Sõja 562. päev: Zelenski kinnitusel on Ukraina valmis korraldama valimisi ka sõja ajal

{{1694141640000 | amCalendar}}
Päästetööd peale Venemaa raketirünnakut Krõvõi Rihi linnale
Päästetööd peale Venemaa raketirünnakut Krõvõi Rihi linnale Autor/allikas: SCANPIX/Handout / Telegram account of the Minister of Internal Affairs Igor Klymenko/AFP

USA teatas uuest 600 miljoni dollari suurusest relvaabi paketist Ukrainale. Ukrainlased valmistuvad talviseks elektrivõrgu kaitseks Vene rünnakute vastu. Venemaal algasid reedel kohalikud valimised, mida viiakse ebaseaduslikult läbi ka okupeeritud Ukraina aladel.

Oluline 8. septembril kell 22.09:

- Vene rünnakus Krõvõi Rihile hukkus kaks inimest, Hersoni oblastis kolm;

- Oryx: Venemaa on tõendatult kaotanud 2300 tanki;

- Ukraina alustas vilja eksporti läbi Horvaatia sadamate;

- Venemaa saatis Lõuna-Ukraina poole teele taas Shahed droonid;

- Ukraina valmistub talviseks elektrivõrgu kaitseks Vene rünnakute vastu;

- USA teatas uuest relvaabi paketist Ukrainale - ukrainlastele antakse HIMARSi moona, demineerimistehnikat ja 105mm kaliibriga mürske;

- Venemaal algasid reedel kohalikud valimised, mida viiakse ebaseaduslikult läbi ka okupeeritud Ukraina aladel;

- ISW: Ukraina väed jätkavad Vene kaitsest läbi murdmist;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 640 sõdurit, 23 tanki ja 31 suurtükisüsteemi.

Zelenski: Ukraina on valmis korraldama valimisi ka sõja ajal

President Volodõmõr Zelenski ütles reedel, et Ukraina on valmis korraldama valimised ka siis, kui sõda Venemaaga jätkuvalt kestab.

"Ma olen valmis valimisteks. Pean silmas, et meie oleme valmis, kui see peaks vajalikuks osutuma," ütles Zelenski, lisades, et toetab rahvusvaheliste vaatlejate lubamist, kuna "meie jaoks ei ole peamine asi valimisi pidada, vaid, et neid tunnustataks".

Zelenski ütles reedel, et Venemaa loodab järgmise aasta USA presidendivalimiste järel Washingtoni toetuse vähenemist Kiievile.

"Venelased loodavad Ameerika valimistele, kuigi meil on mõlemapoolne toetus, parteideülene," ütles Zelenski.

Siiski möönis riigipea, et "Vabariiklikus Parteis on hääli, kes ütlevad, et toetust Ukrainale tuleks vähendada".

Zelenski juhtis reedel tähelepanu ka sellele, et Ukraina liitlased pole enam nii agaralt Venemaale sanktsioone kehtestanud ning kutsus üles uute piirangute kehtestamisele.

Zelenski sõnul peaks sanktsioonid kehtestama Venemaa energia- ja finantssektorile ning ligipääsule mikroelektroonikale.

"On kolm prioriteeti: lisasanktsioonid Venemaa energiasektorile, päris piirangud varustusele, kiipidele ja mikroelektroonikale, mis läheb terroristidele ja jätkuv Vene finantssektori blokeerimine," lausus ta.

Hiina muusikastaar käis okupeeritud Mariupolis ja laulis seal Katjušat

Ajaleht The Times kirjutab, et Hiinas populaarne laulja Wang Fang sõitis Venemaa poolt okupeeritud Ida-Ukrainasse ja astus siis üles Mariupoli teatri varemetes. Wang Fang laulis seal Teise maailmasõja aegset Venemaa propagandaga laulu "Katjuša". 

Venemaa hävitas Mariupoli teatri 16. märtsil 2022. Õhurünnakus hukkus ligi 600 inimest. 

Wang Fang kuulus Hiina delegatsiooni, mis külastas Ida-Ukrainat. 

Venemaa rünnakus Krõvõi Rihile hukkus kaks, Hersonis kolm

Kaks inimest hukkus ja veel 32 sai viga kui Venemaa tegi hommikul Krõvõi Rihi linnale raketirünnaku. Hukkunute hulgas oli üks politseinik, teatas Ukraina siseminister Ihor Klõmenko.

Dnipropetrovski oblasti sõjalise administratsiooni ülema Serhi Lõsaku sõnul tekitas raketirünnak ulatuslikke kahjustusi kolmele administratiivhoonele ja seitsmele eluhoonele.

Krõvõi Rih on Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenski sünnilinn.

Ukraina siseministri Ihor Klõmenko teatas hiljem, et Hersoni oblastis Odradokamõanka külas hukkus Venemaa õhurünnaku tõttu kolm tsiviilisikut. Lisaks sellele said rünnakus veel neli kohalikku inimest viga.

Venemaa rünnakutes Sumõle ja Zaporižžja oblastile sai mitu inimest viga

Vene väed ründasid hommikul Sumõ ja Zaporižžja linnu. Venemaa rünnakutes sai vähemalt kolm inimest viga. Kohapeal töötavad päästetöötajad.

Kopenhaagen teatas, et Taani saatis esimesed Leopard 1 tankid Ukrainasse

Taani, Saksamaa ja Hollandi annetatud 10 esimest Leopard 1 tanki jõudsid Ukrainasse, rohkem on teel, teatasid reedel Taani relvajõud. 

Kolm riiki teatasid veebruaris, et saadavad Ukrainasse 100 Saksamaal toodetud Leopard 1 tanki. 

Venemaa on tõendatult kaotanud 2300 tanki

Sõjandusblogi Oryx andmetel on Venemaa alates täieulatusliku invasiooni algusest kaotanud 2300 tanki. Ukraina peastaabi väitel on Vene väed alates invasiooni algusest kaotanud 4529 tanki.

Sama metoodika alusel on Ukraina kaotanud üle 640 tanki. Oryxi kaotuste hulka arvestatakse ainult need sõjalised kaotused, mis on visuaalselt tõendatud.

Ukraina õhutõrje hävitas 16 Shahedi drooni 20-st

Vene väed saatsid öösel Ukraina poole 20 Shahedi 131/136 ründedrooni, millest 16 tulistas Ukraina õhutõrje alla.

Ukraina alustas vilja eksporti läbi Horvaatia sadamate

Alates Venemaa taandumist Musta mere viljaleppest on Ukraina asunud otsima oma vilja ekspordiks alternatiivseid tarneviise. Üheks selleks vilja eksportimise uueks suunaks on ostunud hiljuti Horvaatia, teatas Ukraina majandusminister Julia Svõrõdenko Kolme mere algatuse tippkohtumisel Rumeenia pealinnas Bukarestis. Svõrõdenko sõnul laiendatakse alternatiivseid transpordikoridore vilja ekspordiks. Minister samas ei öelnud kui palju on Ukraina saatnud vilja maailmaturule läbi Horvaatia sadamate, vahendas CNN.

Venemaa saatis Lõuna-Ukraina poole teele taas Shahed droonid

Ukraina õhuväe teatel saatsid Vene väed Lõuna-Ukraina poole teele Shahed droonid. Droonid saadeti õhku Krimmi poolsaarelt ja Kubani piirkonnast Lõuna-Venemaal.

Venemaa on alates Musta mere viljaleppest lahkumist rünnanud korduvalt Ukraina sadamaid ja viljahoidlaid Lõuna-Ukrainas.

Ukraina valmistub talviseks elektrivõrgu kaitseks Vene rünnakute vastu

Ukraina relvajõud teevad ettevalmistusi talviseks Ukraina õhuruumi kaitseks, et tõrjuda Vene vägede rünnakud riigi elektritaristule. Selle puhul on võtmetähtsusega Gepard õhutõrjekahurid ning suurekaliibrilised kuulipildujad nagu USA päritolu Browning M2, vahendas Reuters. Eelmisel talvel sai pea pool Ukraina elektritaristust Vene rünnakute tõttu kahjustada.

USA teatas uuest relvaabi paketist Ukrainale

Ameerika Ühendriikide kaitseministeerium teatas neljapäeval uuest 600 miljoni dollari suurusest relvaabi paketist Ukrainale. Abipaketi raames antakse Ukrainale tehnikat oma õhutõrjevõimekuse töös hoidmiseks, täiendavaid HIMARSi rakette, 105mm kaliibriga suurtükimoona, demineerimistehnikat, elektroonilise sõjapidamise vahendeid ning tehnikat selle tõrjumiseks.

Venemaal algasid reedel kohalikud valimised

Vene Föderatsioonis algasid reedel mitmes regioonis kohalikud valimised. Valimisperiood lõppeb pühapäeval, vahendas Interfax.

Vene okupatsioonivõimud korraldavad valimisi ka okupeeritud Ukraina aladel. Briti kaitseministeerium hindas hiljuti oma sõjaarengute ülevaates, et selle eesmärgiks on okupeeritud alade kinnistamine Venemaa külge. Valimisi Venemaale ei peeta ei vabadeks ega õiglasteks.

Ukraina mõistis hukka libavalimised oma Venemaa okupeeritud aladel. Venemaa annekteeris 2022. aasta septembris Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni oblasti, ehkki ei kontrollinud neist ühtki täielikult. Eelnevalt viidi õigustuseks läbi referendumid.

Ukraina naine koeraga puruks pommitatud Orihhivis, koera nimi on Peremoha (võit) Autor/allikas: SCANPIX/EPA/KATERYNA KLOCHKO

ISW: Ukraina väed jätkavad Vene kaitsest läbi murdmist

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hommikuse rindeülevaate kohaselt jätkavad Ukraina üksused pealetungi Bahmuti lähistel ning Zaporižžja oblasti lääneosas, saavutades edu mõlemal rindelõigul.

Geolokeeritud videomaterjali kohaselt on Ukraina väed jõudnud Bahmuti lähistel Kliššiivkast veidi loode poole. Ukraina peastaabi teatel on Ukraina väed edukalt edenenud Bahmutist lõuna suunal ja samuti Zaporižžja oblasti rindelõigul Robotõne ja Verbove kandis. Ukraina sõdureid on geolokeeritud videomaterjali kohaselt näha olnud ka Verbovest loodes.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 640 sõdurit ja 31 suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:  

 

- elavjõud umbes 267540 (võrdlus eelmise päevaga + 640);

- tankid 4529 (+23);

- jalaväe lahingumasinad 8726 (+23);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 316 (+0);

- suurtükisüsteemid 5753 (+31);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 754 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 507 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 4570 (+29);

- tiibraketid 1455 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 8264 (+47);

- laevad / paadid 19 (+0);

- eritehnika 860 (+1).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC/CNN/Interfax/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: