Iisraeli peaminister lubas Hamasi täielikult hävitada

{{1697082240000 | amCalendar}}
Iisrael jätkab Gaza pommitamist
Iisrael jätkab Gaza pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/EPA/MOHAMMED SABER

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tõotas kolmapäeval jätkata võitlust Hamasiga ja ähvardas, et kõik Palestiina rühmituse liikmed hävitatakse. Iisrael jätkas neljapäeva varahommikul Gaza pommitamist.

Olulised Iisraelis toimuvad sündmused neljapäeval:

Iisraeli erakorraline valitsus vannutati ametisse

Iisraeli seadusandjad vannutasid neljapäeval häältega 66:4 ametisse erakorralise valitsuse, teatas parlament päev pärast seda, kui peaminister Benjamin Netanyahu teatas sõjaaegsest partnerlusest senise rivaaliga.

Benny Gantz ja viis tema partei liiget vannutati ministriks, opositsioonijuht Yair Lapid aga teatas, et tema  valitsusega ei ühine.

Iisraeli opositsioonijuht süüdistas valitsust andestamatus läbikukkumises

Opositsiooniliider Yair Lapid süüdistas neljapäeval Iisraeli valitsust "andestamatus läbikukkumises", kuna see ei hoidnud ära Hamasi võitlejate nädalavahetuse jõhkrat rünnakut, milles hukkus Iisraelis üle 1200 inimese.

"Laupäevane läbikukkumine on andestamatu," ütles Lapid televisioonis edastatud pöördumises, lisades, et ei liitu peaminister Benjamin Netanyahu ja opositsioonilise Rahvusliku Ühtsuse partei juhi Benny Gantzi välja kuulutatud erakorralise valitsusega.

Iisraeli kaitsevägi: Gazat on rünnatud 4000 tonni lõhkeainega

Iisraeli kaitsevägi teatas, et on pommitanud Gaza sektorit umbes 6000 pommiga, mis sisaldasid kokku 4000 tonni lõhkeainet alates laupäevast, mil ta alustas Hamasi sihtmärkide ründamist.

"Gaza sektorile on heidetud ligikaudu 6000 pommi kogukaaluga 4000 tonni," seisis relvajõudude neljapäevases avalduses.

Ohvrite arv Iisraelis tõusis 1300 inimeseni

Alates Hamasi rünnaku algust laupäeval sai surma 1300 Iisraeli elanikku. Enamik ohvreid on inimesed, kes said surma nende endi kodudes Hamasi ründajate käe läbi. Samuti kujunes ohvriterohkeks paigaks Gaza piiri lähedal kõrbes peetud muusikafestival.

Iisrael keskendub Gazat rünnates Hamasi juhtidele

Iisraeli relvajõudude rünnakutes Hamasile keskendutakse islamirühmituse Gaza sektori juhtide, sealhulgas Yahya Sinwari mahavõtmisele, ütles sõjaväe pressiesindaja neljapäeval.

"Praegu oleme me keskendunud nende kõrgemate juhtide mahavõtmisele, mitte ainult sõjalistele juhtidele, vaid ka valitsusjuhtidele, Sinwarini välja," ütles pressiesindaja Richard Hecht ajakirjanikele, pidades silmas Hamasi juhti Gazas.

Nad on otseselt seotud Hamasi laupäevase rünnakuga Iisraelile, milles sai surma üle 1200 inimese, lisas Hecht.

Iisrael ei anna Gazale vett ja kütust enne pantvangide vabastamist

Iisraeli energiaminister Israel Katz lubas neljapäeval, et tema riik ei võimalda elutähtsaid varusid ega humanitaarabi Gazasse enne, kui Hamas pole vabastanud kõiki nädalavahetuse üllatusrünnakus röövitud inimesi.

"Humanitaarabi Gazasse? Ühtegi elektrilülitit ei vajutata sisse, ühtegi veekraani ei avata ja ükski kütuseveok ei sisene, kuni röövitud iisraellased pole koju naasnud," märkis Katz.

Iisraeli peaminister lubas Hamasi täielikult hävitada

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tõotas kolmapäeval jätkata võitlust Hamasiga ja ähvardas, et kõik Palestiina rühmituse liikmed hävitatakse.

"Hamas on Daesh (terrorirühmitus Islamiriik) ja me purustame nad ja hävitame nad. Nagu maailm on hävitanud Daeshi. Nad kõik on surnud mehed," lubas  Netanyahu.

Iisraeli teatel on terrorirühmituse Hamas rünnakutes hukkunud vähemalt 1300 inimest ja viga saanud üle 3000. Ligi 100 inimest on Gazas Hamasi poolt pantvangi võetud.

Saksamaa saadab Iisraelile kaks drooni

Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ütles neljapäeval, et riik saadab Iisraelile kaks Saksamaal toodetud Heroni drooni. "Saksamaa seisab Iisraeli kõrval," lubas Pistorius. 

Saksamaa kantsler Olaf Scholz ütles neljapäeval, et Hamasi rünnak poleks olnud võimalik ilma Iraani toetuseta. 

"Meil ei ole seni käegakatsutavaid tõendeid, et Iraan andis sellele argpükslikule rünnakule konkreetset operatiivtoetust. Aga kõigile meile on selge, et ilma Iraani toetuseta viimastel aastatel ei oleks Hamas olnud suuteline viima läbi selliseid pretsedendituid rünnakuid Iisraeli territooriumile" ütles Scholz parlamendile.

Scholz lubas samuti neljapäeval, et Berliin keelab terroriorganisatsiooni Hamas ja sellega seotud organisatsioonide tegevuse Saksamaal. 

Iisrael jätkab Gaza pommitamist

Iisraeli kaitsejõud viivad praegu Gaza sektoris läbi laiaulatuslikku rünnakut terroriorganisatsiooni Hamas sihtmärkide vastu, teatas neljapäeva hommikul Iisraeli armee. 

Terroriorganisatsioon Hamas väitis, et Gaza sektoris on sõjas Iisraeliga tapetud vähemalt 1200 inimest. 

USA hinnangul elab Gazas ligi 600 ameeriklast

Valge Maja ametnik ütles, et Gaza sektoris elab umbes 500-600 USA kodanikku. Mõned ameeriklased üritavad Gazast lahkuda Egiptusesse. 

"Me räägime Egiptuse valitsusega, Iisraeli valitsusega, et kuidas saaksime seda korraldada. Peame kahe valitsusega tegema koostööd," ütles ametnik. 

Egiptus sulges Rafah piiripunkti. Egiptuse võimud siiski eeldavad, et suur hulk palestiinlasi üritab peagi piiri ületada, hoolimata sellest, kas piiripunkt taas avatakse või mitte, vahendas The Wall Street Journal. 

Iisraeli kõrge ametnik ütles, et käimas on läbirääkimised, et Palestiina tsiviilelanikud ja ameeriklased saaksid Gazast lahkuda Egiptusesse.

Biden kutsus Iisraeli üles sõjareegleid järgima

USA president Joe Biden ütles kolmapäeval, et Iisrael peaks oma võitluses äärmusrühmituse Hamasi vastu järgima sõjareegleid.

Biden sõnas, et on rääkinud peaminister Benjamin Netanyahuga neljandat korda pärast Palestiina rühmituse laupäevast rünnakut, mis on vallandanud verise sõja Iisraeliga.

USA president rääkis, et tunneb Netanyahut juba 40 aastat.

"Meil on väga avameelne suhe, ma tunnen teda hästi. Ja ma toonitasin talle olulisust, et Iisrael koos kogu viha ja pettumusega tegutseks sõjareeglite järgi," sõnas Biden.

"Ja seal on sõjareeglid," lisas president.

"Palestiina äärmusrühmituse Hamas rünnakud on metsikus, mida pole pärast holokausti kunagi nähtud," ütles Netanyahu telefonivestluses Bideniga.

"Meil on sajad mõrvatud, perekonnad minema pühitud oma kodudest, brutaalselt vägistatud ja tapetud naised. Nad võtsid kaasa kümneid lapsi, sidusid nad kinni, põletasid neid ja hukkasid nad. Nad võtsid sõduritel päid maha," kirjeldas Netanyahu.

"See rünnak on toonud pinnale valusaid mälestusi ja arme, mille on jätnud aastatuhandet kestnud antisemitism ja juudi rahva vastu suunatud genotsiid," tõdes Biden.

"Minu pühendumus Iisraeli julgeolekule ja juudi rahva turvalisusele on vankumatu. USA on Iisraeli seljataga," rõhutas USA president.

Biden hoiatas samas Iraani, et see oleks ettevaatlik, kuna Lähis-Idas kasvavad pinged seoses Iisraeli sõjaga äärmusrühmitusega Hamas.

"Tegime iraanlastele selgeks, et olge ettevaatlikud," ütles Biden Valges Majas juudikogukonna juhtidega peetud ümarlaual.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: WSJ/BNS/CNN/Reuters/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: