnud seost oma mehe äriga, aga te andsite laenu talle.

Vaadake, need on kaks erinevat äriühingut. Mina andsin laenu oma abikaasa finantsvaldusettevõttele. Ma ei saanud selle laenu eest vastavat osalust, ma andsin laenu tema finantsvaldusettevõttele. Selle finantsvaldusettevõtte majandusaasta aruanded on avalikud. Te saate vaadata, kuhu need rahad on läinud, seal ei ole midagi varjata.

Kas see laen oli seotud maja ehitusega?

Ma andsin laenu finantsvaldusettevõttele, mis ei tegele ühegi maja ehitusega. (Arvo Hallik on varem intervjuus ERR-ile öelnud, et seda laenu on plaanis kasutada maja ehituseks Kuusalu valda - toim.).

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: