Itaalia Lampedusa saarele saabus kahe päevaga 6700 migranti

Migrandid Lampedusal sel neljapäeval
Migrandid Lampedusal sel neljapäeval Autor/allikas: SCANPIX/EPA/CONCETTA RIZZO

Vahemerel asuvale Lampedusa saarele saabus 48 tunni jooksul 6700 migranti. 6000 elanikuga saare migratsioonikeskus suudab majutada vaid 400 inimest.

Itaalia Vahemere Lampedusa saarele saabus 48 tunni jooksul 6700 migranti. Lampedusa saare enda elanikkond on ainult veidi üle 6000 inimese. Saar asub lähedal Põhja-Aafrika rannikule.

Saare lähedal on Põhja-Aafrika riik Tuneesia ning Euroopa poolt Sitsiilia ja Malta. Tegu on esimese suurema saarega, kuhu jõuavad paljud Euroopa Liitu pääseda püüdvad migrandid, selgitas Reuters.

Lampedusa saare linnapea Filippo Mannino sõnul on Lampedusa küll saabunud inimesed vastu võtnud, kuid nüüdseks on saar kriisis. Ainuüksi neljapäeval jõudsid saarele üheksa paadiga kokku 387 migranti, kes seilasid sinna tõenäoliselt Tuneesia Sfaxi sadamast.

Giorgia Meloni juhitud parempoolne valitsus on lubanud immigratsioonile pidurit tõmmata. Asepeaminister Matteo Salvini kurtis, et Itaalia ei saa teistelt Euroopa Liidu liikmesriikidelt piisavalt abi ning nimetas migrantide saabumist sõjateoks ning Euroopa surmaks.

Meloni ütles Budapestis peetud konverentsil, et mõningane seaduslik migratsioon oleks Euroopale majanduslikult kasulik, kuid ei saa olla lahenduseks maailmajao halvenevale demograafilisele olukorrale.

Euroopa Liidu rändevoliniku Ylva Johanssoni sõnul on Lampedusal toimuv tõeliselt suur väljakutse, mis vajab Euroopa tasandil lahendust.

Lampedusa saare migrantide majutuskeskuses on ametlikult ainult 400 kohta, kuid kolmapäevase seisuga majutati seal 4000 inimest.

Rüseluse käigus põgenes keskusest mitukümmend inimest. Itaalia võimud kavatsevad mõned migrandid olukorra leevendamise eesmärgil viia Sitsiiliasse.

ISPI mõttekoja rändeanalüütiku Matteo Villa sõnul on Lampedusa eriliselt suure surve all, kuna 90 protsenti paadiga saabunud migrantidest on tulnud Tuneesiast, mis on lähim Aafrika riik saarele.

Saabumiste arvu on kasvatanud ka asjaolu, et merel on vähem päästemissioone inimeste merelt päästmiseks. Viimane on põhjustatud Giorgia Meloni valitsuse tegevusest, mille kohaselt on vabatahtlike organisatsioonide paate konfiskeeritud ning nende tegevust merel piiratud.

Itaalia on püüdnud Tuneesiaga suhteid parandada ning Euroopa Liit sõlmis juulis Tunises kokkuleppe, mis oleks pidanud piirama rändevoogu. Samas pole see lepe veel kohest mõju avaldanud. Itaalia valitsusallika sõnul ei ole leppe sisu veel ellu viidud ning Rooma ühes Euroopa Liiduga tahab selle jõustamise protsessi kiirendada.

Samal ajal on Hispaania võimude hinnangul Kanaari saartele septembri esimese kahe nädala jooksul saabunud 2831 inimest. Võrreldes hiljutise perioodiga on rändevoog Kanaari saartele kolmekordistunud. Hispaania valitsuse hinnangul on rändevoo põhjustajaks poliitiline ebastabiilsus Senegalis.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: