EL võib piirata kõrgtehnoloogia eksporti Hiinasse

Hollandi tehnoloogiafirma ASML-i tehas Berliinis
Hollandi tehnoloogiafirma ASML-i tehas Berliinis Autor/allikas: SCANPIX/Caro / Ruffer

Ajaleht Financial Times kirjutab, et Euroopa Liit uurib võimalusi, kuidas piirata kõrgthenoloogia eksporti Hiinasse. Brüssel üritab kaitsta oma majanduslikke huve, kuna USA ja Hiina kehtestavad ekspordipiirangud.

Euroopa Komisjon valis välja neli sektorit, mille puhul kaalub piirangute kehtestamist. Jutt käib pooljuhtidest, tehisintellektist, kvantarvutitest ja biotehnoloogiast, vahendas Financial Times

"Tehnoloogia on praegu geopoliitilise konkurentsi keskmes ja EL tahab seal olla otsustaja. Ja selleks on vaja ühtset EL-i seisukohta, mis põhineb ühisel riskide hindamisel," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Vera Jourova. 

USA kehtestas juba eelmise aasta sügisel ekspordipiirangud, mis ei luba Hiina ettevõtetel lisaks ameerika oskustöölistele kasutada riigi intellektuaalomandit, kiibitootmiseks vajalikke masinaid ja teenuseid ega komponente. 

Holland andis märtsis USA survele järele ning teatas, et piirab kõrgtehnoloogia eksporti Hiinasse. Selle raames piiras Holland kaasaegsete kiipide tootmiseks mõeldud masinate eksporti. Sellised piiranguid saavad EL-is otsustada liikmesriigid. Seetõttu üritab komisjon leida piirangute kehtestamise küsimuse osas üksmeelt. 

Jourova kinnitas, et komisjon teeb enne ettepanekute tegemist koostööd 27 liikmesriigiga.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: