X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Iisraeli armeel õnnestus tappa Hamasi juhtivliige

{{1697427660000 | amCalendar}}
Iisrael jätkab Gaza piirile vägede koondamist
Iisrael jätkab Gaza piirile vägede koondamist Autor/allikas: SCANPIX/AP/Tsafrir Abayov

Iisraeli sõjavägi teatas, et tappis Gaza sektori põhjaosadele suunatud rünnakute käigus terroriorganisatsiooni Hamas kõrge komandöri. Iisraeli armee teatas pühapäeva õhtul, et ligi pool miljonit inimest on lahkunud Gaza põhjaosast lõunasse.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi konfliktis esmaspäeval:

EL käivitab humanitaarlennukoridori Gazasse

Euroopa Liit (EL) käivitab sel nädalal esimeste lendudega humanitaarlennukoridori Gazasse läbi Egiptuse, teatas esmaspäeval Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

"Gaza palestiinlased vajavad humanitaarabi ja muud abi. Sellepärast käivitame Euroopa Liidu humanitaarabi õhusilla Gazasse läbi Egiptuse. Esimesed kaks lendu algavad sel nädalal," ütles von der Leyen pressikonverentsil Albaania pealinnas Tiranas, kus ta osales piirkondlikul Balkani tippkohtumisel.

Türgi välisminister vestles Hamasi juhiga pantvangide vabastamisest

Türgi välisminister Hakan Fidan arutas esmaspäeval Hamasi juhi Ismail Haniyehiga telefonikõne ajal pantvangide vabastamise võimalust, teatas tema ametkond.

"Välisminister arutas Hamasi juhiga telefonikõne ajal viimaseid arenguid Palestiinas ja tsiviilisikute vabastamise võimalust," teatas välisministeerium.

Haniyeh kutsus laupäeval palestiinlasi üles lükkama tagasi põgenemine Gaza sektori lõunaosasse ja Egiptusesse. "Mingit migreerumist Gazast Egiptusesse ei tule. Meie otsus on jääda oma maale," ütles Haniyeh.

Samuti lükkas Hamasi juht tagasi Iisraeli nõudmise, et Gaza põhjaosa elanikud eeldatava maismaaoperatsiooni eel lõunasse evakueeruks.

Prantsuse minister: Liibanon ei tohi sekkuda Iisraeli-Hamasi sõtta

Liibanoni võimud peaksid võtma tarvitusele kõikvõimalikud meetmed, et vältida sõda Iisraeliga, ütles Prantsuse välisminister Catherine Colonna esmaspäeval Beirutis, pärast seda, kui riigi lõunaosa piirialal on mitmel päeval leidnud aset tulevahetus šiiarühmituse Hezbollah ja juudiriigi armee vahel.

"Liibanoni ametnikel lasub vastutus teha kõik võimalik, et vältida Liibanoni kiskumist spiraali," ütles Colonna pressikonverentsil, lisades, et ükski osapool ei tohi olukorda enda huvides ära kasutada.

AFP: Gaza Rafah' piiripunkti lähedast maa-ala tabas raketirünnak

Blokaadi all oleva Gaza sektori ja Egiptuse vahelise Rafah' piiripunkti lähiümbruse maa-ala tabas esmaspäeval sõjaline rünnak, ütlesid AFP korrespondendid, samas kui piirkonda on tulnud sajad üle piiri minna soovivad palestiinlased.

Suletud piiripunkti ala Gaza sektori lõunaosas tabasid Iisraeli õhurünnakud läinud nädalal vähemalt kolmel korral, pärast seda, kui 7. oktoobril korraldasid Hamasi terroristid Iisraeli vastu verise üllatusrünnaku.

Iisraeli kaitseminister lubas vaatamata kõrgele hinnale võita sõja Hamasiga

Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant ütles tema riiki väisavale USA välisministrile Antony Blinkenile esmaspäeval, et oodata on pikka, kuid sellele vaatamata edukat sõjateed Hamasi võitlejate vastu.

"Lubage mul öelda, härra minister, sellest tuleb pikk sõda, hind tuleb kõrge, ent me võidame - Iisraeli eest, juudi rahva eest ja väärtuste eest, millesse meie mõlemad riigid usuvad," ütles Gallant Blinkenile Tel Avivis kaitseministeeriumis peetud pressikonverentsil.

Prantsusmaa: Hamas takistab Gaza elanike lahkumist

Prantsuse välisminister Catherine Colonna süüdistas Gamasi tsiviilelanike lahkumise takistamises. Ministri sõnul inimestel peab olema võimalus sõjakoldest lahkuda.

Viibides visiidil Egiptuses ütles Colonna samuti, et Gaza blokaad on vastuolus humanitaarõigusega.

"Humanitaarabi peab olema lubatud sisse, sest on lubamatu jätta Hamasi kuritegude eest mittevastutavad naised, mehed ja lapsed kannatama," lisas Colonna.

Raketihäiret anti nii Tel Avivis kui Jeruusalemmas

Jeruusalemmas kaikusid esmaspäeval raketihoiatuse sireenid ning linnast kostis mitu plahvatust, ütlesid AFP korrespondendid.

Iisraeli sõjavägi kinnitas õhuhäiresireene nii Tel Avivis kui Jeruusalemmas, mis on Iisraeli kaks suuremat linna.

Samas katkestas raketihäire ka parlamendiistungit, millega alustati seadusandliku kogu talvist istungjärku.

Palestiina äärmusrühmituse Hamas võitlejate sõda Gaza sektorist Iisraeli vastu käib juba 10. päeva.

Hezbollah teatas Iisraeli piirikaamerate hävitamisest

Liibanoni äärmusrühmitus Hezbollah teatas esmaspäeval, et on asunud hävitama Iisraeli armeepostide seirekaameraid Liibanoni-Iisraeli piiril. 

Hezbollah´ meediaorganisatsioon avaldas video, millel snaiperid tulistavad viies punktis piiril Iisraeli turvakaameraid. Üks hävitatud kaamera asus Iisraeli Metula linna juures. 

Ilmselt soovib äärmusrühmitus varjata Iisraeli armee eest liikumisi piiri Liibanoni poolel.

Viimaste päevade tulevahetustes piiril on Liibanoni poolel saanud surma vähemalt seitse inimest, nende seas neli Hezbollah´ liiget. 

Iisraeli sõjavägi: Hamas röövis rünnaku käigus 199 inimest

Iisraeli sõjavägi teatas esmaspäeval, et täpsustatud andmetel röövisid Hamasi võitlejad rünnakus Iisraeli lõunaosale 199 inimest. 

"Meil on täpsustatud andmed 199 pantvangi kohta," ütles relvajõudude kõneisik Daniel Hagari.

Varasematel andmetel röövisid Hamasi võitlejad rünnaku käigus 155 inimest.

Iisrael eitas teateid Gaza relvarahust

Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu büroo eitas esmaspäeval teateid relvarahust Gaza sektoris, mis võimaldaks välismaalastel Egiptusse põgeneda ning tuua sektorisse abi. 

"Hetkel ei ole relvarahu ega humanitaarabi lubamist Gazasse vastutasuks välismaalaste lahkumise eest," teatas Netanyahu büroo avalduses.

Terroriorganisatsioon Hamas väitis esmaspäeval, et Gaza sektoris on Iisraeli õhulöökide tõttu surma saanud vähemalt 2750 inimest. 

Iisraeli armeel õnnestus tappa Hamasi juhtivliige

Iisraeli sõjavägi teatas, et tappis Gaza sektori põhjaosadele suunatud rünnakute käigus terroriorganisatsiooni Hamas kõrge komandöri. 

Iisraeli armee andmetel tabati pühapäeval umbes 250 sihtmärki. Relvajõudude teatel leiti Hamasi lõunaringkonna ülem üles luureandmete abil. Iisrael teatas ühtlasi, et andis löögi mitmele sõjaväebaasile ja vaatluspostile ning rakettide tulistamispaikadele.

ÜRO peasekretäri sõnul seisab Lähis-Ida kuristiku äärel

ÜRO peasekretär António Guterres hoiatas pühapäeval, et Lähis-Ida seisab kuristiku äärel.

Guterres nõudis ühtlasi, et Gaza sektorit valitsev äärmusrühmitus Hamas vabastaks pantvangid ja Iisrael lubaks transportida Gazasse humanitaarabi.

ÜRO hinnangul hakkavad Gaza sektoris joogivesi, elekter ja muud olulised ressursid otsa saama.

ÜRO kinnitusel võidakse nende Egiptuses hoitavad toidu-, vee-, ravimite- ja kütusevarud Gazasse saata tundide jooksul, kui nende töötajad lubatakse takistamatult sektorisse.

Guterres kutsus Hamasi üles pantvange viivitamatult ja tingimusteta vabastama.

"Mõlemad neist kahest eesmärgist on täidetavad iseenesest ja tingimusteta. Need ei tohiks muutuda läbirääkimisteks ja need tuleb ellu viia, sest see on õige asi, mida teha" toonitas Guterres.

"Minu kohus on esitada mõlemad üleskutsed selles dramaatilises olukorras ehk hetkel, kui seisame Lähis-Idas kuristiku äärel," lisas peasekretär.

USA väljendas kartust Iraani otsese sekkumise pärast Gaza sõtta

Ühendriigid väljendasid pühapäeval kartust Iisraeli ja Palestiina islamistliku äärmusrühmituse Hamas vahelise sõja eskaleerumise ning väljavaate pärast, et Iraan võib sellesse otseselt sekkuda.

Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan ütles telekanalile CBS, et võimalik on uue rinde avanemine Iisraeli-Liibanoni piiril.

"Me ei saa välistada, et Iraan võib valida otseselt sekkumise mingil viisil. Me peame valmistuma ette igaks võimalikuks ettenägematuks juhuks," sõnas Sullivan.

Iraan on Hamasi ja Liibanoni šiiitliku äärmusrühmituse Hizbollah' kauane tugev toetaja, aidates neid nii rahaliselt kui relvastusega.

Sullivani sõnul on väljavaade Iraani sekkumisest sõtta risk, millega USA luurekogukond on arvestanud konflikti algusest saadik läinud nädalavahetusel.

"Seepärast astub president nii kiiresti ja otsustavalt, et viia lennukikandja Vahemere idaossa, et saada lennukid Pärsia lahte, sest ta andis väga selge sõnumi kõigile riikidele või osapooltele, kes püüaksid antud olukorda ära kasutada," lisas Sullivan.

Kaitseminister Lloyd Austin teatas laupäeval ka teise lennukikandja saatmisest piirkonda, et heidutada vaenulike tegevuste eest Iisraeli vastu või katsete eest laiendada sõjalist konflikti.

WSJ: Biden võib teha visiidi Iisraeli

Joe Bideni administratsiooni ametnik ütles, et president Biden sai kutse külastada Iisraeli. Ametnik ütles, et otsust selle kohta, kas Biden sõidab Iisraeli, pole veel tehtud, vahendas The Wall Street Journal. 

Iisraeli armee: Põhja-Gazast on põgenenud ligi pool miljonit inimest

Iisrael käskis reedel 1,1 miljonil inimesel Gaza põhjaosast lahkuda. Israeli armee teatas pühapäeva õhtul, et ligi pool miljonit inimest on lahkunud Gaza põhjaosast lõunasse. 

"Ma rõhutan, et tegemist on hinnanguga, kuid me leiame, et umbes pool miljonit inimest on lahkunud," ütles Iisraeli armee pressiesindaja telekanalile CNN. 

Bideni sõnul on Hamasi ja Hizbollah´ hävitamine vajalik

Äärmusrühmituste Hamasi ja Hizbollah' hävitamine on vajalik, kuid Gaza sektori okupeerimine oleks Iisraeli poolt suur viga, ütles USA president Joe Biden pühapäeval telekanali CBS saates "60 minutit".

Bideni sõnul ei esinda Iisraeli rünnanud äärmusrühmitus Hamas palestiinlasi.

USA president ütles, et tema arvates tuleb Hamas täielikult hävitada, aga Palestiina riigile tuleb leida sellest hoolimata tee. Bideni sõnul pole praegu selgeid tõendeid selle kohta, et Iraan aitas Hamasil rünnakut planeerida.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: WSJ/BNS/CNN/Times of Israel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: