Hiina eksport Venemaale kasvab mühinal
Hiina ja Venemaa vaheline kaubavahetus kasvab mühinal, eriti palju on kasvanud Hiina autode ja elektroonika eksport Venemaale, sest teised riigid on piiranud selliste kaupade eksporti Venemaale.
Aasta esimese kaheksa kuu jooksul kasvas Hiina päritolu kaupade eksport Venemaale 62%, kokku müüsid hiinlased venelastele 71,8 miljardi dollari väärtuses kaupa. Hiina sõidukite ja nende varuosade eksport Venemaale on kasvanud 4,5 korda ning nüüd moodustab viiendiku kogu Hiina ekspordist Venemaale.
On kasvanud korraga nii veokite, sõiduautode kui ehitusseadmete eksport.
Jaapani ja Euroopa autotootjad on harjunud kõrge turuosaga Venemaal, kuid pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse tuli Lääne tootjatel Venemaalt suuresti lahkuda. Tekkinud tühimiku täitsid Hiina tootjad.
Hiina eksportis umbes 420 000 sõidukit Venemaale aasta esimese seitsme kuu vältel. Nüüd moodustab sõidukite eksport Venemaale 16 protsenti Hiina autotööstuse ekspordist. Kõigest aastaga kasvas Vene turuosa Hiina sõidukite ekspordis neli korda.
Augustis pikendas Jaapan keeldu sõidukite ekspordile Venemaale. Keeld rakendub 1,9-liitrise või suurema mootoriga sõidukitele, aga ka kasutatud sõidukitele. Sanktsioonide tõttu hakkas Venemaa sõltuma Hiina sõidukitest, samas kui Jaapan otsib uusi turge oma kasutatud sõidukite müümiseks Kagu-Aasias, kirjutab Nikkei Asia.
Hiina olmeelektroonika ja elektriseadmete eksport Venemaale tõusis selle aasta esimese kaheksa kuuga 37 protsenti ning jalatsite eksport kasvas 54 protsenti.
"Mobiiltelefonide, arvutite ja teiste sarnaste Läänes toodetud kaupade import Venemaale langes järsult, ning Xiaomi ja teised Hiina brändid laiendavad oma turuosa," ütles Jaapanis tegutseva Venemaa ja Uute Iseseisvate Riikide Majandusuuringute Instituudi uuringujuht Takafumi Nakai Nikkei Asiale.
Hiina importis 83,2 miljardi väärtuses kaupu Venemaalt selle aasta jaanuarist augustini, mis on 14 protsendi võrra rohkem kui eelmise aasta samal perioodil. Toornafta, süsi, maagaas ja teised energiakandjad moodustasid rohkem kui 70 protsenti kogu impordist.
"India impordib aina rohkem toornaftat ja teisi tooraineid Venemaalt, kuid peaaegu ei ekspordi midagi Venemaale. Hiina ja Venemaa saavutasid tasakaalu omavahelises impordis ja ekspordis, ning neil on vastastikku sõltuv suhe," ütles Nakai.
Kasvanud kaubavahetus aga tähendab häid uudiseid Venemaaga piirnevatele Hiina linnadele, mille kaudu toimub kaubandus riikide vahel. Üks markantsemaid näiteid on Sise-Mongoolias asuv Manzhouli linn, mida tabad tõeline majandusbuum. Seni ainult 12 tundi päevas toimunud kaupade piirikontrolli laiendati ööpäevaringseks.
Linna keskuses on avanemas aina rohkem kohvikke ja restorane, mis pakuvad Vene köögi roogi. Nikkei Asia reporter märkas ka Venemaalt pärit Vene traditsioonilises riietuses tantsijaid. Ajakirjanikuga suhelnud Vladivostokist pärit tantsijad olid rõõmsad, et Hiinas saavad nad teenida sellist palka, mida poleks nad Venemaal kunagi saanud.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Nikkei Asia