WSJ: Iisraeli-vastane kriitika kaotab USA-s hoogu

Iisraeli-vastane meeleavaldus USA-s
Iisraeli-vastane meeleavaldus USA-s Autor/allikas: SCANPIX/AFP/SPENCER PLATT

Terroriorganisatsioon Hamas alustas hiljuti rünnakut Iisraeli vastu ning mõned vasakpoolsed aktivistid ning rühmitused hakkasid siis kohe hoopis Iisraeli kritiseerima. Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et selline kriitika kaotab nüüd riigis hoogu, paljud aktivistid võtsid oma sõnad tagasi ning hoiavad nüüd palju madalamat profiili.

Hamas alustas rünnakut Iisraeli vastu eelmisel laupäeval. Mõned Palestiinat toetavad rühmitused ja aktivistid väitsid siis, et Iisraeli poliitika ei jätnudki palestiinlastele muud valikut, kui hakata kasutama vägivalda, vahendas The Wall Street Journal.

Ülikoolide juhid, USA juudiorganisatsioonid mõistsid sellised avaldused siiski kohe hukka. Sekkusid ka mõned ettevõtjad. Firmade juhid ähvardasid, et ei võta tööle selliseid tudengeid, kes süüdistasid rünnakus Iisraeli.

Mõned vasakpoolsed aktivistid ja tudengid süüdistasid varem Iisraeli tingimuste loomises, mis tõi kaasa Hamasi rünnaku. Selliste aktivistide toetust naudib ka demokraatliku partei vasakpoolne tiib. 

Eelmisel pühapäeval toimus New Yorgis USA vasakpoolse rühmituse DSA korraldatud Iisraeli-vastane meeleavaldus. Varem on selle rühmitusega seostatud ka vasakpoolset poliitikut Alexandria Ocasio-Cortezi. Teisipäeval Ocasio-Cortez siiski distantseerus end sellest üritusest ja mõistis juudivastase propaganda hukka.

Harvardi ülikoolis tegutsev Palestiina-meelne grupp ning veel 30 rühmitust kirjutasid eelmisel nädalavahetusel alla avaldusele, milles väideti, et "vägivallas on süüdi Iisraeli apartheidirežiim." Teisipäeval mõistsid selle avalduse teravalt hukka 17 Harvardi tudengiorganisatsiooni, 500 õppejõudu, kolm tuhat vilistlast.

USA miljardär Bill Ackman ütles, et ettevõtjad hakkasid uurima, millised inimesed sellele Harvardis ringelnud avaldusele alla kirjutasid. 

"Kui võtate kellegi tööle, siis tuleb vaadata, milline on tema iseloom, kuidas ta hoolib oma kaasinimestest. Kui nad toetavad terroriste, siis ma ei tea, milline firma neid tööle tahaks võtta," märkis Ackman. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: