Hamas ähvardab Iisraeli õhurünnakute jätkumise korral pantvangid hukata

{{1696908900000 | amCalendar}}
Iisraeli sõdurid Ashkelonis
Iisraeli sõdurid Ashkelonis Autor/allikas: SCXANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Hamas ähvardas esmaspäeva õhtul, et tapab pantvangid, kui Iisrael jätkab rünnakuid Gaza sektoris. USA, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Suurbritannia liidrid lubasid esmaspäeval ühisavalduses toetada Iisraeli jõupingutustes oma riigi kaitsmiseks. Iisraelis on tapetud umbes tuhat inimest.

Olulised Iisraelis toimuvad sündmused teisipäeval:

- Prantsusmaa ja Hispaania ei toeta EL-i abi peatamist Palestiinale

- IIsraeli kaitsevägi soovitab Gaza elanikel Egiptusesse lahkuda;

- Iisraeli kaitsevägi taastas kontrolli Iisraeli-Gaza piiri üle;

- Hamas ähvardab hukata pantvangid, kui Iisrael jätkab õhurünnakuid Gazas;

- USA ja liitlased lubasid ühisvalduses aidata Iisraelil end kaitsta;

- USA ei kavatse Iisraeli ja Hamasi konflikti otseselt sekkuda;

- Bideni sõnul on Hamasi käes tõenäoliselt pantvangis ameeriklasi;

- Hamasi rünnakus on Iisraelis tapetud umbes tuhat inimest;

- Iisraeli peaminister Netanyahu nõuab rahvusliku ühtsuse valitsust.

Hamas kinnitas rühmituse kahe tähtsa liikme hukkumist Gazas

Iisrael tappis Gaza sektorit rünnates Hamasi kaks tähtsat liiget, teatas rühmitus teisipäeva õhtul, kinnitades Iisraeli armee varasemat teadet.

Zakaria Muammar juhtis rühmituse majandusasju ning Jawad Abu Shamala koordineeris sidemeid teiste Palestiina fraktsioonidega, edastas Hamas.

Rühmitus teatel kuulusid mõlemad mehed Hamasi poliitbüroosse.

Iisraeli armee teatel tapeti kaks Hamasi juhti ööl vastu teisipäeva korraldatud rünnakutes.

Ukraina luure: Venemaa teadis Hamasi rünnaku ettevalmistamisest

Venemaa juhtkond teadis Hamasi plaanist rünnata 7. oktoobril Iisraeli, ütles teisipäeval Ukraina luurepeavalitsuse esindaja.

"Ukraina kaitseministeeriumi luurepeadirektoraadi andmetel teadis Venemaa juhtkond, et Hamas valmistab ette terrorirünnakut Iisraeli vastu. Venemaa andis Hamasi terroristidele üle Ukraina-vastase sõja käigus hõivatud relvad," ütles luurepeavalitsuse esindaja Andri Tšernjak.

Ukraina sõjaväeluure rõhutas, et Moskva kasutab Hamasi rünnakut Iisraelile järjekordseks Ukraina-vastaseks kihutustööks ja maailma tähelepanu kõrvalejuhtimiseks Venemaa kallaletungilt Ukrainale.

Ukraina sõjaväeluurel on ka teavet Venemaa erasõjavägede suhtlemise ja kogemuste vahetamise kohta Hamasi võitlejatega.

Ennist teatas Ukraina sõjaväeluure, et Venemaa kasutab Hamasi rünnakut Iisraeli riigi vastu Ukraina diskrediteerimiseks, levitades eelkõige väärteavet väidetava Ukrainale saadetud lääne relvade müümise kohta terroristidele.

"Vene sõjaväeluure peavalitsus on Ukraina lahingute käigus saadud USA-s ja EL-i riikides valmistatud relvad Hamasi terroristidele juba üle andnud. Järgmiseks sammuks peaks venelaste plaani kohaselt olema Ukraina sõjaväe süüdistamine korrapärases lääne relvade terroristidele müümises," teatas Ukraina sõjaväeluure.

Hamas alustas Ashkeloni linna ründamist rakettidega

Terroriorganisatsioon Hamas alustas teisipäeva õhtul Ashkeloni linna ründamist rakettidega. Hamas teatas varem, et enne kella viit peavad kõik tsiviilisikud Ashkelonist lahkuma, vahendas The Guardian. 

Iisrael teatas kahe tähtsa islamiäärmuslase tapmisest

Iisraeli armee teatas teisipäeval kahe islamiäärmuslase tapmisest Gaza sektoris. Mõlemad islamistid kuulusid terroriorganisatsiooni Hamas. Iisrael teatas, et kaks hukkunut on  Zakaria Abu Maamer ja Jawad Abu Shamala.

Abu Maamer oli Hamasi poliitbüroo liige. Abu Shamala oli Hamasi majandusminister. Iisrael teatas, et mõlemad juhid aitasid Hamasil rünnakut planeerida. 

Borrell kutsus Iisraeli ja Palestiina välisministri võtma osa ühenduse välisministrite erakorralisest kohtumisest teisipäeval

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et Iisraeli välisminister Eli Cohen ja tema Palestiina kolleeg Riyad al-Maliki kutsuti võtma osa kõnelustest Hamasi üllatusrünnaku teemal.

EL on Hamasi rünnakud Iisraelile karmilt hukka mõistnud, kuid palestiinlaste arenguabi jätkamist puudutavad signaalid on olnud vastukäivad.

Prantsusmaa ja Hispaania ei toeta EL-i abi peatamist Palestiinale

Hispaania välisminister José Manuel Albares ütles teisipäeval, et Hispaania valitsus ei toeta Euroopa Liidu abi peatamist Palestiinale.

"Koostöö peaks jätkuma, meie ei tohi segi ajada EL-is terroristlike ühenduste nimekirja kantud Hamasi ja Palestiina elanikke või kohapeal tegutsevaid ÜRO organisatsioone," ütles Albares intervjuus Hispaania raadioga.

Ta lisas, et Palestiina vajab tulevikus veelgi rohkem abi.

Sarnast avaldust tegi ka Prantsuse välisministeerium teisipäeva hommikul.

"Meie ei toeta palestiinlasi otseselt aitava abi peatamist, ning meie oleme sellest teada andnud Euroopa Komisjonile," seisis avalduses.

EL-i välisministrid arutavad Palestiina abistamise küsimust teisipäeva õhtul.

IIsraeli kaitsevägi soovitab Gaza elanikel Egiptusesse lahkuda

Iisraeli kaitsevägi soovitab õhurünnakuid kartvatel palestiinlastel lahkuda Gazast ning suunduda Egiptusesse.

"Rafah piiripunkt on veel avatud. Igaühel, kes saab lahkuda, soovitan ma lahkuda," ütles Iisraeli kaitseväe kõnesik Richard Hecht kõneldes välismaiste ajakirjanikega.

Rafah piiripunkt on ainus piiripunkt Gaza ja Egiptuse vahel, veel kuus piiripunkti Iisraeli ja Gaza vahel on suletud.

Iisraeli kaitsevägi on leidnud umbes 1500 Hamasi võitleja surnukeha

Iisraelist ja Gaza sektori ümbrusest on leitud umbes 1500 Hamasi võitleja surnukeha, teatas Iisraeli armee teisipäeval.

"Iisraelist ja Gaza sektori ümbrusest on leitud ligikaudu 1500 Hamasi võitleja surnukeha," rääkis Iisraeli kaitseväe pressiesindaja Richard Hecht ajakirjanikele, lisades, et julgeolekujõud on "enam-vähem taastanud kontrolli piiri üle" Gazaga.

Sama ajal jätkab Iisrael õhurünnakuid Gaza vastu.

Iisraeli kaitsevägi taastas kontrolli Iisraeli-Gaza piiri üle

Iisraeli kaitseväe kõneisik Daniel Hagari teatas teisipäeva hommikul, et Iisrael on taastanud kontrolli Gaza piiri üle. Laupäeva hommikul alanud sissetungi ajal lammutas Hamas mitmes piiri lõigus piiritara.

"Viimase päeva jooksul ükski terrorist ei sisenenud piiritara kaudu," ütles Hagari pressikonverentsil.

Iisraeli sapöörid mineerivad praegu piiritara mõrade lähedal olevaid alasid, ütles Hagari.

Siiski hindab Iisraeli kaitsevägi, et väike arv Hamasi terroriste peidab ennast siiamaani Iisraeli territooriumil.

Hamas ähvardab hukata pantvangid, kui Iisrael jätkab õhurünnakuid Gazas

Hamas ähvardas esmaspäeva õhtul, et tapab pantvangid, kui Iisrael jätkab rünnakuid Gaza sektoris.

Hamasi relvastatud tiiva teatel toob iga ilma eelneva hoiatuseta tehtud õhulöök kaasa ühe tsiviilisiku hukkamise.

"Vaenlane ei mõista inimkonna ja eetika keelt, seega räägime nendega keeles, mida nad mõistavad," öeldi Hamasi relvastatud tiiva avalduses.

Hamas on Iisraelist röövinud umbes 150 inimest, kelle seas tsiviilisikuid ja sõdureid.

Hamasi ähvardust kritiseeris teisipäeval ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

"Hamasi väljapressimine pärast tema terroriakte on põlastusväärne ja vastuvõetamatu," ütles Saksamaad külastav Macron ajakirjanikele.

USA ja liitlased lubasid ühisavalduses aidata Iisraelil end kaitsta

USA, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Suurbritannia liidrid lubasid esmaspäeval ühisavalduses toetada Iisraeli jõupingutustes oma riigi kaitsmiseks, teatas Valge Maja.

"Me tunnustame Palestiina rahva õigustatud püüdlusi, kuid Hamas ei paku Palestiina rahvale midagi peale terrori ja verevalamise," lisati avalduses.

"Hamasi terrorirünnakutel pole õigustust ega legitiimsust ning need tuleb kõikjal hukka mõista," toonitasid riigipead.

Ühtlasi kutsuti Iraani ja teisi riike üles konflikti mitte Gazast kaugemale laiendama.

"Lisaks kutsume Iraani ja kõiki teisi riike ning äärmusrühmitusi, kes võivad püüda sellist olukorda ära kasutada, üles seda mitte tegema," lisati avalduses.

USA ei kavatse Iisraeli ja Hamasi konflikti otseselt sekkuda

Ühendriikidel ei ole plaani pärast Palestiina äärmusrühmituse Hamasi üllatusrünnakut Iisraeli konflikti otseselt sõjaliselt sekkuda, teatas Valge Maja esmaspäeval.

"Ei ole kavatsust panna USA saapaid niiöelda maa peale," ütles riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby ajakirjanike küsimustele vastates.

"President Joe Biden jälgib olukorda suure tähelepanuga ja me kaitseme alati oma riikliku julgeoleku huve," lisas Kirby siiski.

Lahingutes Hamasiga hävinud Iisraeli politseijaoskond Lõuna-Iisraelis Sderoti linnas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Jack Guez

Bideni sõnul on Hamasi käes tõenäoliselt pantvangis ameeriklasi

USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et Palestiina äärmusrühmitus Hamas hoiab ameeriklasi tõenäoliselt pantvangis pärast ootamatut rünnakut Iisraeli vastu.

President kinnitas, et USA ametnikud teevad Iisraeliga koostööd pantvangide vabastamiseks.

"Südantlõhestavates rünnakutes hukkunute hulgas oli viimastel andmetel vähemalt 11 USA kodanikku," sõnas Biden avalduses.

"Ameerika kodanike turvalisus – olgu kodus või välismaal – on minu kui presidendi peamine prioriteet," toonitas president.

"Kuigi me alles töötame kinnituse saamise nimel, siis usume, et Hamasi võetud pantvangide hulgas võib olla Ameerika kodanikke," ütles Biden avalduses pärast kohtumist oma riikliku julgeolekumeeskonnaga Valges Majas.

"Olen suunanud oma meeskonna tegema koostööd Iisraeli kolleegidega pantvangikriisi igas aspektis, mille seas luureandmete jagamisel ja ekspertide saatmisel. Konsulteerime ja nõustame Iisraeli kolleege pantvangide vabastamise jõupingutustes," rääkis president.

USA kõrge kaitseametnik kinnitas varem päeval, et USA valitsuses käivad pidevad arutelud pantvangide olukorra üle Gazas.

USA ametnik võrdles Hamasi rünnakuid ühtlasi terrorirühmituse Islamiriik kurikuulsa jõhkrusega.

"Need on Islamiriigi tasemel metsikused, mida oleme näinud toimepanduna Iisraeli tsiviilisikute vastu – valimatud mõrvad, majade mahapõletamine ja noorte tapmine muusikafestivalidel," rääkis ametnik.

Tapetute seas on ka mitme teise riigi kodanikke, näiteks teatas Argentina seitsme oma kodanikku hukkumisest ning 15 argentiinlase kadunuks jäämisest IIsraelis. Prantsusmaa teatas 2 oma kodaniku hukkumisest ja 14 prantslase kadunuks jäämisest Hamasi rünnakute järel.

Hamasi rünnakus on Iisraelis tapetud umbes tuhat inimest

Palestiina äärmusrühmituse Hamasi rünnakus on Iisraelis tapetud umbes tuhat inimest. Rohkem kui 3400 iisraellast on saanud vigastada, vahendas The Guardian.

Ühtlasi on rühmitus pantvangi võtnud umbes 150 inimest.

Peamiselt on tegemist Iisraeli kodanikega, kuid ohvrite seas on ka palju välismaalasi.

Iisraeli armee on teenistusse kutsunud sadu tuhandeid reservväelasi ja arvatakse, et riik valmistab ette maavägede rünnakut Gazale.

Iisraeli peaminister Netanyahu nõuab rahvusliku ühtsuse valitsust

Peaminister Benjamin Netanyahu kutsus esmaspäeval Iisraeli opositsiooni üles moodustama rahvusliku ühtsuse valitsust, kuna riik on sattunud Palestiina äärmusrühmituse rünnaku alla.

"Kutsun opositsiooniliidreid üles moodustama viivitamatult rahvusliku ühtsuse erakorralist valitsust ilma igasuguste eeltingimusteta," ütles Netanyahu televisioonis peetud kõnes.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Karl Kivil

Allikas: AFP/BNS/Times of Israel/The Guardian/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: